Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ZANIMLJIVI ZADACI

Šahovski zadatak

  • +1

Šahovski zadatak

Postod desideri » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 11:11

Koliko ima mogućih pozicija na šahovskoj tabli nakon što iz početne pozicije beli povuče jedan potez i crni povuče jedan potez?
Ovakav zadatak svakako nije fer u smislu da ga ne mogu rešiti ljudi koji nikada nisu igrali šah, ili jednostavno ne znaju pravila.
Izvinjavam se zbog toga, svakako nemojte učiti nešto što vas ne zanima. No po meni spada u ovu rubriku.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Šahovski zadatak

Postod desideri » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 11:19

Ruku na srce, video sam ko zna koliko zadataka sa kartama. I sad kao treba znati sve u vezi s kartaroškim igrama (gde ima sreće i gde ima i kockanja čiji sam veliki protivnik, mislim na kockanje naravno) a iz oblasti šaha (što je matrična igra koja isključuje sreću i kocku) jedva da ima matematičkih zadataka :(
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovski zadatak

Postod Daniel » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 14:13

Ne mislim da ovaj zadatak nije fer prema „nešahistima“, jer i oni koji ne igraju šah ipak znaju makar kako se figure kreću... A ako neko baš ne zna ni pravila kretanja figura, što ipak spada u neku opštu kulturu, e pa taj, ruku na srce, nije ni zaslužio da dobije poene na ovom zadatku. :)

Za zadatke s kartama se delimično slažem – tačno je da postoje zadaci iz verovatnoće (imali smo ih i na forumu) u kojima se koriste pokerski izrazi i pokerska pravila, na šta baš i ne gledam blagonaklono. Ali, zadacima u kojima se spominju samo špilovi karata i u kojima je sve što treba znati to da postoje četiri boje u svakom špilu i [inlmath]13[/inlmath] karata u okviru svake boje – zaista se ništa ne može zameriti. Tim špilovima mogu se igrati i sasvim „benigne“ igre, poput tablića, remija...

Što se tiče samog zadatka koji si postavio, mislim da uopšte nije težak (osim ako nešto gadno ne previđam, ali mislim da ne) – jedino treba imati na umu da u prvom potezu svaki od piona može napraviti dva moguća poteza, kao i da se u prvom potezu i ne mora igrati pionom... :) Videćemo da l' će neko hteti da ponudi rešenje... :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Šahovski zadatak

Postod desideri » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 14:43

Daniel,
tačno je da nije težak.
Ali evo i nastavka (za sve vas koji ovo već rešiste).
Mislim da će biti interesantno.
Fišer (Robert James Fischer, možda i najbolji šahista svih vremena) predložio je random chess. To znači da pioni ostaju tu gde jesu, na drugom tj. sedmom redu table, ali se figure (glavne figure, tj skakači, lovci, topovi, kralj i dama (kraljica) raspoređuju slučajno, evidentno na "puno" načina. Crne i bele figure su apsolutno simetrično raspoređene (dama naspram dame itd).
Fišer je ovim hteo da eliminiše mogućnost da neko "nabuba" otvaranje pa pobedi ne na znanje već na "štreberstvo".
Moje prvo pitanje glasi:
Koliko ima mogućih pozicija na šahovskoj tabli na početku partije u random chess-u?
Moje drugo pitanje glasi:
Koliko ima mogućih pozicija na šahovskoj tabli nakon što iz početne pozicije beli povuče jedan potez i crni povuče jedan potez u random chess-u?
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Šahovski zadatak

Postod Daniel » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 15:07

Za prvo pitanje u principu ne bi bilo mnogo teško (čista kombinatorika), međutim, situaciju vrlo komplikuje uslov da u tom početnom rasporedu crni kralj ne sme biti u šahu (podrazumevajući da beli igra prvi) – pretpostavljam da je takav uslov zadat, jer ne bi imalo previše smisla da beli već u prvom potezu „popapa“ crnog kralja. :)

'Oćemo d'otkrivamo rešenje za onaj prethodni (lakši) problem? :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Šahovski zadatak

Postod desideri » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 15:18

Ne bih ja još za ovaj lakši otkrivao;)
daću i slike:
Početna pozicija u klasičnom šahu:

1.jpg
1.jpg (30.36 KiB) Pogledano 1283 puta

Jedna od mnogo početnih pozicija u random chess-u:

2.jpg
2.jpg (31.31 KiB) Pogledano 1283 puta
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovski zadatak

Postod Daniel » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 15:21

A, pa nisi lepo bio objasnio. :) Ja te razumeh da sve figure osim piona mogu biti raspoređene bilo gde na tabli, nisi napomenuo da i dalje moraju biti u prvom redu.
Ne kaže se džabe da slika govori više od [inlmath]10^3[/inlmath] reči. Sad je sve jasno. :thumbup:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Šahovski zadatak

Postod desideri » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 15:36

Ok, ok, izvinjavam se, moja greška u objašnjavanju :(
Slika je zakon, što reče naš Gamma :D
@Gamma,
izvini ako te pogrešno parafraziram. :(
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovski zadatak

Postod desideri » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 16:09

Da naglasim i ovo:
ovaj šahovski zadatak, i prvi i drugi su originalni, ja sam ih smišljao.
Ja bar ne znam da ih ima negde. :unsure:
Ali i ako ne znate i ne zanima vas šah, koristiće vam, verujte, da ove figure, tj. simbole na mojim slikama rasporedite.
Tako se razvija i brusi kombinatorni talenat.
A inteligencija je po definiciji snalaženje i rešavanje problema unutar nepoznate oblasti :mhm:
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Šahovski zadatak

Postod Daniel » Ponedeljak, 15. Jun 2015, 17:35

Što se tiče prvog pitanja – obične permutacije s ponavljanjem. :)
Drugo pitanje jeste nešto teže, ali ne mnogo. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sledeća

Povratak na ZANIMLJIVI ZADACI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 22:50 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs