Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Matematika na filmu

Offtopic teme o svemu i svačemu

Matematika na filmu

Postod coa » Petak, 14. Oktobar 2016, 20:33

Evo nekoliko preporuka za filmove sa matematickom tematikom koje definitivno vredi pogledati:

21
(Kod nas je preveden i kao Vrhunska igra) Inace film je radjen po istinitim dogadjajima i prikazuje koliko je zapravo primenjiva verovatnoca u realnom zivotu (u fimu se govori i o poznatom Monti Holovom problemu), takodje jedan od razloga za moj odabir smera na fakultetu :D
Covek koji je video beskonacnost
Prati zivot jednog od najblistavijih matematicara ikada-Ramanudzana i njegov doprinos razlicitim oblastima matematike, u filmu se pominju (istina samo povrsno) njegovi senzacionalni radovi u oblasti teorije brojeva koje svakako vredi bolje prouciti.
Dobri Vil Hanting
Jedan od najpoznatijih matematickih filmova, odlicna glumacka postava, nadahnjujuca zivotna prica i malo matematike - recept za sigurno uzivanje.
Blistavi um
Jos jedno remek-delo kinematografije nagradjeno mnogobrojnim nagradama prati zivot matematicara i nobelovca Dzona Nesa, kojeg je sjajno odigrao Rasel Krou.
Igra kodova
Benedikt Kamberbac (poznat po ulozi Serloka Holmsa) je maestralno odigrao ulogu u kojoj tumaci Alana Tjuringa, matematicara, kriptografa i pionira modernog racunarstva. Film prati Tjuringov zivot kao i uticaj njegovog rada na ishod Drugog svetskog rata...

Slobodno se javljajte sa dopunama ove liste, nisam za to da sumiramo utiske, bar ne odmah, da ne bismo kvarili dozivljaj onima koji tek nameravaju da pogledaju filmove :)
coa  OFFLINE
 
Postovi: 44
Zahvalio se: 26 puta
Pohvaljen: 17 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Matematika na filmu

Postod coa » Petak, 14. Oktobar 2016, 22:34

Dodao bih jos dva filma koji istina nisu o matematici ali mislim da vrede da se nadju na listi:

Drustvo mrtvih pesnika
Film koji, na prvi pogled, nema veze sa matematikom (a ni na drugi, reci ce mnogi), ali itekako ima veze sa poezijom. Govori o profesoru (Robin Vilijams- koji tumaci i jednu od uloga u filmu Dobri Vil Hanting) koji, svojim nestandardnim metodama, inspirise svoje studente da poeziju (a i zivot) gledaju iz druge perspektive, omogucavajuci im da dodju do znanja u onoj skoro pa savrsenoj formi (svaka slicnost prethodnog opisa sa sustinom matematike nije slucajna :D ).
Zrtvovanje piona
Posto sam primetio da se na forumu igra sah, onda ce vam sigurno biti zanimljiv i ovaj film, koji prati jedan od najintrigantnijih meceva za titulu svetskog prvaka u sahu, u istoriji ove drevne igre. Susret Bobija Fisera i Borisa Spaskog u Rejkjaviku 1972. godine je sve samo ne obican sahovski mec, to je sudar istoka i zapada u borbi za prevlast...
Kroz film upoznajemo i ekscentricnu licnost Bobija Fisera, i njegov put od genijalnosti do granice ludila.
S obzirom na legendu o nastanku saha mozemo reci da i ovaj film, istina indirektno, ima veze sa matematikom :D Legenda, naime, govori da je pronalazac, koji je po legendi bio matematicar :D , od cara, kao nagradu, trazio da dobije jedno zrno zita za prvo polje, dva za drugo, cetiri za trece itd. Na sta se car nasmejao, cak i naljutio sto mu je, pored sve njegove velikodusnosti, zatrazena tako skromna nagrada i zatrazio da se pronalazac odmah isplati. Medjutim kraljevii matematicari su posle visednevnog racunanja dosli do broja od 18.446.744.073.709.551.615 zrna. Kraljeve zalihe (cak ni svetske zalihe) zita nisu bile ni izbliza dovoljne da se nagrada isplati. Medjutim kralj je pokazao da je i on izuzetno domisljat (mora da je i on bio matematicar :D ), pa je rekao pronalazacu:" Ne zelim da te prevarim ni za jedno zrno, pa ces ti zajedno sa mojim slugama brojati svoju nagradu"! Pronalazac nije bio odusevljen ovim predlogom pa je zatrazio da ode bez nagrade, na sta se kralj nasmejao i dao mu bogatu nagradu, poslavsi ga u svet da siri glas o milostivosti svog kralja (a verovatno i da prenosi svoja znanja o geometrijskim nizovima :D ).
coa  OFFLINE
 
Postovi: 44
Zahvalio se: 26 puta
Pohvaljen: 17 puta

  • +2

Re: Matematika na filmu

Postod ubavic » Petak, 14. Oktobar 2016, 22:41

Zanimljiva tema :thumbup:
Ja sam do sada znao samo za drugi i treći film... (njih sam i odgledao). Na listu bih dodao još jedan:

[inlmath]\pi[/inlmath]
Film prvenac Darena Aronofskog iz 1998, prikazuje put u ludilo jednog asocijalnog matematčara. Iako su u ovom filmu ozbiljnije obrađene matematičke (i filozofske) teme nego u drugim matematičkim filmovima koje sam do sada odgledao, koliko se sećam ipak je akcenat u filmu stavljen na psihološko stanje glavnog lika a ne na matematiku (slični su kasniji filmovi Aronofskog - Black Swan, Requiem for a Dream). Po meni ništa spektakularno, ali ipak bolje (ozbiljnije) od Blistavog uma i Dobrog Vila (mada sve filmove sam davno gledao).


Inače ne volim da čujem nešto o matematici u "nematematičkom" filmu. Po pravilu, to mi pokvari film....
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

  • +1

Re: Matematika na filmu

Postod atp » Petak, 02. Decembar 2016, 22:23

Agora
Film prati zivot Hipatije.

Flatland
Radjen po knjizi koja se isto tako zove. Knjigu mozete procitati ovde.
Sve ostale za koje znam ste vec pomenuli :D


Takodje evo jedne liste fimova u kojima se pominje matematika, LISTA
Umalo da zaboravim. U seriji Numb3rs, kod nas Broj3vi, pominje se dosta matematike.
Krimi je serija, glavni lik koliko se secam pravi neke modele i tako hvata zlocince.
atp  OFFLINE
 
Postovi: 16
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 12 puta

Re: Matematika na filmu

Postod Rega » Sreda, 11. Januar 2017, 15:08

Dopada mi se tema. :handgestures-thumbup:
Jedina šteta je što je malo filmova snimljeno na ovaj "fazon".
Fun fact je da su, u većini ovih filmova, matematičari homoseksualci, osuđeni na injekcije testosterona (makar sa ove moje percepcije).
Neki od njih su dobili posthumnu amnestiju, npr. Alan Tjuring.
Slika
Korisnikov avatar
Rega  OFFLINE
 
Postovi: 45
Lokacija: localhost
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 31 puta

  • +2

Re: Matematika na filmu

Postod Igor » Utorak, 19. Septembar 2017, 18:52

Dodajem: [inlmath]{\color{green}\mbox{Ubistva u Oksfordu}}/{\color{red}\mbox{The Oxford Murders}}[/inlmath], takođe matematički film iz 2008. godine
Korisnikov avatar
Igor  OFFLINE
Hiljaditi član foruma
 
Postovi: 89
Zahvalio se: 28 puta
Pohvaljen: 76 puta

Re: Matematika na filmu

Postod maja2062 » Petak, 03. Avgust 2018, 13:42

Unabomber Netflix-ova serija.
Trol u najavi
Trol u najavi
 
Postovi: 6
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Matematika na filmu

Postod DzoniMaler » Četvrtak, 13. Septembar 2018, 18:46

Hmm voleo bih da mogu i ja da preporucim film koji ima veze sa matematikom... Gledao sam jedan u kojem je jedna od glavnih likova matematicarka, sam film nema mnogo veze sa matematikom ali je stvarno odlican. Film je drama locirana na bliskom istoku, preporucio bih vam da pogledate, zove se Incendies
 
Postovi: 23
Zahvalio se: 16 puta
Pohvaljen: 20 puta

Re: Matematika na filmu

Postod primus » Četvrtak, 17. Oktobar 2019, 15:30

Proof
Film o dokazu vezanom za proste brojeve.
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE
 
Postovi: 232
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:37 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs