Maj mesec matematike

PostPoslato: Nedelja, 11. Maj 2014, 14:41
od ubavic
Festival matematike pod nazivom "Maj mesec matematike", [inlmath]\mathrm{M}^3[/inlmath], pod sloganom "Oblici života", održaće se ovog meseca ponovo u Beogradu od 14. do 31. maja tekuće godine. Centralna matematička izložba je postavljena, kao i prethodne dve godine, u izložbenom prostoru Robne kuće "Beograd" u Knez Mihailovoj. Organizatori manifetacije su Centar za promociju nauke i SANU, a specijalni gost je Franci Demšar, potpredsednik Evropske fondacije za nauku (ESF). Za tri nedelje, koliko manifestacija traje, bićete u prilici da slušate zanimljiva predavanja, obiđete nesvakidašnje izložbe, učestvujete u kreativnim radionicama i pogledate filmove na temu matematike. Svakako preporučujem svima zainteresovanim za matematiku i nauku da, ako su u mogućnosti, posete neku od aktivnosti. Program možete videti ovde.

Jel' neko bio možda prethodnih godina i voljan je da podeli utiske s nama?

Re: Maj mesec matematike

PostPoslato: Petak, 16. Maj 2014, 11:26
od Daniel
Samo da obavestim, ako ima zainteresovanih za neka od predavanja, da je, zbog vanredne situacije izazvane potopom, došlo do izmene u rasporedu programa. Večeras sam, recimo, planirao da idem na tribinu o Matematičkoj gimnaziji (mojoj bivšoj školi), ali, pošto su informacije o rasporedu predavanja oprečne na sajtu i u PDF-u (sa sajta je ta tribina uklonjena), zvao sam ih da proverim i dobio potvrdu da tribina jeste odložena zbog ove situacije, kao i da će biti naknadno istaknuto koji će biti novi termin.

Zato, moj je savet da gledate raspored na sajtu, a ne u PDF-u, jer je, izgleda, sajt ažurniji što se tiče novonastalih izmena.

Re: Maj mesec matematike

PostPoslato: Sreda, 28. Maj 2014, 13:23
od Daniel
Pošto je manifestacija MMM bila prekinuta zbog vanredne situacije s poplavama, pa pre neki dan opet nastavljena, posetio sam izložbu i zaista sam prepun utisaka, preporučio bih svakome ko je u mogućnosti da svrati i pogleda do 31.5. do kad izložba traje, zaista vredi videti. Spomenuo bih neke eksponate koji su meni bili posebno interesantni:

– obrtna tela – na četiri rotaciona postolja se nalaze vertikalni krug koji rotira oko svog prečnika, kocka koja rotira oko svoje prostorne dijagonale, šipka postavljena ukoso koja rotira oko svoje gornje tačke i šipka postavljena ukoso koja rotira oko tačke koja je van šipke; na četiri odvojena prekidača uključuje se ili isključuje rotacija svakog od tih postolja; pokušajte da zamislite koja se tela dobijaju rotacijom ovih oblika oko pomenutih osa; :)

– šipka koja je postavljena tako da rotira oko tačke koja je van šipke, a pored nje se nalazi vertikalna ploča s prorezom u obliku jednog kraka hiperbole; iako nam naša čula i iskustvo govore da šipka nema šanse da prođe kroz taj prorez, to je samo varka – prolazi bez problema; :)

– providna pravilna kupa iznutra dopola ispunjena nekom žutom tečnošću – laganim rotiranjem te kupe oko ose paralelne njenoj osnovi ivica površine tečnosti prolazi kroz razne geometrijske oblike – krug [inlmath]\rightarrow[/inlmath] elipsa [inlmath]\rightarrow[/inlmath] parabola [inlmath]\rightarrow[/inlmath] hiperbola, pa onda opet tim redom nazad do kruga;

– posuda u obliku kvadra, znatno veće dužine nego širine, u koju je ulivena tečnost; rotacijom te posude oko vertikalne ose, tečnost se, pod dejstvom centrifugalne sile, pomera prema ivicama, pri čemu površina tečnosti oblikuje parabolu;

– itd...

Siguran sam da vam ovime nisam ubio znatiželju, već da sam je, naprotiv, baš probudio, budući da su sve ovo eksperimenti koje ne vredi prepričavati, već koje, jednostavno, treba videti...

Re: Maj mesec matematike

PostPoslato: Nedelja, 22. Jun 2014, 19:33
od ubavic
A evo i kratkog sažetka kako je to sve izgledalo prošlog meseca. Veoma lepo urađen filmić, moram priznati...


MMM 2015

PostPoslato: Utorak, 05. Maj 2015, 11:02
od ubavic
Četvrti festival matematike biće održan od 5. maja do 5. juna 2015. godine, sa sledećim programom.
Ovogodišnja tema manifestacije je "Ritam matematike", a gost manifestacije biće holandski umetnik i matematičar Rinus Rulofs.
Vidimo se!


Re: Maj mesec matematike

PostPoslato: Utorak, 05. Maj 2015, 19:41
od Daniel
Upravo dođoh s otvaranja Maja meseca matematike koje je održano u galeriji RTS-a (pedesetak meteri od moje zgrade, zaista je bila gre'ota propustiti). Otvaranje izložbe „Vizuelna matematika“ započeo je bubnjar Saša Ranković (čiji klip imate u prethodnom postu) svojim performansom na bubnjevima, zatim se obratio i sâm autor radova istaknutih na izložbi – holandski umetnik i matematičar Rinus Rulofs, a nakon njega reč je uzeo ministar prosvete Verbić.
Izložba „Vizuelna matematika“ u Galeriji RTS-a biće otvorena do 10. maja, pozivam sve koji su u Beogradu ili blizini da je posete.

Re: Maj mesec matematike

PostPoslato: Utorak, 12. Maj 2015, 14:27
od Daniel
Dogovorili smo se zasad četvorica (desideri, Ubavic, stevan95 i moja malenkost) da sutra (sreda, 13. maj) posetimo predavanje „Etimologija matematičkih termina“ dr Radoša Bakića (Kolarac, 18.00–19.15), a pre toga bismo obišli i izložbe „Brojevi“ i „Svet zvuka“. Poziv, naravno, važi za sve vas – ko god želi da nam se pridruži, dobrodošao je. :)

Re: Maj mesec matematike

PostPoslato: Utorak, 12. Maj 2015, 16:11
od desideri
Šta reći osim:
sjajna manifestacija i vidimo se :thumbup: .

Maj mesec matematike 2016

PostPoslato: Petak, 20. Maj 2016, 12:53
od ubavic
MMM nam ovog maja predstavlja lica matematike: deset matematičkih velikana i deset profesora matematike iz Srbije. MMM se ove godine održava od 12. do 31. maja, a program možete pogledati ovde: Predavanja i radionice.

Re: Maj mesec matematike

PostPoslato: Petak, 20. Maj 2016, 14:10
od Herien Wolf
Slika
Zanimljivo nisam Daniela nasao :D