Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Grom i elektricna energija

Offtopic teme o svemu i svačemu

Grom i elektricna energija

Postod Batonja » Ponedeljak, 27. Jun 2016, 21:03

Nisam znao s kim bih mogao da podelim ovu ideju pa sam resio da to napisem ovde. Jedan dan grom mi je udario u antenu na krovu i unistio dva televizora (jedan je direktno udario a drugi je stradao od elektromagnetnog zracenja ja mislim) e sad ja sam dosao na ideju da uzmemo da privlacimo grom i da ga nekako akumuliramo (sakupljamo za kasniju upotrebu), recimo da uzmemo da privlacimo grom i da ga nekako sprovodimo do transformatora koji bi podelio taj visoki napon nekako ga "transformisao", rasparcao na manje a zatim slao do generatora koji bi taj napon skladistio, odatle bi to moglo da se koristi kao izvor elektricne energije. Interesuje me kako ovo do sad niko nije probao i zasto? Sta vi mislite o ovome? Svi kojima kazem kazu da je nemoguce ali niko ne zna da mi kaze zasto. Za sad meni zvuci izvodljivo. Inace nisam nikad petljao nista oko generatora ili transformatora pa nzm kako bih ovo sproveo u akciju. Hvala na utrosenom vremenu :D.
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Grom i elektricna energija

Postod Daniel » Petak, 01. Jul 2016, 08:40

Zanimljivo razmišljanje, i nadam se da će se javiti neko ko je stručan za gromove da ovo malo prokomentariše. :D

Ovo mi je samo zapalo za oko,
Batonja je napisao:a zatim slao do generatora koji bi taj napon skladistio,

Generator ne skladišti napon. Generator pretvara kinetičku energiju (kretanje) u električnu energiju. Za skladištenje električne energije se koriste drugi uređaji, npr. akumulatori.

Znam samo da je nešto slično radio dr Emmett Brown kada je hteo da iskoristi udar groma radi dobijanja električne snage od [inlmath]1,21\text{ GW}[/inlmath] – doduše, ne za skladištenje već za trenutnu upotrebu (ko je gledao Back to the Future, zna o čemu govorim). :D
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod zolathegreat » Utorak, 05. Jul 2016, 12:17

Ne postoji tehnologija koja moze tako brzo da skladisti grom jer baterije moraju dugo da se pune. Grom ima jako veliku snagu i ne znas bas gde ce da udari. Moguce je to uraditi ali ne efikasno i ne ekonomicno jer se baterije trose (vremenom), moraju dugo da se pune (a grom deluje odjednom) itd. Sto znaci da bi raspored na vise baterija bio neracionalan. Ko zna, mozda ce u buducnosti biti neka bolja tehnologija.

Kako niko nije pokusao da uhvati grom? Bendzamin Franklin je to prvi i uradio i on je razlog zasto imamo gromobran. Poz iz srednje elektrotehnicke :D
Korisnikov avatar
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 5 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod Batonja » Subota, 09. Jul 2016, 00:33

Frankenstajn je takodje hvatao grom i sprovodio ga ako je on mogao tad verujem da bi se i sad sprovelo nekako. Jel moguce trenutni udar snage npr 1,21 GW kao sto je Sinisa naveo (sto je koliko mi se cini ogromna elektricna snaga) sprovesti nekako u akumulator koji bi to mogao da skladisti i onda odatle da se to crpi kao najobicnija baterija. Posto vec imamo gromobran i nema potrebe izmisljati tocak mogao bi mozda da se "preradi" trenutni gromobran tako da snagu koju dobije ne salje u zemlju vec da puni bateriju/akumulator (koja mora biti dovoljno velikog kapaciteta).

zolathegreat je napisao:baterije moraju dugo da se pune

ovo mi nije jasno, koje baterije bi morale dugo da se pune? Ako snagu od 1,21 GW (eksperimentalno uzet broj) uspemo da skladistimo u akumulator odatle bi imali dovoljno elektricne energije sa kojom bi mogli da "prezivimo" i jos da nam ostane do sledeceg udara groma xD . Sto se tice toga da ne znam bas kad ce grom da udari to bi se moglo resiti tako sto bi se otislo na neko mesto gde grom cesce udara i jednostavno bi ga iscekivali. Hvala na ukazanom vremenu :D.
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod desideri » Subota, 09. Jul 2016, 19:51

Nadam se da mi niko neće zameriti na komentaru (totalni sam laik za ovu temu, a rubrika je "Odmorište") tako da ja citiram:
"Neće grom u koprive".
Stara narodna, metaforična.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod Daniel » Četvrtak, 14. Jul 2016, 21:12

Batonja je napisao:
zolathegreat je napisao:baterije moraju dugo da se pune

ovo mi nije jasno, koje baterije bi morale dugo da se pune?

A koje ne bi? :) Da li bateriju na svom mobilnom, tabletu, laptopu... napuniš trenutno, ili ipak moraš da je ostaviš na punjaču par sati? :) Upravo to dugo punjenje baterija (akumulatora) glavni je problem kod elektromobila, zbog čega njihova upotreba još uvek nije masovno zaživela – dok standardne automobile napuniš gorivom za minut, elektromobile zbog sporog punjenja akumulatora moraš da ostaviš na punjenju celu noć.

Nego, meni nešto pade na pamet (sa'ću se verovatno nalupetati gluposti, al' šta ima veze, :) ćaskamo ovako neobavezno). Zar ne bi mogla neka oscilatorna kola (veza zavojnica i kondenzatora) čuvati u sebi tu električnu energiju dobijenu od udara groma, dovoljno dugo dok se akumulatori ne napune? Znači – udari grom – transformator na sekundarima stvori napone – oscilatorna kola koja su vezana za sekundare tog transformatora proosciluju, naravno potrebno je da budu što idealnija, tj. sa što manje gubitaka kako bi najveći deo energije tih (prigušenih) oscilacija otišao (preko usmerača koji bi naizmenični napon pretvarao u jednosmeran pulsirajući) na punjenje akumulatora?

Batonja je napisao:Sto se tice toga da ne znam bas kad ce grom da udari to bi se moglo resiti tako sto bi se otislo na neko mesto gde grom cesce udara i jednostavno bi ga iscekivali.

S ovim se slažem. Ni od vetrenjača ne možemo očekivati da će proizvoditi struju 24/7, nego samo kad ima vetra, logično. I sigurno ih nećemo graditi na mestima gde vetar nikad ne duva. Isto tako, i ovi uređaji bi stvarali el. energiju samo neposredno nakon udara groma, a u međuvremenu bi (do narednog groma) trošili struju iz akumulatora, ne? :)

Batonja je napisao:Jel moguce trenutni udar snage npr 1,21 GW kao sto je Sinisa naveo

Nije Siniša, al' OK, razumeli smo se. ;)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod zolathegreat » Četvrtak, 21. Jul 2016, 05:52

Lepo razmisljate, vidi se da imate pozadinu. Naravno da je moguce energiju skladistiti i bateriju i u kondenzator ali struja se u njima trosi cak i ako ne rade zbog drugog zakona termodinamike (najgori zakon ikada). Strucnjaci su procenili da im se ne isplati to da prave jer trenutno nemamo opremu. Jedina stvar koja moze efikasno da skladisti energiju je super provodnik koji radi na temperaturi -273,16 stepeni celizijusa. E sada, ako vas to interesuje mozete probati da napravite nesto ja vas u tome podrzavam!
Korisnikov avatar
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 5 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod zolathegreat » Četvrtak, 21. Jul 2016, 06:14

Batonja je napisao:
zolathegreat je napisao:baterije moraju dugo da se pune

ovo mi nije jasno, koje baterije bi morale dugo da se pune?

Pretvaranje struje u hemijsku energiju je proces sa mnogo gubitaka (energija se pretvara u toplotu). Nase litijum-jonske baterije imaju slabe karakteristike za brzo punjenje i za zadrzavanje energije u njima (relativno, nama korisnicima telefona su super). :wink2:
Korisnikov avatar
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 5 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod Batonja » Petak, 05. Avgust 2016, 15:52

zolathegreat je napisao:Strucnjaci su procenili da im se ne isplati to da prave jer trenutno nemamo opremu. Jedina stvar koja moze efikasno da skladisti energiju je super provodnik koji radi na temperaturi -273,16 stepeni celizijusa.

Nemamo opremu? Mogu li negde videti kako to nemamo opremu, da li se to odnosi na materijale koji su potrebni za proizvodnju super provodnika? Pretpostavljam neki retki metali? Jel postoji mogucnost da se privuce grom i potom posto vec imamo struju se povezemo na neku elektranu i prosledimo njima toliku elektricnu snagu da je oni dalje skladiste, pretvaraju i salju dalje. Ne znam koliko je dnevna potrosnja jedne elektrane ali mislim da bi trebalo da postoje dovoljno velika postrojenja da taj posao prebacimo njima. Da li bi zbog velikog praznjenja moglo da dodje do spaljivanja elektrane/dela grada/neke vece havarije? Jako me interesuje ova tema, zahvaljujem na odgovorima, savetima i kritikama :D.
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Grom i elektricna energija

Postod Rega » Petak, 05. Avgust 2016, 16:09

Jako zanimljiva tema. Definitivno se sabskrajbujem na ovo. :)
Šteta što nema više ovakvih tema u odmaralištu, valjda će vremenom biti.
Par linkova vezanih za ovo:
Link 1
Link2
Slika
Korisnikov avatar
Rega  OFFLINE
 
Postovi: 45
Lokacija: localhost
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 31 puta

Sledeća

Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 14:44 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs