Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ZANIMLJIVI ZADACI

Turisti koji govore francuski i nemački

Turisti koji govore francuski i nemački

Postod Dimitrije72 » Sreda, 10. Januar 2018, 22:47

Zdravo svima

Ja sam ovde nov, ne znam ni koliko cu se zadrzati, ali mi je preko potrebna pomoc nekog ko je istinski matematicar.

Na jednom testiranju (za odrasle) se pojavio ovaj zadatak:

[inlmath]100[/inlmath] turista je stiglo u hotel. Od ovih [inlmath]100[/inlmath], [inlmath]53[/inlmath] govori francuski jezik, a [inlmath]63[/inlmath] govori nemački. Koliko turista govori i francuski i nemački jezik?

Ja sam ucio Srednju matematicku gimnaziju, prilicno uspesno, ali nisam se bavio matematikom vec 25 godina. Video sam na nekim sajtovima da je ovo zadatak za 5 razred osnovne skole. I tamo, i ovde na ovom testu je identicno postavljen, ali po mom misljenju je nepotpun. Nedostaje podatak koliko turista ne govori nijedan jezik.

Pitao sam jednu poznanicu, profesorku matematike u penziji, i ona je objasnila da treba sabrati jedne i druge turiste, oduzeti ukupan broj ([inlmath]100[/inlmath]) i dobije se resenje da ima [inlmath]16[/inlmath] turista koji govore oba jezika.

Mene to nije zadovoljilo. To jeste jedna od mogucnosti, zasnovana na pretpostavci. Ali, ako mi ne znamo da li svih [inlmath]100[/inlmath] turista govore barem jedan od jezika, onda to resenje "pada u vodu". Jer jedino sto je izvesno, kod ovako postavljenog zadatka, je to da barem [inlmath]63[/inlmath]-je govore jedan strani jezik, i da najvise [inlmath]53[/inlmath]-je, ili manje, govore oba jezika. Po mom misljenju.

Bicu jako zahvalan ako mi neko da resenje i objasni nacin.

Dimitrije
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 11. Januar 2018, 15:50, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Turisti koji govore francuski i nemački

Postod pentagram142857 » Sreda, 10. Januar 2018, 23:30

Nisam siguran.
Dimitrije72 je napisao:Nedostaje podatak koliko turista ne govori nijedan jezik.

Ovde bi bilo preciznije reći "ne govori nijedan od ova dva jezika" posto svaki covek mora da zna bar jedan jezik (osim ako nije neka bas mala beba).
Mislim da je sve ostalo sto si rekao tacno, tako da za ovako postavljen zadatak ne moze da se uzme da je resenje [inlmath]16[/inlmath].
Videcemo sta ostali kazu.
To sto si napisao dva (skoro) ista posta nije u skladu sa pravilnikom, ali ne brini, obicno se oprasta novajlijama.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 135
Zahvalio se: 49 puta
Pohvaljen: 120 puta

Re: Turisti koji govore francuski i nemački

Postod bobanex » Sreda, 10. Januar 2018, 23:40

Možemo da podrazumevamo da svaki turista govori bar jedan od navedenih jezika ili da uopšte ne rešimo zadatak.
bobanex  OFFLINE
BANOVAN
 
Postovi: 523
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 505 puta

  • +1

Re: Turisti koji govore francuski i nemački

Postod miletrans » Četvrtak, 11. Januar 2018, 09:47

Po meni (nisam matematičar), sa ovako postavljenim zadatkom odgovor bi bio da najmanje [inlmath]16[/inlmath] a najviše [inlmath]53[/inlmath] osobe govore i francuski i nemački jezik. Za tačan broj morali bismo da imamo dodatne informacije, kao što su prethodni komentatori i napisali.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta


Povratak na ZANIMLJIVI ZADACI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:47 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs