Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKI FORUM „MATEMANIJA“ – UOPŠTENO O RADU FORUMA PITANJA, PREDLOZI, ZAPAŽANJA...

Predlog za potkategorije

Sve o radu foruma – pitanja, primedbe, predlozi itd.
Ova rubrika nije predviđena za zadatke, niti za bilo kakva pitanja u vezi s matematikom!

Predlog za potkategorije

Postod pentagram142857 » Utorak, 05. Januar 2016, 18:44

Ne bi bilo lose da se uvedu podkategorije, pogotovo u oblastima gde ima puno postova. Na primer, da geometrija bude podeljena na zadatke sa paralelogramom, trapezom, piramidom, prizmom... tako ce posetiocima biti lakse da provere da li postoji slican zadatak onom za koji im je potrebna pomoc.
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 07. Januar 2016, 11:31, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija naslova teme („podkategorije“ u „potkategorije“)
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 135
Zahvalio se: 49 puta
Pohvaljen: 120 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +2

Re: Predlog za potkategorije

Postod Rega » Utorak, 05. Januar 2016, 19:02

Hmm i slazem se, a i ne slazem.
Jer podkategorije su uvijek dobro dosle, jer daju neku 'suptilniju' strukturu..
A s' druge strane mislim da jos uvijek na ovom' forumu nema potrebe za tim, za sad' je sasvim pristojno. :)
Ali, ipak dopustimo Danielu i ostalima da odluce. :cool2:
Slika
Korisnikov avatar
Rega  OFFLINE
 
Postovi: 45
Lokacija: localhost
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 31 puta

Re: Predlog za potkategorije

Postod Herien Wolf » Utorak, 05. Januar 2016, 19:03

Takodje se slazem da bi valjalo da se uvedu podkategorije ali ne bi bilo bas logicno praviti podkategorije za svaki tip(pod ovim se podrazumeva dal je krug,kruznica,kvadrat,pravougaonik,romb,trapez...) podkategorije sa 2-3 teme i nisu bas korisne ali mogu se naci mesta gde ima nekoliko stranica raznih zadataka pa se moze neka klasifikacija napraviti.
Inace :thumbup: za predlog.
Mozda bolja varijenta da admin ili moderator otvori temu (zakljucanu) i tu kao sadrzaj zadataka u toj kategoriji.

Primer geometrija
Trapez zadaci
link
link
link
Trougao zadaci
link
link
link
Trougao formule i dokazi:
link
link
...
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 231
Zahvalio se: 87 puta
Pohvaljen: 213 puta

  • +1

Re: Predlog za potkategorije

Postod Daniel » Četvrtak, 07. Januar 2016, 11:29

E, pre svega, hvala na konstruktivnom predlogu. :thumbup:

Lično mislim da nema potrebe za dodatnim „cepkanjem“ postojećih kategorija na još sitnije potkategorije. Matemanija je, bar koliko je meni poznato, ionako jedini matematički forum u regionu kod kojeg su različite matematičke oblasti uopšte izdeljene u različite kategorije (algebra, geometrija itd.). Ako pogledate bilo koji od foruma s našeg jezičkog područja (srpskog, hrvatskog, bosanskog...), videćete da su to ili forumi opšteg tipa koji kao jednu od rubrika imaju „matematiku“ (u kojoj su sadržane sve oblasti), ili ako su u pitanju matematički forumi, onda je jedina podela koja postoji podela po razredima osnovne i srednje škole u kojima se određeno gradivo izučava. Tako da mislim da je ova naša podela više nego dovoljna. :)
Tim pre, što ponekad i s ovakvom podelom na kategorije imamo nedoumice u koju kategoriju određen zadatak staviti – primer: maksimalna zapremina neke geometrijske figure upisane u drugu geometrijsku figuru – to se radi preko izvoda, ali su u pitanju geometrijska tela, tako da takve zadatke imamo i u rubrici „Geometrija“, i u rubrici „Izvodi“.

Ali, Herien Wolfov predlog mi se čini interesantan. :) Znači, jedna „lepljiva“ (top) tema u svakoj kategoriji na kojoj bi se nalazili linkovi ka postojećim temama, razvrstani po odgovarajućim podoblastima. Valjalo bi o toj ideji razmisliti. No, čujmo ako ima još mišljenja.

I, pošto na Matemaniji držimo i do pravilnog izražavanja/pisanja – ne kaže se podkategorija, već potkategorija (jednačenje suglasnika po zvučnosti). Prepraviću naslov. ;)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Predlog za potkategorije

Postod desideri » Četvrtak, 07. Januar 2016, 14:53

Odlično što je ovakva tema pokrenuta.
Ja se u osnovi slažem s Danielom.
Zaista itekako vredi razmisliti o vašim konstruktivnim predlozima.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Predlog za potkategorije

Postod ubavic » Četvrtak, 07. Januar 2016, 15:00

Jedan od načina da se reši problem sa kategorisanjem tema, bi bilo uvođenje opcije tagova tako da svaka tema (zadatak) ima više tagova koji je opisuju. Tako bi tema poput one koju je Daniel spomenuo, o izvodima i zapremini tela, mogla da sadrži ove tagove npr: izvodi, geometrija, III razred, prijemni 2008, ETF, itd. itd....
Ali ipak mislim da trenutna search opcija na forumu savršeno dobro može da pomogne u ovakvim situacijama traženja sličnih zadataka.

Herienova ideja je slična jednoj ranijoj ideji:
Napraviti indeks zadataka na forumu na osnovu toga odakle je preuzet zadatak. To bi bila posebna stranica, ko ja bi izgledala ovako nekako:
Vene Bogoslavov - Zbirka rešenih zadataka iz matematike 1
Skupovi
zadatak 1 link
zadatak 2 link
zadatak 3 nije urađen
. . .
Algebra
zadatak 1 link
zadatak 2 link
zadatak 3 link
. . .

Osim zbirki zadataka, ta stranica bi mogla da sadrži indeks zadataka sa prijemnih, takmičenja... Starnica bi se sama dopunjavala sa novim linkovima: svaki put kada neko postavi zadatak u jednom submit formu mora i da upise odakle je zadatak preuzet. Tri padajuća menija bi rešila stvar (možda). Malo komplikovano, ali bolje nego da neko ručno pravi indeks zadataka.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Predlog za potkategorije

Postod Rega » Četvrtak, 07. Januar 2016, 19:24

Jaoo. Pa kako se ja ovoga nisam sjetio. :)
Da, da.. Definitivno trebate u svakoj rubrici imati sticky teme. Nesto kao global announcement za svaku rubriku. :)
A i bilo bi fino da se u tim sticky temama za odredjene rubrike nalaze neke konkretne formule, mozda. Posto, vecina ljudi, kako sam vidio, pita da li postoji odredjena formula. :)
Tako da ne bi bilo lose kad bi napravili kolekciju. :D
Slika
Korisnikov avatar
Rega  OFFLINE
 
Postovi: 45
Lokacija: localhost
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 31 puta

Re: Predlog za potkategorije

Postod pentagram142857 » Petak, 08. Januar 2016, 10:15

Imate dobre ideje. :)
Zaboravio sam da matemanija ima (naprednu) pretragu. Hvala Ubavicu na podsecanju.
@Daniel
Mozes umesto kategorisanja tema da uvedes novo 31. pravilo po kom svaki clan matemanije koji postavlja zadatak mora da proveri da li postoji neki slican zadatak koji je uradjen na slicnu foru.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 135
Zahvalio se: 49 puta
Pohvaljen: 120 puta


Povratak na PITANJA, PREDLOZI, ZAPAŽANJA...

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:04 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs