Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Srećan „Dan broja PI“ :)

Offtopic teme o svemu i svačemu
  • +2

Srećan „Dan broja PI“ :)

Postod Daniel » Ponedeljak, 14. Mart 2016, 16:36

Čestitam svim Matemanijacima tzv. „Dan broja [inlmath]\pi[/inlmath]“, koji pada na 14. mart. Taj datum se u američkom formatu zapisuje kao 3/14. Ove godine, međutim, ako na tako zapisan datum dodamo i poslednje dve cifre tekuće godine, 2016, dobijamo 3/14/16, što predstavlja [inlmath]\pi[/inlmath] zaokružen na čak četiri decimale.

Prethodni takav poseban „Dan broja [inlmath]\pi[/inlmath]“ bio je 14. marta 1916, a naredni će biti 14. marta 2116.

Prema tome, možemo zaključiti da najveći broj ljudi tokom svog veka doživi najviše jedan ovako poseban „Dan broja [inlmath]\pi[/inlmath]“. :) Onda, nek nam je svima srećan ovaj današnji dan kakav najverovatnije slavimo prvi i poslednji put. :D
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Srećan „Dan broja PI“ :)

Postod desideri » Sreda, 16. Mart 2016, 12:20

Da ovako lepa tema ne ostane bez odgovora, evo i šta sam ja čitao ranije.
Širom sveta na taj dan (što reče Daniel po američkom označavanju datuma) organizuju se takmičenja po sistemu ko je više cifara broja [inlmath]\pi[/inlmath] zapamtio. Ima toga i kod nas, no čini mi se da je rekord pre ne znam koliko godina postavio jedan Kinez, deklamovao je cifre neka 24 sata s pauzama naravno i nagurao na nekih [inlmath]68000[/inlmath] cifara.
Koliko ja znam, primenom superbrzih računara se došlo do par triliona cifara.
Sada je lako (po ovom Danielovom receptu) zapamtiti i cifre [inlmath]1[/inlmath] i [inlmath]6[/inlmath].
p.s. Ja sam svojevremeno živeo u Mirijevu pa sam meni još draži broj [inlmath]e[/inlmath] zapamtio po autobuskoj liniji [inlmath]27e[/inlmath] (Trg Republike - Mirijevo, Beograd). Doduše, to su samo dve cifre, ali šta da radim kada nema buseva s oznakom linije tipa [inlmath]2,718281828\ldots[/inlmath] :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:12 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs