Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Offtopic teme o svemu i svačemu
  • +1

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod ubavic » Ponedeljak, 29. Septembar 2014, 19:09


Može biti. Nisam stvarno imao snage da pročitam ništa više od naslova (ima se mnogo pametnijih stvari za čitanje.... :D ). Nego, ja sam sam ostao dužan da objasnim svoju teoriju kako bi se mogla dokazati Zemljina revolucija. Mislim da bi razlika između siderialnog (zvezdanog) i solarnog vremena (dana) mogla da objasni moju teoriju u najjednostavnijim crtama. Ako Fukoovo klatno posmatramo kao zvezdani časovnik, a senku koju baca Sunce kao sunčev časovnik (što se inače i radi), onda bi već posle jednog dana nastala mala razlika između Fukoovog klatna i sunčanog časovnika. Ta razlika bi nastala samo ako postoji Zemljina revolucija. Ne znam, možda i ja grešim; kad pokušam sve te rotacije u glavi da zamislim, zaboli me ista. :crazy:
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Utorak, 30. Septembar 2014, 00:23

Aha, mislim da sad kontam... :) Pretpostavljam da pod siderialnim vremenom smatraš ono koje je u vezi s periodom rotacije Zemlje ([inlmath]23[/inlmath] časa i [inlmath]56[/inlmath] minuta), a pod solarnim vremenom ono koje je u vezi s periodom smene dana i noći ([inlmath]24[/inlmath] časa). Da, u tom slučaju, zbog toga što na polu ravan oscilovanja Fukoovog klatna u odnosu na Zemlju opiše [inlmath]360^\circ[/inlmath] za onoliko vremena koliko iznosi period rotacije Zemlje, tj. za [inlmath]23^h56^m[/inlmath], to bi bio dokaz da period Zemljine rotacije nije jednak periodu smene dana i noći, već se razlikuje za ta četiri minuta. A to bi, opet, bio dokaz da Zemljina rotacija nije jedino kretanje koje utiče na period smene dana i noći, već da postoji još neko kretanje koje je od značaja za tu pojavu.

Ta razlika između perioda Zemljine rotacije i perioda smene dana i noći posledica je Zemljine revolucije oko Sunca. Jer, kada ne bi bilo rotacije, već samo revolucije, tada bi period smene dana i noći bio godinu dana (kao što i jeste slučaj na polovima, na kojima efekat rotacije u tom smislu i ne postoji). I zaista, kad pogledamo, ta razlika u periodima od četiri minuta, kako se svaki dan akumulira, za godinu dana bi stvorila tačno razliku od tog jednog dana, kojeg bismo imali kad ne bi bilo rotacije već samo revolucije. Ili, obratno – kad ne bi bilo revolucije već samo rotacije, mi bismo tada u godini imali ne [inlmath]365[/inlmath], već [inlmath]366[/inlmath] dana (druga je stvar što tada godina, kao pojam, verovatno ne bi postojala, jer ne bi postojala godišnja doba :) ).
Većinu ovoga si, zapravo, ti već rekao, nego ja sad to ispričah svojim rečima, a i zato da proverim da l' smo se dobro razumeli. :)



To stoji da ima pametnijih stvari za čitanje od ovog lika, ali malo zabave nikad nije na odmet. :) Meni lično je bila zanimljiva njegova teorija o dva sunca, pri čemu se ovo drugo vešto skriva chemtrailsima i čime sve ne, :) kao i o tome da smo ispod kupole od stakla i leda. :D Ma koliko sam bio ubeđen da je lik veliki šaljivdžija, sad već počinjem da sumnjam da je možda zaista u fazonu kao i ms.srki, da ozbiljno veruje u te neke svoje teorije, smatrajući celokupnu sadašnju nauku zaverom...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod ubavic » Utorak, 30. Septembar 2014, 11:14

To je to. Ti si to mnogo bolje i detaljnije objasnio od mene. :thumbup:
Zanimljivo je to, da iako se zapravo okrenemo [inlmath]366[/inlmath] puta godišnje, mi zapravo imamo [inlmath]365[/inlmath] dana (tačnije [inlmath]365+\frac{1}{4}[/inlmath], što je posledica toga da odnos perioda rotacije i revolucije nije ceo broj)
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

  • +1

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Utorak, 30. Septembar 2014, 19:34

Da – ako već govorimo o tačnosti, :) onda se okrenemo (vrlo približno) [inlmath]\left(366+\frac{1}{4}\right)[/inlmath] puta godišnje. Što će reći – kad ne bi postojala revolucija već samo rotacija, tada bi svaka sadašnja prosta godina imala [inlmath]366[/inlmath] dana, a svaka sadašnja prestupna godina bi imala [inlmath]367[/inlmath] dana. (Kažem „sadašnja“, jer, kad ne bi bilo Zemljine revolucije, tada bi i sâm pojam „godina“ bio obesmišljen.)

U romanu Žila Verna „Put oko sveta za 80 dana“ (ako ga niste čitali ili gledali istoimeni film a želite to da učinite, onda na ovom mestu prekinite s čitanjem ovog posta, :) kako vam to ne bi ubilo znatiželju za čitanjem/gledanjem), dešava se nešto slično. Glavni lik, Fog, kladi se s društvom da je svet moguće obići za [inlmath]80[/inlmath] dana (što je u XIX veku, u vreme kada se zbiva radnja romana, bila vrlo smela opklada). Međutim, zbog nepredviđenih okolnosti, na kraju putovanja se pomirio s time da je zakasnio tačno jedan dan. Ali, u poslednji čas otkriva da ipak stiže na vreme, jer je, budući da je išao u smeru od zapada ka istoku, on doživeo ukupno [inlmath]81[/inlmath] obdanicu i [inlmath]81[/inlmath] noć, dok je, za to vreme, njegovo društvo u Londonu doživelo [inlmath]80[/inlmath] obdanica i [inlmath]80[/inlmath] noći – drugim rečima, njemu se u prvi mah činilo da je, zbog smera kojim je putovao po Zemlji, on potrošio jedan dan više nego što zaista jeste.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod ubavic » Utorak, 29. Septembar 2015, 15:14

Još malo o ravnoj zemlji.... :D

ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Subota, 23. Januar 2016, 12:58

Internet je sa sobom doneo i preveliku demokratiju, zahvaljujući kojoj ovakve budalaste teorije dobijaju sve više pristalica.
Meni lično je zabrinjavajuće to što su ovakvi tekstovi počeli da osvajaju i vrlo čitane portale. Članak sa sajta B92:



"Zemlja je zapravo ravna ploča"
Novinski članci u kojima se tvrdi da je Zemlja zapravo ravna ploča u poslednjih nekoliko dana sve više dobijaju na snazi, piše Hafington post. Njihov nalet podstakla je nedavna izjava američke glumice, modela i pevačice Tile Tekile.
IZVOR: KLIX.BA SUBOTA, 23.01.2016. | 08:15

Iako Tekila nema gotovo nikakvo znanje o astronomiji, reči koje je uputila putem Tvitera podigle su veliku prašinu u javnosti, a osim mnoštva šaljivih komentara prozrokovale brojna pisanja medija o tome da tvrdnje da je Zemlja okrugla predstavljaju deo velike svetske zavere.
Nastavak na sajtu B92.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod desideri » Subota, 23. Januar 2016, 22:03

Poćeću da skupljam pare da bih se otisnuo u svemir pa da vidim da je planeta zapravo približno sfera, tj geoid.
Mada nikada te pare neću skupiti.
I šta da radim? :unsure:
p.s. Šalim se naravno. :laughing-rolling:
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Petak, 29. Januar 2016, 18:41

Ste vi čuli za nekog repera po imenu B.o.B? Ja, iskreno, verovatno za njega nikad ne bih ni čuo (jer i inače ne slušam taj muzički žanr) da se nije nalupetao sa svojim promovisanjem teorije ravne Zemlje. (Želim zaista da verujem da on ne misli odistinski to što priča, već da to radi čisto iz marketinških razloga, kako bi što više ljudi čulo za njega – ako je to u pitanju, onda je definitivno uspeo).

Elem, evo jednog videa u kojem ga je fantastični Neil deGrasse Tyson sjajno sasekao: :thumbup:

I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Sreda, 30. Novembar 2016, 11:16

Hit na društvenim mrežama :mrgreen:

all around the globe.jpg
all around the globe.jpg (16.11 KiB) Pogledano 3036 puta
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Sreda, 22. Avgust 2018, 22:53

Na svu ovu muku oko ravnozemljaške teorije (koja je od trenutka pokretanja ove teme pa do danas, od naizgled bezazlene šale postala ozbiljna opasnost), malo i da se našalimo. :)

zemlja fitness.jpg
zemlja fitness.jpg (24.25 KiB) Pogledano 2919 puta
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Prethodna

Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:14 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs