Zadatak sa kontrolnog – prvi razred osnovne

PostPoslato: Subota, 03. Decembar 2016, 11:37
od desideri
Evo zadatka koji je "uzburkao" internet:

Ana je pročitala jednu priču, a Petar tri priče više od Ane. Koliko priča su zajedno pročitali Ana i Petar?

Dete je odgovorilo [inlmath]1+4=5[/inlmath] a učiteljica je to ispravila na [inlmath]1+3=4[/inlmath]
Video sam da postoji lavina komentara (izvor: http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/zadatak-iz-matematike-koji-je-podelio-srbiju-evo-zasto-o-ovom-kontrolnom-bruje-svi-clanak-2568137).
Meni pade na pamet i da su možda sedeli zajedno u klupi i tako zajedno pročitali tu jednu priču, onda Ana otišla a Petar pročitao još tri. Onda bi tačan odgovor bio [inlmath]1[/inlmath] :)

Re: Zadatak sa kontrolnog – prvi razred osnovne

PostPoslato: Subota, 03. Decembar 2016, 12:11
od Daniel
RTS je napisao:Direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović za RTS je slikovito objasnio kako se dolazi do rešenja i napomenuo da se greške dešavaju svakome.

U pitanju je, kaže, zadatak koji bi mogao da zbuni đake, ali da ne bi trebalo da zbuni starije.


(LINK)

Direktor Ognjanović je ovo sjajno objasnio, a posebno mi se svideo njegov duhovit komentar na samom početku klipa:
„Prvo da kažem da mi je strašno drago da je Srbija počela da rešava zadatke iz matematike, to znači da smo izašli iz krize i da se sada zabavljamo.“
:D
Zaista, meni je skroz fascinantno kad se po društvenim mrežama pojavi tako neki zadatak u rangu prvog osnovne, tipa čemu je jednako [inlmath]2+2+2\times2+2[/inlmath] ili tome slično, :) i onda krene prava lavina odgovora, što tačnih što pogrešnih, jedni ubeđuju druge da su u pravu, ovi drugi ubeđuju ove prve... :mrgreen: Pa još kad se pojave i treći, sa svojim „tačnim“ odgovorom... :insane:
Dokonog li sveta... :)