Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Ponedeljak, 24. Jun 2013, 16:48
od Daniel
Nema šta, tip dokazao. :lol:

http://ravnazemlja.bloger.index.hr/

Meni sve ovo izgleda kao odlično osmišljena zezancija i vrhunsko trolovanje, :) ali mnogi koji su ovo videli ubeđeni su da je čovek mrtav ozbiljan. Šta vi o tome mislite?

Inače, moji "absolute favorites" su:

Ravna Zemlja 1.png
Ravna Zemlja 1.png (2.89 KiB) Pogledano 7654 puta

Ravna Zemlja 2.png
Ravna Zemlja 2.png (1.63 KiB) Pogledano 7654 puta

Ravna Zemlja 3.png
Ravna Zemlja 3.png (2.34 KiB) Pogledano 7654 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Ponedeljak, 24. Jun 2013, 16:57
od blake
Eto, ovo je primjer kad se čovik zapita u slobodu govora i demokraciju :lol2: :P
Pod Danielovom aristokracijom ovakve gluposti bi se rješile po kratkom postupku! :mrgreen: :wink2:

Ajde, vidim po komentarima da ljudi ipak ne puše ovakve gluposti, iako mi je glupo kad neko spominje hrvatskog novinara Krešimira Mišika u kontekst ovoga.
Autor bloga ima dosta slobodnog vremena i očito voli da ga se pljuje jer u suprotnom - čemu sve te laži?

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Ponedeljak, 24. Jun 2013, 18:35
od Milovan
Pustite to. :D Lako je dokazati da Zemlja nije ravna ploča. Evo vam zahtevnijeg zadatka. :) Dokažite da je Zemlja okrugla. :D
Zadatak uopšte nije naivan... Dobar deo često pominjanjih argumenata bi mogao da zadovolji i recimo oblik diska...
Kako biste dokazali da je Zemlja baš sferičnog oblika (na stranu odstupanja od toga, Zemlja svakako nije idealna sfera), a ne valjkasta ili šta znam kakva? :)

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Ponedeljak, 24. Jun 2013, 21:25
od blake
Slika

:mrgreen:

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 12:33
od Milovan
Satelitski snimci se ne važe. :P

Inače, najbolji dokaz za koji ja znam je Fukoovo klatno. :D Postoji i jedan čisto matematički za koje nije potrebno poznavanje fizike. :D

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 15:46
od Daniel
Milovan je napisao:Satelitski snimci se ne važe. :P

Ja na tom snimku čak i ne vidim sferu, vidim samo disk. :tongue:

A, Fukoovo klatno se ne važi, :P polomilo se pre par godina, sigurno zato što je bila u pitanju neka zavera... :mrgreen: Šalu na stranu, odlično si se toga setio, i čudi me da naš teoretičar ravne Zemlje nigde u svom tekstu nije spomenuo (i, naravno, opovrgao) Fukoovo klatno. Upravo sam mu poslao komentar s tim pitanjem: :) Sve pohvale za ovaj vrlo poučan i logičan tekst, otvorio mi je oči... Ja, budala, sve dosad živeo u uverenju da je Zemlja okrugla... Nego, postoji li objašnjenje na koji način su zaverenici uspeli da „nateraju“ Fukoovo klatno da za 24h promeni ugao oscilovanja za punih 360º?

Ne znam na koji matematički dokaz misliš, voleo bih da ga čujem... Meni je, recimo, jedan od sasvim dovoljnih dokaza promena izgleda neba kako se krećemo po raznim geografskim širinama – kako idemo na jug ka ekvatoru, tako se Severnjača, tj. centar prividne rotacije nebeske sfere, oko kojeg rotiraju sve zvezde, spušta ka horizontu, a kako idemo ka Severnom polu, tako se dotična tačka penje ka zenitu. Mislim da nikakva teorija ravne Zemlje, niti Zemlje u obliku diska, niti bilo kog drugog oblika osim sfere, ovo ne bi mogla da objasni. :)

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 17:03
od blake
Prvi put čujem za ovo klatno, kako to da se baš neprestano giba?
Milovane, sumnjam da ću razumit taj matematički dokaz, a fotku san mora stavit tu jer je lipa :mrgreen:
Daniele, ljudi u L.A.-u su zaboravili šta su zvizde, šta bi njima onda reka? :DD

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 17:07
od Daniel
blake je napisao:Prvi put čujem za ovo klatno, kako to da se baš neprestano giba?

Pa lepo ja kažem – zavera... :mrgreen:

blake je napisao:Daniele, ljudi u L.A.-u su zaboravili šta su zvizde, šta bi njima onda reka? :DD

Da malo češće odmaraju oči gledajući u noćno nebo... :P

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 17:31
od blake
Daniel je napisao:Pa lepo ja kažem – zavera... :mrgreen:

A daj, lipo sam pita - vidim sad da se na to gleda ka dokaz Zemljine rotacije, ali me zanima do kada bi se to tako ka ljulalo?
Kad bi ja ovjesia kuglu na konop i malo "shake it up" pa to bi se ... zaustavilo... :whistle:

Daniel je napisao:Da malo češće odmaraju oči gledajući u noćno nebo... :P

Morali bi onda otić iz grada! :)

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 17:51
od Daniel
blake je napisao:
Daniel je napisao:Pa lepo ja kažem – zavera... :mrgreen:

A daj, lipo sam pita - vidim sad da se na to gleda ka dokaz Zemljine rotacije, ali me zanima do kada bi se to tako ka ljulalo?
Kad bi ja ovjesia kuglu na konop i malo "shake it up" pa to bi se ... zaustavilo... :whistle:

Ma naravno da se posle nekog vremena mora zaustaviti, ne može u praksi večito da se klati ne smanjujući amplitudu... Ali, vreme od započinjanja oscilacija pa do zaustavljanja može se povećati povećanjem inercije samog klatna, a to znači, ili povećanjem dužine žice o koju je kugla obešena, ili povećanjem mase kugle, ili i jednog i drugog. Prema podacima iz ovog i ovog članka, prvi Fukoov javni eksperiment sastojao se od 67 metara dugačke žice i kugle mase 28 kilograma, što je bilo dovoljno da se klatno ne zaustavi ni posle 24 časa.
Ma, Google sve zna. :)

blake je napisao:
Daniel je napisao:Da malo češće odmaraju oči gledajući u noćno nebo... :P

Morali bi onda otić iz grada! :)

Upravo. Ništa im ne bi falilo, baš naprotiv.

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 21:41
od ubavic
Kad smo kod Zemlje i njenog oblika, pogledajte ovaj link, na kome je prikazan 3D oblik geoida. (možda će se stranica učitavati malo duže)

@Daniel obavezno nam prosledi poruku u kojoj je objašnjeno Fukoovo klatno. :lol:

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 25. Jun 2013, 22:56
od Daniel
Zanimljiva emulacija, nisam znao za ta Zemljina odstupanja od elipsoida, čak i na okeanskim površinama...

S ovako prenaglašenim izobličenjima, više podseća na neku nepravilno oblikovanu grudvu, nego na sferu. :D

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Sreda, 26. Jun 2013, 19:30
od Milovan
Daniel je napisao:Ja na tom snimku čak i ne vidim sferu, vidim samo disk. :tongue:

Upravo tako... :D Čak i satelitske slike nisu dovoljno dobar dokaz... Sve te kadrove bi mogao objasniti model ogromnog diska...

I da, što se matematičkog dokaza tiče... :) To je ona fora sa čovekom koji tri puta skrene za ugao 90 stepeni i pređe isti pravolinijski put i na kraju se nađe u tački iz koje je krenuo... Što je moguće samo uz sferičnu Zemlju. :D

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Sreda, 26. Jun 2013, 23:28
od Daniel
Milovan je napisao:I da, što se matematičkog dokaza tiče... :) To je ona fora sa čovekom koji tri puta skrene za ugao 90 stepeni i pređe isti pravolinijski put i na kraju se nađe u tački iz koje je krenuo... Što je moguće samo uz sferičnu Zemlju. :D

Ako misliš na foru kad čovek dva puta skrene za po [inlmath]90^\circ[/inlmath] na istu stranu, to onda beše ovaj slučaj?

Nego, danas razmišljah o Fukoovom klatnu, pa mi pade na um... Mi smo se, kanda, malko zeznuli? :) Fukoovo klatno jeste dokaz Zemljine rotacije, ali ne i dokaz njene sferičnosti. Jer, da rotira može i disk, i ploča, pa čak i kocka, i tetraedar i štatijaznam... Pa bi se i kod svih tih oblika dešavalo Fukoovo klatno... :)

A šta je s Koriolisovom silom? Ona jeste jedan od dokaza (ili, ako ne dokaza, a onda bar posledica) Zemljine rotacije, ali da li bi ona bila moguća i da Zemlja nije sfera...?

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Četvrtak, 27. Jun 2013, 00:31
od blake
Milovan je napisao:
Daniel je napisao:Ja na tom snimku čak i ne vidim sferu, vidim samo disk. :tongue:

Upravo tako... :D Čak i satelitske slike nisu dovoljno dobar dokaz... Sve te kadrove bi mogao objasniti model ogromnog diska...

Je volite zezat :D
Je li vi vidite kontinente!?
Iz fotke se vidi da je sfernog oblika, šta je s vama :mrgreen:

Evo ovde se spominje taj Coriolisov učinak, a i matematički dokaz šta je Milovan reka - trokut s 90° u sva tri kuta - nemoguće na ravnoj podlozi.


Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Četvrtak, 27. Jun 2013, 11:34
od ubavic
Daniel je napisao: A šta je s Koriolisovom silom? Ona jeste jedan od dokaza (ili, ako ne dokaza, a onda bar posledica) Zemljine rotacije, ali da li bi ona bila moguća i da Zemlja nije sfera...?

Mislim da je ona posledica na svim rotrajućim telima. Wiki, YouTube. Tako da se i taj dokaz odbacuje :D
Odbacujemo i dokaze kao što su senka na Mesecu i satelitski snimci jer njih može i model diska da objasni :D

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Četvrtak, 27. Jun 2013, 12:58
od Milovan
Daniel je napisao:Ako misliš na foru kad čovek dva puta skrene za po [inlmath]90^\circ[/inlmath] na istu stranu, to onda beše ovaj slučaj?

Ne, ne mislim na to, nego na 7. dokaz sa ovog videa što je sad Blake postavio...

Nego, danas razmišljah o Fukoovom klatnu, pa mi pade na um... Mi smo se, kanda, malko zeznuli? :) Fukoovo klatno jeste dokaz Zemljine rotacije, ali ne i dokaz njene sferičnosti.

I jedno i drugo. U principu je poznato kao dokaz za rotaciju, ali se može iskoristiti i za ovo drugo. :) Razmislite kako. :D

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Četvrtak, 27. Jun 2013, 13:32
od ubavic
Milovan je napisao:I jedno i drugo. U principu je poznato kao dokaz za rotaciju, ali se može iskoristiti i za ovo drugo. :) Razmislite kako. :D

Ako stavimo dva Fukoova klatna na različitim geografskim širinama, dokaz zakrivljenosti Zemlje bi bila razlika u rotacijama. Možda :?:

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Četvrtak, 27. Jun 2013, 14:09
od Daniel
ubavic je napisao:Ako stavimo dva Fukoova klatna na različitim geografskim širinama, dokaz zakrivljenosti Zemlje bi bila razlika u rotacijama. Možda :?:

Zaista... Ja bio ubeđen da je period precesije Fukoovog klatna na svim lokacijama jednak periodu rotacije Zemlje, a sad izguglah, to je, zapravo, slučaj samo na polovima, dok je na ostalim geografskim širinama period veći. Zanimljivo, znači da klatno ipak ne održava ravan oscilovanja konstantnom...
I, ako sam dobro razumeo, na ekvatoru ne bi postojao Fukoov efekat, tj. tamo bi period precesije klatna bio beskonačno dug...

ubavic je napisao:
Daniel je napisao: A šta je s Koriolisovom silom? Ona jeste jedan od dokaza (ili, ako ne dokaza, a onda bar posledica) Zemljine rotacije, ali da li bi ona bila moguća i da Zemlja nije sfera...?

Mislim da je ona posledica na svim rotrajućim telima. Wiki, YouTube. Tako da se i taj dokaz odbacuje :D

Da, ali, kao što je i opisano u ovom Blake-ovom videu – slučaj sa suprotnim smerovima tornada na severnoj i južnoj hemisferi nikakav model diska ne bi mogao da objasni. BTW zanimljivo je da postoji uverenje da je Koriolisova sila odgovorna i za smer vira koji se stvara pri oticanju vode u WC-šolji ili lavabou, :D ali je, zapravo, ona u tim slučajevima zanemarljivo mala i tada mnogo veći uticaj ima nesavršenost (nesimetričnost) WC-šolje, odnosno lavaboa. :)

ubavic je napisao:Odbacujemo i dokaze kao što su senka na Mesecu i satelitski snimci jer njih može i model diska da objasni :D

Možemo odbaciti još neke dokaze – dokaz [inlmath]10[/inlmath] otpada jer su, kako lepo reče naš teoretičar ravne Zemlje, :D „i ostala nebeska tela dvodimenzionalna“. :) Dokaz [inlmath]9[/inlmath] (vremenske zone) otpada jer je čovek lepo objasnio – Sunce je „reflektor koji se pomera i koji u jednom trenutku osvetljava samo jedan deo Zemljine površine“. :)

Blake, kontinenti mogu postojati i na disku, zar ne? ;)

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Četvrtak, 27. Jun 2013, 16:13
od ubavic
Daniel je napisao:Zaista... Ja bio ubeđen da je period precesije Fukoovog klatna na svim lokacijama jedan periodu rotacije Zemlje, a sad izguglah, to je, zapravo, slučaj samo na polovima, dok je na ostalim geografskim širinama period veći. Zanimljivo, znači da klatno ipak ne održava ravan oscilovanja konstantnom...
I, ako sam dobro razumeo, na ekvatoru ne bi postojao Fukoov efekat, tj. tamo bi period precesije klatna bio beskonačno dug...

Da, u pravu si. slika

Nađoh podatak (naravno, na sveznajućoj Wikipediji) da u Novom Pazaru ima jedno veliko Fukoovo klatno (17 m, 28 kg)

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Petak, 28. Jun 2013, 20:56
od Daniel
ubavic je napisao:Nađoh podatak (naravno, na sveznajućoj Wikipediji) da u Novom Pazaru ima jedno veliko Fukoovo klatno (17 m, 28 kg)

Može link? Ja se ubih tražeći, nema šta nisam mećao u ključne reči... i ništa... :|

I ne da mi mira onaj [inlmath]3\times 90^\circ[/inlmath] trougao s Blake-ovog linka... U klipu to uzimaju kao dokaz Zemljine sferičnosti. Da bi to bio dokaz, morao bi, prethodno, da se eksperimentalno proveri. Postoji li evidencija o tome da je neka letelica prešla čitav taj put [inlmath]3\times 10,000\:\mathrm{km}[/inlmath] i da je, s apsolutnom sigurnošću, svaku od te tri rute prešla apsolutno pravolinijski, kao i da je, s isto tako apsolutnom sigurnošću, oba puta izvršila skretanje za tačno [inlmath]90^\circ[/inlmath]? Ako takav eksperiment nije urađen, onda se taj [inlmath]3\times 90^\circ[/inlmath] trougao ne može nazivati dokazom, već samo zaključkom do kojeg se došlo na osnovu pretpostavke o sferičnosti Zemlje. :P

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Petak, 28. Jun 2013, 21:29
od ubavic
Daniel je napisao:Može link? Ja se ubih tražeći, nema šta nisam mećao u ključne reči... i ništa... :|

link. Nisam ni ja nisam našao više podataka, tako da je ovo malo sumnjivo :?: Trebalo bi da pitamo nekog iz NP.

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Subota, 29. Jun 2013, 21:40
od ubavic
:idea: Ovo Fukoovo klatno bi moglo da se iskoristi za dokazivanje Zemljine rotacije oko Sunca. Možda :?: :D

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Nedelja, 30. Jun 2013, 19:29
od Daniel
Misliš, revolucije... Zanimljiva pretpostavka, :) možeš li objasniti na koji način?

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Nedelja, 30. Jun 2013, 22:05
od ubavic
Da da revolucije. :D
Pa evo ovako: ako bi se Zemlja samo rotirala oko svoje ose (geocentricni model, bez kretanja kroz prostor), Fukoovo klatno koje bi se nalazilo na [inlmath]90^\circ[/inlmath] geografske širine, uvek bi se klatilo u istoj ravni, i ugaona brzina okretanja klatna merena sa Zemlje bila bi ista kao ugaona brzina Zemlje merena iz svemira. A, ako bi se Zemlja samo okretala oko Sunca (bez okretanja oko sopstvene ose), Fukoovo klatno bi se uvek klatilo u ravni u kojoj je prvobitno i ispušteno.
Stvar se zakomplikuje kada se Zemlja okreće i oko sopstvene ose i oko Sunca: recimo da se Zemlja okrene oko svoje ose za neko vreme [inlmath]t[/inlmath] (tačno u ms :D ). Ako bismo ispustili Fukoovo klatno i merili njegov ugao u odnosu na početni položaj gledano sa Zemlje na svakih [inlmath]t[/inlmath] milisekundi, primetlii bismo (po mojoj teoriji ako je tačna) da Fukoovo klatno nije napravilo [inlmath]360^\circ[/inlmath], već postoji mala razlika koja bi se nagomilavala svakog dana, tako da bi za 3 meseca taj ugao dostigao [inlmath]\approx 90^\circ[/inlmath]. Nadam se da me razumete, malo je zamršeno :crazy: pa sam napravio sliku koja ilustruje sve to:

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Petak, 05. Jul 2013, 18:39
od Daniel
„Nije u razmeri :D“ LOL Vidi se da si pravi matematičar. :)

Odlično urađena skica – autentična, sa sve zvezdicama. :)

S prvim pasusom se apsolutno slažem – kad ne bi bilo revolucije već samo rotacije, ravan oscilovanja Fukoovog klatna bi se obrtala istom brzinom kao i Zemlja oko svoje ose, a kad ne bi bilo rotacije već samo revolucije (koja predstavlja translatorno kretanje), ravan oscilovanja Fukoovog klatna bi bila nepromenljiva. :correct:

Ali, ne misliš li da bi bilo logično, kada posmatramo situaciju u realnosti, u kojoj postoji složeno kretanje zemlje, sastavljeno (uprošćeno govoreći) od dve komponente – rotacije i revolucije, da se efekti te dve vrste kretanja jednostavno superponiraju (sabiraju)? Pa tako, na efekat Zemljine rotacije, usled kojeg ravan Fukoovog klatna na polu opiše ugao od [inlmath]360^\circ[/inlmath] tokom jednog perioda Zemljine rotacije, treba dodati efekat Zemljine revolucije na Fukoovo klatno (a koji i ne postoji) i dođemo do toga da bi ravan Fukoovog klatna rotirala potpuno istom brzinom kao i da nema revolucije već samo rotacije...

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 17. Septembar 2013, 23:41
od Daniel
Hehe, neverovatno... :) Otiđoh sad na Google da nešto potražim i evo šta sam tamo zatekao...

google2013-09-18.png
google2013-09-18.png (70.62 KiB) Pogledano 3035 puta

Današnji izgled Google stranice povodom 194 godine od rođenja Léona Foucaulta.
Pa se setih i ove teme, koju, eto, sad malo dižem u vrh... ;)

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Sreda, 18. Septembar 2013, 10:10
od Daniel
Kad već okačih screen od sinoć, evo i screena od malopre, ;) budući da je interesantno videti razliku...

google2013-09-18 (2).png
google2013-09-18 (2).png (74.14 KiB) Pogledano 3024 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Sreda, 18. Septembar 2013, 12:27
od blake
BAZA

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Ponedeljak, 29. Septembar 2014, 17:25
od Daniel

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Ponedeljak, 29. Septembar 2014, 19:09
od ubavic

Može biti. Nisam stvarno imao snage da pročitam ništa više od naslova (ima se mnogo pametnijih stvari za čitanje.... :D ). Nego, ja sam sam ostao dužan da objasnim svoju teoriju kako bi se mogla dokazati Zemljina revolucija. Mislim da bi razlika između siderialnog (zvezdanog) i solarnog vremena (dana) mogla da objasni moju teoriju u najjednostavnijim crtama. Ako Fukoovo klatno posmatramo kao zvezdani časovnik, a senku koju baca Sunce kao sunčev časovnik (što se inače i radi), onda bi već posle jednog dana nastala mala razlika između Fukoovog klatna i sunčanog časovnika. Ta razlika bi nastala samo ako postoji Zemljina revolucija. Ne znam, možda i ja grešim; kad pokušam sve te rotacije u glavi da zamislim, zaboli me ista. :crazy:

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 30. Septembar 2014, 00:23
od Daniel
Aha, mislim da sad kontam... :) Pretpostavljam da pod siderialnim vremenom smatraš ono koje je u vezi s periodom rotacije Zemlje ([inlmath]23[/inlmath] časa i [inlmath]56[/inlmath] minuta), a pod solarnim vremenom ono koje je u vezi s periodom smene dana i noći ([inlmath]24[/inlmath] časa). Da, u tom slučaju, zbog toga što na polu ravan oscilovanja Fukoovog klatna u odnosu na Zemlju opiše [inlmath]360^\circ[/inlmath] za onoliko vremena koliko iznosi period rotacije Zemlje, tj. za [inlmath]23^h56^m[/inlmath], to bi bio dokaz da period Zemljine rotacije nije jednak periodu smene dana i noći, već se razlikuje za ta četiri minuta. A to bi, opet, bio dokaz da Zemljina rotacija nije jedino kretanje koje utiče na period smene dana i noći, već da postoji još neko kretanje koje je od značaja za tu pojavu.

Ta razlika između perioda Zemljine rotacije i perioda smene dana i noći posledica je Zemljine revolucije oko Sunca. Jer, kada ne bi bilo rotacije, već samo revolucije, tada bi period smene dana i noći bio godinu dana (kao što i jeste slučaj na polovima, na kojima efekat rotacije u tom smislu i ne postoji). I zaista, kad pogledamo, ta razlika u periodima od četiri minuta, kako se svaki dan akumulira, za godinu dana bi stvorila tačno razliku od tog jednog dana, kojeg bismo imali kad ne bi bilo rotacije već samo revolucije. Ili, obratno – kad ne bi bilo revolucije već samo rotacije, mi bismo tada u godini imali ne [inlmath]365[/inlmath], već [inlmath]366[/inlmath] dana (druga je stvar što tada godina, kao pojam, verovatno ne bi postojala, jer ne bi postojala godišnja doba :) ).
Većinu ovoga si, zapravo, ti već rekao, nego ja sad to ispričah svojim rečima, a i zato da proverim da l' smo se dobro razumeli. :)



To stoji da ima pametnijih stvari za čitanje od ovog lika, ali malo zabave nikad nije na odmet. :) Meni lično je bila zanimljiva njegova teorija o dva sunca, pri čemu se ovo drugo vešto skriva chemtrailsima i čime sve ne, :) kao i o tome da smo ispod kupole od stakla i leda. :D Ma koliko sam bio ubeđen da je lik veliki šaljivdžija, sad već počinjem da sumnjam da je možda zaista u fazonu kao i ms.srki, da ozbiljno veruje u te neke svoje teorije, smatrajući celokupnu sadašnju nauku zaverom...

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 30. Septembar 2014, 11:14
od ubavic
To je to. Ti si to mnogo bolje i detaljnije objasnio od mene. :thumbup:
Zanimljivo je to, da iako se zapravo okrenemo [inlmath]366[/inlmath] puta godišnje, mi zapravo imamo [inlmath]365[/inlmath] dana (tačnije [inlmath]365+\frac{1}{4}[/inlmath], što je posledica toga da odnos perioda rotacije i revolucije nije ceo broj)

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 30. Septembar 2014, 19:34
od Daniel
Da – ako već govorimo o tačnosti, :) onda se okrenemo (vrlo približno) [inlmath]\left(366+\frac{1}{4}\right)[/inlmath] puta godišnje. Što će reći – kad ne bi postojala revolucija već samo rotacija, tada bi svaka sadašnja prosta godina imala [inlmath]366[/inlmath] dana, a svaka sadašnja prestupna godina bi imala [inlmath]367[/inlmath] dana. (Kažem „sadašnja“, jer, kad ne bi bilo Zemljine revolucije, tada bi i sâm pojam „godina“ bio obesmišljen.)

U romanu Žila Verna „Put oko sveta za 80 dana“ (ako ga niste čitali ili gledali istoimeni film a želite to da učinite, onda na ovom mestu prekinite s čitanjem ovog posta, :) kako vam to ne bi ubilo znatiželju za čitanjem/gledanjem), dešava se nešto slično. Glavni lik, Fog, kladi se s društvom da je svet moguće obići za [inlmath]80[/inlmath] dana (što je u XIX veku, u vreme kada se zbiva radnja romana, bila vrlo smela opklada). Međutim, zbog nepredviđenih okolnosti, na kraju putovanja se pomirio s time da je zakasnio tačno jedan dan. Ali, u poslednji čas otkriva da ipak stiže na vreme, jer je, budući da je išao u smeru od zapada ka istoku, on doživeo ukupno [inlmath]81[/inlmath] obdanicu i [inlmath]81[/inlmath] noć, dok je, za to vreme, njegovo društvo u Londonu doživelo [inlmath]80[/inlmath] obdanica i [inlmath]80[/inlmath] noći – drugim rečima, njemu se u prvi mah činilo da je, zbog smera kojim je putovao po Zemlji, on potrošio jedan dan više nego što zaista jeste.

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Utorak, 29. Septembar 2015, 15:14
od ubavic
Još malo o ravnoj zemlji.... :D


Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Subota, 23. Januar 2016, 12:58
od Daniel
Internet je sa sobom doneo i preveliku demokratiju, zahvaljujući kojoj ovakve budalaste teorije dobijaju sve više pristalica.
Meni lično je zabrinjavajuće to što su ovakvi tekstovi počeli da osvajaju i vrlo čitane portale. Članak sa sajta B92:



"Zemlja je zapravo ravna ploča"
Novinski članci u kojima se tvrdi da je Zemlja zapravo ravna ploča u poslednjih nekoliko dana sve više dobijaju na snazi, piše Hafington post. Njihov nalet podstakla je nedavna izjava američke glumice, modela i pevačice Tile Tekile.
IZVOR: KLIX.BA SUBOTA, 23.01.2016. | 08:15

Iako Tekila nema gotovo nikakvo znanje o astronomiji, reči koje je uputila putem Tvitera podigle su veliku prašinu u javnosti, a osim mnoštva šaljivih komentara prozrokovale brojna pisanja medija o tome da tvrdnje da je Zemlja okrugla predstavljaju deo velike svetske zavere.
Nastavak na sajtu B92.

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Subota, 23. Januar 2016, 22:03
od desideri
Poćeću da skupljam pare da bih se otisnuo u svemir pa da vidim da je planeta zapravo približno sfera, tj geoid.
Mada nikada te pare neću skupiti.
I šta da radim? :unsure:
p.s. Šalim se naravno. :laughing-rolling:

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Petak, 29. Januar 2016, 18:41
od Daniel
Ste vi čuli za nekog repera po imenu B.o.B? Ja, iskreno, verovatno za njega nikad ne bih ni čuo (jer i inače ne slušam taj muzički žanr) da se nije nalupetao sa svojim promovisanjem teorije ravne Zemlje. (Želim zaista da verujem da on ne misli odistinski to što priča, već da to radi čisto iz marketinških razloga, kako bi što više ljudi čulo za njega – ako je to u pitanju, onda je definitivno uspeo).

Elem, evo jednog videa u kojem ga je fantastični Neil deGrasse Tyson sjajno sasekao: :thumbup:


Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Sreda, 30. Novembar 2016, 11:16
od Daniel
Hit na društvenim mrežama :mrgreen:

all around the globe.jpg
all around the globe.jpg (16.11 KiB) Pogledano 3049 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

PostPoslato: Sreda, 22. Avgust 2018, 22:53
od Daniel
Na svu ovu muku oko ravnozemljaške teorije (koja je od trenutka pokretanja ove teme pa do danas, od naizgled bezazlene šale postala ozbiljna opasnost), malo i da se našalimo. :)

zemlja fitness.jpg
zemlja fitness.jpg (24.25 KiB) Pogledano 2932 puta