Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Offtopic teme o svemu i svačemu
  • +2

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod ubavic » Utorak, 25. Jun 2013, 21:41

Kad smo kod Zemlje i njenog oblika, pogledajte ovaj link, na kome je prikazan 3D oblik geoida. (možda će se stranica učitavati malo duže)

@Daniel obavezno nam prosledi poruku u kojoj je objašnjeno Fukoovo klatno. :lol:
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Utorak, 25. Jun 2013, 22:56

Zanimljiva emulacija, nisam znao za ta Zemljina odstupanja od elipsoida, čak i na okeanskim površinama...

S ovako prenaglašenim izobličenjima, više podseća na neku nepravilno oblikovanu grudvu, nego na sferu. :D
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Milovan » Sreda, 26. Jun 2013, 19:30

Daniel je napisao:Ja na tom snimku čak i ne vidim sferu, vidim samo disk. :tongue:

Upravo tako... :D Čak i satelitske slike nisu dovoljno dobar dokaz... Sve te kadrove bi mogao objasniti model ogromnog diska...

I da, što se matematičkog dokaza tiče... :) To je ona fora sa čovekom koji tri puta skrene za ugao 90 stepeni i pređe isti pravolinijski put i na kraju se nađe u tački iz koje je krenuo... Što je moguće samo uz sferičnu Zemlju. :D
Korisnikov avatar
Milovan  OFFLINE
 
Postovi: 568
Zahvalio se: 356 puta
Pohvaljen: 704 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Sreda, 26. Jun 2013, 23:28

Milovan je napisao:I da, što se matematičkog dokaza tiče... :) To je ona fora sa čovekom koji tri puta skrene za ugao 90 stepeni i pređe isti pravolinijski put i na kraju se nađe u tački iz koje je krenuo... Što je moguće samo uz sferičnu Zemlju. :D

Ako misliš na foru kad čovek dva puta skrene za po [inlmath]90^\circ[/inlmath] na istu stranu, to onda beše ovaj slučaj?

Nego, danas razmišljah o Fukoovom klatnu, pa mi pade na um... Mi smo se, kanda, malko zeznuli? :) Fukoovo klatno jeste dokaz Zemljine rotacije, ali ne i dokaz njene sferičnosti. Jer, da rotira može i disk, i ploča, pa čak i kocka, i tetraedar i štatijaznam... Pa bi se i kod svih tih oblika dešavalo Fukoovo klatno... :)

A šta je s Koriolisovom silom? Ona jeste jedan od dokaza (ili, ako ne dokaza, a onda bar posledica) Zemljine rotacije, ali da li bi ona bila moguća i da Zemlja nije sfera...?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod blake » Četvrtak, 27. Jun 2013, 00:31

Milovan je napisao:
Daniel je napisao:Ja na tom snimku čak i ne vidim sferu, vidim samo disk. :tongue:

Upravo tako... :D Čak i satelitske slike nisu dovoljno dobar dokaz... Sve te kadrove bi mogao objasniti model ogromnog diska...

Je volite zezat :D
Je li vi vidite kontinente!?
Iz fotke se vidi da je sfernog oblika, šta je s vama :mrgreen:

Evo ovde se spominje taj Coriolisov učinak, a i matematički dokaz šta je Milovan reka - trokut s 90° u sva tri kuta - nemoguće na ravnoj podlozi.

blake  OFFLINE
 
Postovi: 371
Lokacija: Split, Croatia
Zahvalio se: 127 puta
Pohvaljen: 96 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod ubavic » Četvrtak, 27. Jun 2013, 11:34

Daniel je napisao: A šta je s Koriolisovom silom? Ona jeste jedan od dokaza (ili, ako ne dokaza, a onda bar posledica) Zemljine rotacije, ali da li bi ona bila moguća i da Zemlja nije sfera...?

Mislim da je ona posledica na svim rotrajućim telima. Wiki, YouTube. Tako da se i taj dokaz odbacuje :D
Odbacujemo i dokaze kao što su senka na Mesecu i satelitski snimci jer njih može i model diska da objasni :D
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Milovan » Četvrtak, 27. Jun 2013, 12:58

Daniel je napisao:Ako misliš na foru kad čovek dva puta skrene za po [inlmath]90^\circ[/inlmath] na istu stranu, to onda beše ovaj slučaj?

Ne, ne mislim na to, nego na 7. dokaz sa ovog videa što je sad Blake postavio...

Nego, danas razmišljah o Fukoovom klatnu, pa mi pade na um... Mi smo se, kanda, malko zeznuli? :) Fukoovo klatno jeste dokaz Zemljine rotacije, ali ne i dokaz njene sferičnosti.

I jedno i drugo. U principu je poznato kao dokaz za rotaciju, ali se može iskoristiti i za ovo drugo. :) Razmislite kako. :D
Korisnikov avatar
Milovan  OFFLINE
 
Postovi: 568
Zahvalio se: 356 puta
Pohvaljen: 704 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod ubavic » Četvrtak, 27. Jun 2013, 13:32

Milovan je napisao:I jedno i drugo. U principu je poznato kao dokaz za rotaciju, ali se može iskoristiti i za ovo drugo. :) Razmislite kako. :D

Ako stavimo dva Fukoova klatna na različitim geografskim širinama, dokaz zakrivljenosti Zemlje bi bila razlika u rotacijama. Možda :?:
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod Daniel » Četvrtak, 27. Jun 2013, 14:09

ubavic je napisao:Ako stavimo dva Fukoova klatna na različitim geografskim širinama, dokaz zakrivljenosti Zemlje bi bila razlika u rotacijama. Možda :?:

Zaista... Ja bio ubeđen da je period precesije Fukoovog klatna na svim lokacijama jednak periodu rotacije Zemlje, a sad izguglah, to je, zapravo, slučaj samo na polovima, dok je na ostalim geografskim širinama period veći. Zanimljivo, znači da klatno ipak ne održava ravan oscilovanja konstantnom...
I, ako sam dobro razumeo, na ekvatoru ne bi postojao Fukoov efekat, tj. tamo bi period precesije klatna bio beskonačno dug...

ubavic je napisao:
Daniel je napisao: A šta je s Koriolisovom silom? Ona jeste jedan od dokaza (ili, ako ne dokaza, a onda bar posledica) Zemljine rotacije, ali da li bi ona bila moguća i da Zemlja nije sfera...?

Mislim da je ona posledica na svim rotrajućim telima. Wiki, YouTube. Tako da se i taj dokaz odbacuje :D

Da, ali, kao što je i opisano u ovom Blake-ovom videu – slučaj sa suprotnim smerovima tornada na severnoj i južnoj hemisferi nikakav model diska ne bi mogao da objasni. BTW zanimljivo je da postoji uverenje da je Koriolisova sila odgovorna i za smer vira koji se stvara pri oticanju vode u WC-šolji ili lavabou, :D ali je, zapravo, ona u tim slučajevima zanemarljivo mala i tada mnogo veći uticaj ima nesavršenost (nesimetričnost) WC-šolje, odnosno lavaboa. :)

ubavic je napisao:Odbacujemo i dokaze kao što su senka na Mesecu i satelitski snimci jer njih može i model diska da objasni :D

Možemo odbaciti još neke dokaze – dokaz [inlmath]10[/inlmath] otpada jer su, kako lepo reče naš teoretičar ravne Zemlje, :D „i ostala nebeska tela dvodimenzionalna“. :) Dokaz [inlmath]9[/inlmath] (vremenske zone) otpada jer je čovek lepo objasnio – Sunce je „reflektor koji se pomera i koji u jednom trenutku osvetljava samo jedan deo Zemljine površine“. :)

Blake, kontinenti mogu postojati i na disku, zar ne? ;)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Teorija ravne Zemlje i njeni „dokazi“

Postod ubavic » Četvrtak, 27. Jun 2013, 16:13

Daniel je napisao:Zaista... Ja bio ubeđen da je period precesije Fukoovog klatna na svim lokacijama jedan periodu rotacije Zemlje, a sad izguglah, to je, zapravo, slučaj samo na polovima, dok je na ostalim geografskim širinama period veći. Zanimljivo, znači da klatno ipak ne održava ravan oscilovanja konstantnom...
I, ako sam dobro razumeo, na ekvatoru ne bi postojao Fukoov efekat, tj. tamo bi period precesije klatna bio beskonačno dug...

Da, u pravu si. slika

Nađoh podatak (naravno, na sveznajućoj Wikipediji) da u Novom Pazaru ima jedno veliko Fukoovo klatno (17 m, 28 kg)
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

PrethodnaSledeća

Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 09:38 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs