Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ZANIMLJIVI ZADACI

Karte

Re: Karte

Postod desideri » Ponedeljak, 25. Maj 2015, 21:37

@ubavic,
pre svega svaka čast za ovaj zadatak, vidiš kako si nas sve zainteresovao :thumbup: .

Zatim:
ubavic je napisao:desideri me je veoma zainteresovao sa hipersferama.

E, ovo se zove marketing (il' bi advertajzing :unsure: ).
Naime, u izuzetno popularnoj temi (vidi se po broju poseta :thumbup: ) Ubavic popularizuje jednu manje atraktivnu temu, no koja zaslužuje pažnju. :thumbup:
Nije što sam je ja načeo a Daniel super nastavio, biće toga još, verujte mi.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +2

Re: Karte

Postod ubavic » Subota, 06. Jun 2015, 11:45

Odgovor je: potrebno je okrenuti plavu i [inlmath]B[/inlmath] kartu ([inlmath]2.[/inlmath] i [inlmath]4.[/inlmath]).
Evo i zašto: Moje tvrđenje je bilo u obliku implikacije ("...ako je karta obojena plavom bojom, tada na svojoj poleđini ima slovo [inlmath]\mathrm A[/inlmath]"), što bi se moglo napisati kao [inlmath]P\Rightarrow S[/inlmath], gde je [inlmath]P[/inlmath] iskaz "karta je plava", dok je [inlmath]S[/inlmath] iskaz "karta na svojoj poleđini ima slovo [inlmath]\mathrm{A}[/inlmath]". Primetimo da [inlmath]\neg S[/inlmath] označava da karta ima slovo [inlmath]\mathrm B[/inlmath] na poleđini, dok [inlmath]\neg P[/inlmath] označava da je karta crvena. Da bismo testirali moje tvrđenje možemo okrenuti četiri karte:

[inlmath]1.[/inlmath] karta (crvena) Sasvim nebitna karta. Svejedno je da li je na njenoj poleđini [inlmath]\mathrm A[/inlmath] ili [inlmath]\mathrm B[/inlmath], to nema nikakvog uticaja na moje tvrđenje.
[inlmath]2.[/inlmath] karta (plava) Mislim da je sasvim jasno zašto je potrebno okrenuti ovu kartu. Ako se na njenoj poleđini nalazi slovo [inlmath]\mathrm B[/inlmath], moje tvrđenje očigledno ne važi. Dakle, ona se mora okrenuti.
[inlmath]3.[/inlmath] karta ([inlmath]\mathrm A[/inlmath]) Ovde najčešće nastaje problem. Ako je naličje ove karte plavo, tvrđenje važi, a ako je naličje karte crveno, to nema nikakvog uticaja na tačnost tvrđenja. Dakle, ovu kartu ne moramo proveravati.
[inlmath]4.[/inlmath] karta ([inlmath]\mathrm B[/inlmath]) Ovu kartu moramo proveriti. Ako je naličje crveno, to nema nikavog uticaja na tvrđenje. Međutim, ako je naličje karte plavo, tada je tvrđenje netačno. U ovom slučaju zakon modus tollens dolazi do izražaja. Ako važi [inlmath]P\Rightarrow S[/inlmath], tada važi i [inlmath]\neg S\Rightarrow\neg P[/inlmath].



Ovaj zadatak je poznat kao Vasonov (Wason) zadatak izbora, i dobro je poznat eksperiment u psihološkim krugovima. Kada je prvi put eksperiment urađen (1966) samo [inlmath]8\%[/inlmath] ispitanika je dalo tačan odgovor. Zanimljivo je to da ispitanici nemaju problema da shvate objašnjenje tačnog odgovora (tj. shvataju zašto su pogrešili). Ako se zadatak izmeni na sledeći način:

U prostoriji se nalaze četiri osobe. Prva osoba pije vodu, druga pivo, treća ima [inlmath]30[/inlmath] godina, četvrta ima [inlmath]16[/inlmath] godina. Koje osobe se moraju "proveriti" da se sledeći zakon ne bi prekršio: ako osoba pije alkohol, ona mora biti punoletna?

preko [inlmath]70\%[/inlmath] ispitanika će odgovoriti tačno.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Karte

Postod Sinisa » Subota, 06. Jun 2015, 11:49

znaci moj odgovor je bio tacan :aureola:
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Re: Karte

Postod Daniel » Nedelja, 07. Jun 2015, 01:23

Svaka čast za ovakvo iscrpno objašnjenje. :thumbup:

A ovaj deo mi se posebno svideo:
ubavic je napisao:Ako se zadatak izmeni na sledeći način:

U prostoriji se nalaze četiri osobe. Prva osoba pije vodu, druga pivo, treća ima [inlmath]30[/inlmath] godina, četvrta ima [inlmath]16[/inlmath] godina. Koje osobe se moraju "proveriti" da se sledeći zakon ne bi prekršio: ako osoba pije alkohol, ona mora biti punoletna?

preko [inlmath]70\%[/inlmath] ispitanika će odgovoriti tačno.

Znači, kod zadataka sličnih ovome, kad želimo da olakšamo posao i prepustimo se intuiciji, samo je potrebno da:
– crvenu poleđinu zamenimo vodom;
– plavu poleđinu zamenimo pivom;
– slovo [inlmath]\mathrm{A}[/inlmath] zamenimo punoletstvom;
– slovo [inlmath]\mathrm{B}[/inlmath] zamenimo maloletstvom.
I, rešen problem začas. :D

Nisam psiholog, ali neko moje laičko tumačenje bi bilo to, da smo se u životu ipak mnogo češće susretali sa situacijama konzumiranja alkohola od strane maloletnika i punoletnika, nego s kartama s plavom i crvenom poleđinom i slovima [inlmath]\mathrm{A}[/inlmath] i [inlmath]\mathrm{B}[/inlmath]. :) A odranije stečeno iskustvo kod ovakvih logičkih problema igra bitnu ulogu...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Karte

Postod desideri » Nedelja, 07. Jun 2015, 14:30

Daniel je napisao:Svaka čast za ovakvo iscrpno objašnjenje.

Baš tako.

Daniel je napisao:Nisam psiholog, ali neko moje laičko tumačenje bi bilo to, da smo se u životu ipak mnogo češće susretali sa situacijama konzumiranja alkohola od strane maloletnika i punoletnika, nego s kartama s plavom i crvenom poleđinom i slovima [inlmath]\mathrm{A}[/inlmath] i [inlmath]\mathrm{B}[/inlmath]. :) A odranije stečeno iskustvo kod ovakvih logičkih problema igra bitnu ulogu...

I sa ovim se u potpunosti slažem. Evo citiraću i jednog filozofa empiričara (koji beše :unsure: ):
Iskustvo je ono što se stiče ubrzo nakon toga što je bilo potrebno.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Prethodna

Povratak na ZANIMLJIVI ZADACI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:36 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs