Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Pravopisne i gramatičke nedoumice

Offtopic teme o svemu i svačemu
  • +1

Re: Pravopisne i gramatičke nedoumice

Postod Daniel » Petak, 03. Jul 2015, 22:38

Isti slučaj – i mene je pre nekoliko godina zbunilo kad sam čuo da se prelazak k, g, h, u c, z, s zove sibilarizacija, budući da je nas u školi učilo (kako Gamma to voli da kaže :) ) da se ta glasovna promena zove, kao što i ti reče, palatalizacija druga. Zapravo, i zove se palatalizacija druga, ali je češći naziv za to – sibilarizacija. Iako nam taj izraz nikad u školi nije bio pomenut.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Pravopisne i gramatičke nedoumice

Postod Uroš » Utorak, 17. Novembar 2015, 23:27

Pozdrav svima, ja sam novi ovde.

Koliko je nama u školi spominjano, kod stranih reči postoje tone izuzetaka, poput ćevabdžinica i burekdžinica (odstupanje od jednačenja suglasnika po zvučnosti), tako da me ne čudi što se piše rotacijom, umesto rotaciom. Što se tiče imenice Srbija, to je vlastita imenica, pa valjda i tu ne važe sva pravila, hehe.

Evo i mog pitanja: Pre par godina sam gledao neki intervju gde je Milka Canić rekla kako je sramota što ljudi koji rade u prodavnicama brze hrane, nakon što mušterija naruči svoj obrok, pitaju: "Za ovde ili za poneti?" Ona je tom prilikom napomenula da je to nepravilan način izražavanja i da bi pravilno bilo: "Za ovde ili da ponesete?" Ipak, nije ponudila neko stručnije objašnjenje, s obzirom na to da je ipak u pitanju bio intervju koji je otprilike počinjao i završavao priču o Milki Canić rečenicom: "Dobro veče!", ne obazirući se previše na to što žena ima da kaže. Elem, da ne tupim više, hteo sam da vidim ima li koga ovde ko bi mogao da mi ponudi malo "rigoroznije" objašnjenje pomenute (ne)pravilnosti.

Unapred zahvalan...
Uroš  OFFLINE
 
Postovi: 36
Zahvalio se: 39 puta
Pohvaljen: 13 puta

Re: Pravopisne i gramatičke nedoumice

Postod desideri » Sreda, 18. Novembar 2015, 00:58

Jedini čovek koji može da ti odgovori na ovo pitanje na našem forumu po mom mišljenju je naš Admin.
Odaću i tajnu: radio je kao lektor i uvek me ispravlja šta god da pogrešno gramatički ili leksički nakucam. :thumbup:
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Pravopisne i gramatičke nedoumice

Postod Daniel » Sreda, 18. Novembar 2015, 02:49

Pozdrav, novi. :)

Uroš je napisao:kod stranih reči postoje tone izuzetaka, poput ćevabdžinica i burekdžinica (odstupanje od jednačenja suglasnika po zvučnosti),

Reč ćevabdžinica si ispravno napisao, i u njoj se, kao što vidiš, upravo i dešava jednačenje po zvučnosti: ćevap+džinicaćevabdžinica.
Reč burekdžinica je neispravna, jer u njoj takođe dolazi do jednačenja po zvučnosti. Dakle, buregdžinica.
(Izvori i za jednu i za drugu reč: Pravopis srpskoga jezika Matice srpske, 2010 i Ivan Klajn – Rečnik jezičkih nedoumica)

Uroš je napisao:Evo i mog pitanja: Pre par godina sam gledao neki intervju gde je Milka Canić rekla kako je sramota što ljudi koji rade u prodavnicama brze hrane, nakon što mušterija naruči svoj obrok, pitaju: "Za ovde ili za poneti?"

Evo šta kažu knjige o tome.
Pravopis srpskoga jezika Matice srpske, 2010 je napisao:za se u srpskom jez. ne upotrebljava uz glagole (pogrešno je: to je za ne verovati; molim burek za poneti i sl.

Ivan Klajn – Rečnik jezičkih nedoumica je napisao:za.
U srpskom se predlozi ne mogu upotrebljavati uz glagol u infinitivu: stoga su pogrešni svi spojevi kao „To je za poludeti“ (treba: To je da čovek poludi), „To je za ne verovati“ (treba: To je neverovatno), „Je li burek za ovde ili za poneti“ (treba: ili ga nosite i sl.).

Prema tome, Milka Canić je u pravu, a buregdžije nisu. :) E sad, koliko ja odavde vidim, ostaje prostora za ispravnost konstrukcije „burek za nošenje“, koliko god da nam takva konstrukcija izgleda šašavo. :)

Uroš je napisao:Ipak, nije ponudila neko stručnije objašnjenje, s obzirom na to da je ipak u pitanju bio intervju

Svaka čast za ovo, retko ko taj izraz napiše pravilno. :thumbup: Obično napišu ili obzirom na to da je, ili s obzirom da je, a zapravo treba upravo ovako kako si ti napisao.

desideri je napisao:Jedini čovek koji može da ti odgovori na ovo pitanje na našem forumu po mom mišljenju je naš Admin.
Odaću i tajnu: radio je kao lektor

Osećam obavezu da se od ovoga ogradim – jesam radio i radim kao lektor, ali čisto volonterski, u jednom udruženju. Znači, daleko od nekakvog profesionalnog rada.
I, @Desideri, nije baš korektno da na ovaj način umanjuješ potencijalni značaj ostalih korisnika, među kojima možda ima i mnogo stručnijih poznavalaca pravopisa i gramatike.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Pravopisne i gramatičke nedoumice

Postod Uroš » Sreda, 18. Novembar 2015, 15:56

Pozdrav!

Izvinjavam se, hteo sam da napišem ćevapdžinica, ubeđen da je to ispravno pisanje, ali bejah umoran, pa sam umesto greške odgovorio tačno, haha. :) Hvala najlepše na ispravci.

Hvala na tom odgovoru na moje pitanje. Danas sam se konsultovao sa razrednom, profesorkom srpskog jezika i književnosti, koja reče da je "za ne verovati" primer kalka. Mi smo ih spominjali na nastavi. Evo linka, ako nekog interesuje nešto više o kalkovima: https://sr.wikipedia.org/sr/Kalk.

Mislim da @desideri nije nimalo umanjio značaj drugih članova foruma; s obzirom na to ( :D ) kakvo fino raspoloženje ovde vlada, čisto sumnjam da bi se iko ljutio.
Uroš  OFFLINE
 
Postovi: 36
Zahvalio se: 39 puta
Pohvaljen: 13 puta

Prethodna

Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:03 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs