Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ZANIMLJIVI ZADACI

Kalendar Milutina Milankovića

  • +2

Kalendar Milutina Milankovića

Postod desideri » Četvrtak, 07. Januar 2016, 14:22

Naš genijalni naučnik Milutin Milanković pored ostalih ogromnih doprinosa tvorac je i do sada najpreciznijeg kalendara.
Njegov kalendar, predložen 1923, predstavlja zapravo reviziju julijanskog kalendara. Skoro da je identičan gregorijanskom uz jednu sjajnu korekciju.
Naime, drugačije se određuje koja sekularna godina je prosta a koja prestupna.
Sekularne su one godine kojima se završavaju vekovi. Ili, one koje se završavaju s dve nule.

Po gregorijanskom kalendaru prestupne su samo one sekularne godine deljive sa [inlmath]400[/inlmath].
Na primer, 2000. je bila prestupna ali 2100. biće prosta. Takođe, 2800. je prestupna..

Po Milankovićevom kalendaru, svaka sekularna godina koja pri deljenju s [inlmath]9[/inlmath] daje ostatak [inlmath]2[/inlmath] ili [inlmath]6[/inlmath] je prestupna, a ostale sekularne godine su proste.
Na primer, 2000. je prestupna. 2100. je prosta. Ali, 2800. je prosta, za razliku od gregorijanskog kalendara.

Dokazano je da Milankovićev kalendar odstupa oko [inlmath]2.8[/inlmath] sekundi od današnje dužine trajanja srednje tropske godine, što je zaista impozantna preciznost. Naime, potrebno je da prođe preko [inlmath]30000[/inlmath] godina pa da ovaj kalendar odstupi samo za jedan dan.

Možda bi bilo interesantno izračunati razliku između Milankovićevog i gregorijanskog kalendara, na primer na 10000 godina.

p.s. Izvor i inspiracija za ovaj post je knjiga Milutina Milankovića "Kroz vasionu i vekove", gde on na izuzetno zanimljiv način popularizuje nauku.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Kalendar Milutina Milankovića

Postod Rega » Četvrtak, 07. Januar 2016, 18:01

Super. Samo da nisi pogrijesio kategoriju? :P
Slika
Korisnikov avatar
Rega  OFFLINE
 
Postovi: 45
Lokacija: localhost
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 31 puta

Re: Kalendar Milutina Milankovića

Postod desideri » Četvrtak, 07. Januar 2016, 18:20

Rega,
ne znam na šta si mislio.
Jedino mi pada na pamet da imaš predlog u vezi s premeštanjem teme u neku drugu rubriku.
I ja sam razmišljao o tome, no u temi je postavljen i jedan po meni zanimljiv zadatak, a rubrika "Kalendari" ne postoji na forumu.
No molim te dorekni se, meni nije jasno na šta si mislio s ovim:
Rega je napisao:Samo da nisi pogrijesio kategoriju?

Ja ću razmisliti i o premeštanju teme ako si voljan da obrazložiš, i ako si na to mislio. :)
A ako si našao neki pogrešan podatak u mom postu, slobodno objavi.
Ne znam na šta si mislio. :unsure:
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Kalendar Milutina Milankovića

Postod Daniel » Četvrtak, 07. Januar 2016, 18:44

Lajk za temu. :thumbup: I ne vidim šta fali da bude u ovoj rubrici.

Inače, ako ovo deljenje devetkom s ostatkom [inlmath]2[/inlmath] ili [inlmath]6[/inlmath] deluje malo zbunjujuće, to praktično znači sledeće: razlika između prestupnih sekularnih godina je ili [inlmath]400[/inlmath] ili [inlmath]500[/inlmath] godina, pri čemu se te dve razlike naizmenično smenjuju. To znači da će prestupne sekularne godine biti:
[dispmath]2000\;\overset{\left(400\right)}{-\!\!\!\!-\!\!\!\!-\!\!\!\!-}\;2400\;\overset{\left(500\right)}{-\!\!\!\!-\!\!\!\!-\!\!\!\!-}\;2900\;\overset{\left(400\right)}{-\!\!\!\!-\!\!\!\!-\!\!\!\!-}\;3300\;\overset{\left(500\right)}{-\!\!\!\!-\!\!\!\!-\!\!\!\!-}\;3800\;\overset{\left(400\right)}{-\!\!\!\!-\!\!\!\!-\!\!\!\!-}\;4200\;\overset{\left(500\right)}{-\!\!\!\!-\!\!\!\!-\!\!\!\!-}\;4700\;\overset{\left(400\right)}{-\!\!\!\!-\!\!\!\!-\!\!\!\!-}\;5100[/dispmath]
Ako dopustite, izneo bih još neke zanimljive detalje na ovu (bar meni) vrlo interesantnu temu. :)

Zašto baš ostaci [inlmath]2[/inlmath] i [inlmath]6[/inlmath]? U prvobitnoj verziji reformisanog kalendara, koju je predložio Maksim Trpković, osnovna ideja je bila ista – da na [inlmath]9[/inlmath] sekularnih godina dve budu prestupne. Međutim, prema Trpkovićevoj ideji, trebalo je da budu prestupne one sekularne godine čiji vekovi pri deljenju sa [inlmath]9[/inlmath] daju ostatak [inlmath]0[/inlmath] ili [inlmath]4[/inlmath]. To bi značilo da po tom reformisanom kalendaru 2000. godina neće biti prestupna, tako da će se već 2000. godine pojaviti odstupanje od jednog dana u odnosu na gregorijanski kalendar, po kojem će ta godina biti prestupna. Milankovićeva ideja je bila da ovo odstupanje između ova dva kalendara pomeri što je moguće dalje u budućnost. Zbog toga je, pošavši od Trpkovićeve ideje kao osnove, uveo to pravilo da se, umesto ostataka [inlmath]0[/inlmath] i [inlmath]4[/inlmath], posmatraju ostaci [inlmath]2[/inlmath] i [inlmath]6[/inlmath] i time postigao da će se prvo odstupanje između reformisanog julijanskog kalendara (kako još nazivaju Milankovićev kalendar) i gregorijanskog kalendara desiti tek 2800. godine:
[dispmath]\begin{array}{|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|}\hline
{\begin{matrix} \text{Milankovićev}\\ \text{kalendar} \end{matrix}} & {\color{red}2000} & 2100 & 2200 & 2300 & {\color{red}2400} & 2500 & 2600 & 2700 & 2800 & {\color{red}2900} & 3000\\ \hline
{\begin{matrix} \text{gregorijanski}\\ \text{kalendar} \end{matrix}} & {\color{red}2000} & 2100 & 2200 & 2300 & {\color{red}2400} & 2500 & 2600 & 2700 & {\color{red}2800} & 2900 & 3000\\ \hline
\end{array}[/dispmath]
(Crveno su obeležene prestupne sekularne godine.)
Dakle, od 2800. godine razmimoilaženje će biti jedan dan, da bi ta dva kalendara opet došla u sinhronizaciju 100 godina kasnije – 2900. godine. Sledeće razmimoilaženje koje će se desiti biće 3200. godine itd.

Inače, pravoslavne crkve koje su odbacile julijanski kalendar nisu prešle na gregorijanski (usled sukoba s katoličkom crkvom koja je prihvatila taj kalendar), već su prihvatile upravo ovaj reformisani julijanski, tj. Milankovićev kalendar. Dakle, nijedna pravoslavna crkva nije prešla na gregorijanski kalendar, već su ili ostale na starom, julijanskom kalendaru, ili su prihvatile taj reformisani julijanski, iliti Milankovićev kalendar.
Ironija je ta, da je upravo Srpska pravoslavna crkva na Svepravoslavnom kongresu u Carigradu 1923. godine bila predlagač Milankovićevog kalendara (Milanković je bio u delegaciji SPC-a), koji su mnoge pravoslavne crkve na tom kongresu i prihvatile, dok sama Srpska pravoslavna crkva sve do dana današnjeg nije prihvatila taj kalendar koji je sama bila predložila. :facepalm:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Kalendar Milutina Milankovića

Postod Rega » Četvrtak, 07. Januar 2016, 19:19

@desideri
Rubrika, kategorija, podforum nazovi to kako hoces. Uvijek se jedan pojam moze definisati sa vise termina, tako bar kaze filozofija, zar ne? :)
@Daniel
Ma ne fali nista nego mi nekako para oci u rubrici "zanimljivi zadaci". Hajde da su zanimljivosti ili tako to. Mada, nema veze. :)
Usput odgovori mi na PM. :P
Slika
Korisnikov avatar
Rega  OFFLINE
 
Postovi: 45
Lokacija: localhost
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 31 puta

Re: Kalendar Milutina Milankovića

Postod Endi_Larkenzi16 » Nedelja, 21. Februar 2016, 01:55

Inače, nije samo Milanković radio na reviziji kalendara i stvarno je šteta što se isti ne koristi u praksi, ali, biće t u budućnosti i za korekciju kalendara.
Dakle, Trpković-Milanković bi bio pravilan naziv kalendara.
 
Postovi: 3
Lokacija: BG
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 1 puta


Povratak na ZANIMLJIVI ZADACI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:30 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs