Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO ODMORIŠTE

Majska apokalipsa nad Balkanom

Offtopic teme o svemu i svačemu

Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod Daniel » Četvrtak, 15. Maj 2014, 17:14

Ljudi, kako preživljavate ovaj potop? Vrag odneo šalu, ova kišurdačetina je, kažu, potukla majski rekord iz davne 1897. godine.

Što se tiče Srbije, ima već pet žrtava, mnoga mesta su odsečena od ostatka sveta, saobraćajnice blokirane.

Na sajtu AMSS-a, na mapi prohodnosti puteva, nikad ranije nisam video ovoliko znakova zabrane saobraćaja: :wtf:

(ne)prohodnost.png
(ne)prohodnost.png (42.21 KiB) Pogledano 605 puta

Gadno je u celom regionu – u Hrvatskoj, Bosni, Sloveniji. Delovi Bijeljine su poplavljeni zbog izliva Drine, a Hrvatskoj, pored poplava, nevolje zadaje i jak vetar. U Splitu je tokom noći olujna bura lomila stabla i grane, a zatvoren je i deo autoputa Zagreb–Split.

Javljajte kako je u vašem kraju.


P.S. MRZIM KIŠURDAČETINU! :besan: :angry-cussing: :gaah:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod stevan95 » Petak, 16. Maj 2014, 09:36

Na svu sreću, ovde u Vršcu nije toliko loša situacija. Juče je kiša padala ceo dan (ako ne i duže), ali evo jutros vidim da je prestala, a kol'ko mogu pogledom da dobacim ne izlazeći iz kuće, nigde nema ni bare. :D

Sudeći po prizorima sa TV-a i YT-a, mogu samo da kažem da je dobro što kod nas situacija nije izmakla kontroli, jer je letos bilo veoma kritično – trotoar uz kuću i kanal se nisu ni videli, voda zapljuskivala fasadu. :slin: Tako da mogu samo da zamislim šta bi bilo da je bilo gore od toga. :obscene-hanged: :lol2:


Meni je posebno žao vatrogasca koji se utopio... :sad3:
Uključite logiku i uživajte u matematici! :D
stevanpetrov.wordpress.com
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 140
Lokacija: Vršac
Zahvalio se: 166 puta
Pohvaljen: 71 puta

Re: Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod ubavic » Petak, 16. Maj 2014, 18:09

U Zrenjaninu je prethodnih dana neprestano padala sitna kiša. Danas prestala da pada, ne stišavši da napravi neke veće smetnje po gradu (osim jedne iščupane jele u gradskoj bašti). Iskreno, ne mrzim je , ali mi je izuzetno žao ugroženih ljudi.

P.S.Preporučio bih vam da poslušate nešto od Cheta Bakera ili Coltrane-a, nekako ide mi uz kišu...ili dajte vi neki predlog :whistle:
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod Daniel » Petak, 16. Maj 2014, 19:35

Čitam i na vestima da je kišurdačetina navodno stala, ali ovde u Beogradu, pogled kroz moj prozor govori sasvim drugačije...

Mislim da se i priobalnim delovima Beograda ne piše dobro, iako na to još niko od zvaničnika nije upozorio (verovatno da ne bi još dodatno uznemiravao javnost, koja je već sasvim dovoljno uznemirena, al' mislim da bi ipak trebalo) – tokom one čuvene poplave 2006. godine falilo je samo još pola metra porasta vodostaja, pa da se pod vodom nađu i novobeogradski blokovi, kao i dunavski delovi Zemuna i Dorćola... Gledajući razmere ove nezapamćene katastrofe u Obrenovcu, teško mi je da zamislim da taj talas neće i u Beogradu nadmašiti one rekorde iz '81. i 2006. godine, a onda ćemo i od pomenutih beogradskih delova imati Veneciju. :( Ako mi je nekada i bilo žao što ne živim uz reku i s pogledom na ono predivno vodeno prostranstvo – sada definitivno nije. :?

Kažu da, ako se nivo vode u Obrenovcu podigne za još tridesetak santima, ostade pola zemlje bez struje. Nije zgoreg da pripremite laptopove i dobro napunite baterije (ja ih već punim).

Evo i mojih muzičkih predloga (malo da kol'ko-tol'ko okrenemo ka pozitivnim mislima):
http://www.youtube.com/watch?v=v1b-XwXEOfk
http://www.youtube.com/watch?v=zkw8-6ZIHbI
http://www.youtube.com/watch?v=rPbhcf1pwfE
http://www.youtube.com/watch?v=uaSTHIMLows
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod blake » Subota, 17. Maj 2014, 15:26

Daniel mora Split spomenit :mrgreen: Ugl. kod nas je oblačno ovih dana, ništa posebno... Možda će Slavonija imat problema s rijekama, Dalmacija neće tenksG
http://danas.net.hr/svijet/foto-video-p ... a-iz-zraka
Ovo mi stvarno jadno izgleda, šta se ne može napravit nešto protiv ovoga?
blake  OFFLINE
 
Postovi: 371
Lokacija: Split, Croatia
Zahvalio se: 127 puta
Pohvaljen: 96 puta

  • +1

Re: Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod stevan95 » Nedelja, 18. Maj 2014, 18:46

Pozdravljam blake-a, čiji su me duhoviti odgovori više puta zasmejavali ovde na Matemaniji. :lol2:

Ovo mi stvarno jadno izgleda, šta se ne može napravit nešto protiv ovoga?

Baš sam danas naleteo na ovo rešenje Austrije:

http://i2.cdn.turner.com/cnn/dam/assets ... allery.jpg
http://www.blobel.com/images/FAG_4.1.gif
http://icons.wxug.com/hurricane/2013/da ... odwall.jpg


Ovo stvarno deluje izuzetno efikasno, budući da uspeva da održi tol'ke bujice. Čitao sam članak neki danas, al' nisam uspeo ponovo da ga nađem... kažu da se veoma brzo postavlja ovakva zaštita (brže od džakova s peskom) i da predstavlja odlično rešenje.

Kakva je situacija danas? Pitam, jer je kod nas osvanulo sunce... mada bilo je veoma hladno.
Uključite logiku i uživajte u matematici! :D
stevanpetrov.wordpress.com
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 140
Lokacija: Vršac
Zahvalio se: 166 puta
Pohvaljen: 71 puta

Re: Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod Daniel » Nedelja, 18. Maj 2014, 21:48

Pozdrav, blake, i od mene :) i zaista se radujem tvom comeback-u u Odmorište, kojem su tvoji postovi sve ovo vreme zaista nedostajali...

blake je napisao:Daniel mora Split spomenit :mrgreen:

Nego šta. ;) Pa vidiš da si se odmah pojavija čim san spominija Split, moraću onda to predivno misto spominjat malo češće. ;)
Drago mi je da je bar kod vas stanje OK.

Da li se ovakve katastrofe mogu sprečiti – to mi je jedna od tema za razmišljanje ovih dana. Uz ogradu da sam vrlo nestručan po tom pitanju i da ću se možda i nalupetati gluposti, dosta sam razmišljao o tome da li bi čovečanstvo, da nije trošilo i vreme i novce na oružje i na besmislene ratove, već da je sve to ulagalo u nauku, medicinu, tehniku, danas bilo u stanju da, pod a), uspešno leči zasad neizlečive bolesti i, pod b), da uspostavi kontrolu nad meteorološkim prilikama, kako se ovakve katastrofe ne bi dešavale – drugim rečima, da meteorologija bude „interaktivna“, u smislu da prenos podataka ne bude „jednosmeran“, od neba do meteoroloških stanica, već „dvosmeran“, čime bi se sunce, kiša, vetar i ostalo mogli podešavati prema potrebi...?

Evo i, zaista potresnih, slika iz Obrenovca.

stevan95 je napisao:Ovo stvarno deluje izuzetno efikasno, budući da uspeva da održi tol'ke bujice. Čitao sam članak neki danas, al' nisam uspeo ponovo da ga nađem... kažu da se veoma brzo postavlja ovakva zaštita (brže od džakova s peskom) i da predstavlja odlično rešenje.

Ova ograda deluje kao zanimljivo rešenje, iako, ber meni kao laiku, ne uliva baš neko veliko poverenje, što zbog dihtovanja, što zbog sile vode koju to treba da izdrži... Al' ako stručnjaci tvrde da je pouzdano, nemam razloga da ne verujem. Ali, nzm da li i to, a i džakovi, pomažu ako voda naraste i više od metar-dva preko kritičnog nivoa... šta ako se rast nastavi, malo mi teško da zamislim barijevu od džakova visine npr. tri metra? Msm, dajbože da to nikad i ne zatreba, al' čisto razmišljam...

I u Beogradu sunce, a bilo je konačno i vreme. Čak je bilo i prilično toplo. Danas se baš prošetah do keja na Dorćolu, malo i zbog toga jer sam ga se uželeo, a malo i zbog toga da bih izvideo situaciju. Jeste vodostaj povišen, ali daleko manje nego što sam se plašio, i drago mi je kad se u takvim situacijama ispostavi da nisam bio u pravu. Ipak, uprkos izjavama nadležnih da je Beograd spreman za poplavni talas koji se očekuje preksutra, kao i da su, preventive radi, postavljeni džakovi, ja na ovom potezu nijedan jedini džak video nisam.

Ta hidrologija mi se doima vrlo zanimljivom, prepuna je nekih, meni misterioznih pojava koje mi nikako ne idu u glavu i čak mi izgleda kao da ruše zakone fizike. U Obrenovcu Sava nabujala, voda došla do potkrovlja, a dvadesetak kilometara dalje, u Beogradu, tek malo povišen vodostaj... A zakon spojenih sudova, ništa? :wtf: Pre osam godina, obrnuto – u Beogradu potop (doduše, ne ovakav kao sad u Obrenovcu), a u Obrenovcu tada nije bilo ovakve poplave kao sad... :think1:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Majska apokalipsa nad Balkanom

Postod ubavic » Utorak, 20. Maj 2014, 14:47

Daniel je napisao:Da li se ovakve katastrofe mogu sprečiti – to mi je jedna od tema za razmišljanje ovih dana. Uz ogradu da sam vrlo nestručan po tom pitanju i da ću se možda i nalupetati gluposti, dosta sam razmišljao o tome da li bi čovečanstvo, da nije trošilo i vreme i novce na oružje i na besmislene ratove, već da je sve to ulagalo u nauku, medicinu, tehniku, danas bilo u stanju da, pod a), uspešno leči zasad neizlečive bolesti i, pod b), da uspostavi kontrolu nad meteorološkim prilikama, kako se ovakve katastrofe ne bi dešavale – drugim rečima, da meteorologija bude „interaktivna“, u smislu da prenos podataka ne bude „jednosmeran“, od neba do meteoroloških stanica, već „dvosmeran“, čime bi se sunce, kiša, vetar i ostalo mogli podešavati prema potrebi...?

Teško je da će čovek moći da kontroliše meteorološke uslove (jedan od razloga kojeg se mogu setiti je "efekat leptira"). Takođe , nažalost, neke bolesti verovatno nećemo nikad ni i izlečiti... Tako je kako je, neke prirodne pojave ne možemo kontrolisati. Ali sigurno je, da je čovečastvtvo usmeravalo svoju energiju u pozitivnim pravcima da bi sada mogli mnogo lakše da se se nosimo sa ovakvim pojavama. Takođe, i ja nisam stručnjak za medicinu i meteorologiju, pa je moguće da i ja negde grešim...

Daniel je napisao:Ta hidrologija mi se doima vrlo zanimljivom, prepuna je nekih, meni misterioznih pojava koje mi nikako ne idu u glavu i čak mi izgleda kao da ruše zakone fizike. U Obrenovcu Sava nabujala, voda došla do potkrovlja, a dvadesetak kilometara dalje, u Beogradu, tek malo povišen vodostaj... A zakon spojenih sudova, ništa? :wtf: Pre osam godina, obrnuto – u Beogradu potop (doduše, ne ovakav kao sad u Obrenovcu), a u Obrenovcu tada nije bilo ovakve poplave kao sad... :think1:

E i to mene veoma kopka :think1: Nije mi jasno kako se voda "gomila" na nekim mestima. Kao da je veoma viskozna ...
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta


Povratak na ODMORIŠTE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:04 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs