Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ZANIMLJIVI ZADACI

Paradoks, a mozda i ne

Paradoks, a mozda i ne

Postod Sinisa » Subota, 24. Januar 2015, 19:47

Krećanin Epimenid tvrdi da svi Krećani (uvijek) lažu.

da li Epimenid govori istinu ili laz?
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Paradoks, a mozda i ne

Postod Daniel » Subota, 24. Januar 2015, 20:42

Poznat, ali zanimljiv problem. :)

Sad skoro sam čuo jedan zanimljiv, sličan štos. Ako tražiš nekoj devojci da ti dâ broj telefona, kažeš joj „Ako bih te pitao da li bi mi dala svoj broj telefona, da li bi tvoj odgovor bio isti kao što je i na ovo pitanje?“ :D
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Paradoks, a mozda i ne

Postod Sinisa » Subota, 24. Januar 2015, 21:03

pa ti da broj kao sistem 7 nepoznatih i 7 jednacina? uz pretpostavku da znas pozivni br. :D
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Re: Paradoks, a mozda i ne

Postod Daniel » Subota, 24. Januar 2015, 21:07

Nešto ovako? :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Paradoks, a mozda i ne

Postod Daniel » Nedelja, 17. Maj 2015, 00:59

Ajd da dam svoje viđenje postavljenog problema.

Ako pretpostavimo da Epimenid govori istinu, to znači da svi Krećani uvek lažu (jer tako on kaže, a po pretpostavci govori istinu), iz čega sledi da mora lagati i on. Kontradikcija.

Ako pretpostavimo da Epimenid laže, to znači da nije tačno to što on kaže da svi Krećani uvek lažu, što znači da neki Krećani nekad lažu a neki Krećani nekad govore istinu, što znači da Epimenid spada u one Krećane koji lažu. Nema kontradikcije, prema tome, zaključujemo da Epimenid laže.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Paradoks, a mozda i ne

Postod desideri » Nedelja, 17. Maj 2015, 12:52

Evo sličnog paradoksa:
U jednom selu radi berberin koji brije sve ljude osim onih koji se sami briju.
Da li je tačan iskaz "berberin se sam brije?"
Ja sam čak pomišljao i na slučajeve da berberin ima bradu do poda, kao i da je čovek jednostavno golobrad :D .
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +2

Re: Paradoks, a mozda i ne

Postod Daniel » Nedelja, 17. Maj 2015, 18:24

Ako ima bradu do poda, to znači da spada u one koji se ne briju sami, iz čega sledi da ga brije berberin, tj. brije sâm sebe. Ajd na stranu to što bi to značilo da je vrlo loš berberin čim se brije tako da mu je brada do poda – ja takvom berberinu nikad mušterija bio ne bih :D – već što smo došli do kontradikcije, da ipak brije sam sebe, iako smo prethodno zaključili suprotno. :)

Iz zadate rečenice se može zaključiti da u selu nema golobradih – jer se lako dâ zaključiti da su svi ljudi u selu brijani (neki od strane samih sebe, neki od strane berberina), a zbog čega bi bili brijani ako su već golobradi? :D Doduše, slična logika važi i za (ne)postojanje onih kojima je brada do poda. :)

Ipak, palo mi je na pamet rešenje za koje mislim da ne bi bilo paradoksalno. :P Pošto rečenica glasi U jednom selu radi berberin koji brije sve ljude osim onih koji se sami briju, možemo pretpostaviti da je to neko selo u kojem, kao u filmovima Hobit ili Gospodar prstenova, pored ljudi žive i druge sorte (hobiti, vilenjaci, patuljci...) i da berberin ne pripada ljudima. :lol: Samim tim, ako se on ne brije, ne znači obavezno da mora da ga brije berberin, jer berberin nije obavezan da brije one koji nisu ljudi, što znači da on ne mora sam sebe da brije – nema kontradikcije. :) Isto tako, nema kontradikcije ni ako se taj berberin brije – iako berberin brije sve ljude (koji se ne briju sami), ne znači da, pored njih, ne može brijati i neke pripadnike drugih vrsta (kao, recimo, sebe). :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Paradoks, a mozda i ne

Postod desideri » Nedelja, 17. Maj 2015, 18:58

@Daniel,
gde se seti svega toga :thumbup: :D
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na ZANIMLJIVI ZADACI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 09:09 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs