Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKI FORUM „MATEMANIJA“ – UOPŠTENO O RADU FORUMA PITANJA, PREDLOZI, ZAPAŽANJA...

14. pravilo, prijedlog

Sve o radu foruma – pitanja, primedbe, predlozi itd.
Ova rubrika nije predviđena za zadatke, niti za bilo kakva pitanja u vezi s matematikom!

14. pravilo, prijedlog

Postod blake » Petak, 15. Novembar 2013, 22:13

Ja sam protiv takvog pravila, ponekad je stvarno lakše samo zakačit sliku, nego prepisivat u LaTeX-u zadatak :P
Ne vidim razlog zašto je toliko bitno takve stvari zabranit...
blake  OFFLINE
 
Postovi: 371
Lokacija: Split, Croatia
Zahvalio se: 127 puta
Pohvaljen: 96 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +2

Re: 14. pravilo, prijedlog

Postod eseper » Petak, 15. Novembar 2013, 22:54

I sam nekad stavim sliku umjesto da tipkam (lijenost u pitanju, ništa drugo), ali smatram da bi na ovom pravilu ipak trebalo inzistirati iz više razloga:

a) ako se pravilo ukine, gotovo svatko (pogotovo novi članovi) će rađe stavljati slike sa raznih stranica ili materijala nego pisati u Latex-u
b) te slike se ili uploadaju na forum (pa troše više memorijskih resursa od latex-a) ili na neke druge servere, što je još puno gore jer s vremenom [inlmath]99[/inlmath] posto fotografija nestane, a nakon toga tema gdje je to bilo nema svrhu
c) čar nekog matematičkog foruma je upravo taj [inlmath]Latex[/inlmath] kod :) slikama i "običnim" tekstom možemo komunicirati svugdje
d) ispod prostora za pisanje posta postoji opcija Sačuvaj nacrt - koristio sam više puta... ako glava zaboli od pustog tipkanja koda, ovo dođe izvrsno i nastavi se kad poželiš

Hitnost rješenja problemskog zadatka najviše potiče da se lijepi slika, kao i nepoznavanje lateksa. Za ovo drugo po meni treba tolerirati novim članovima. U prvih par postova.
Ipak, možda bi se moglo napraviti izuzeće pravila koje tada (ne)odobrava admin, jer ako želim npr. zalijepiti neki predugačak teorem, tj. dokaz i slično... samo iznimno. Ali to ostavljam vama na raspravu, iznio sam svoje mišljenje. ;)
Korisnikov avatar
eseper  OFFLINE
 
Postovi: 623
Lokacija: Split
Zahvalio se: 342 puta
Pohvaljen: 51 puta

Re: 14. pravilo, prijedlog

Postod Daniel » Subota, 16. Novembar 2013, 00:26

Eseper je napisao od reči do reči ono što sam i ja nameravao da napišem. :) Pogotovo za b), što je i najjači razlog postojanja tačke 14. Bilo je dosad slučajeva da su pojedinci kačili slike totalno suludih dimenzija u pikselima, koje zbog toga nisu bile cele odjednom vidljive, već su morale da se skroluju levo-desno/gore-dole, potpuno nepotrebno, jer bi i njihovim smanjivanjem (što sam, uostalom, kasnije i izvršio) i dalje bili vidljivi svi detalji. Pa onda, bilo je i onih koji su kačili slike bez ikakve kompresije ili s vrlo slabom kompresijom, tako da je slika koja bi se mogla spakovati na par kB, sasvim nepotrebno zauzimala nekoliko stotina kB...
Da kojim slučajem ne postoji ograničenje u veličini prikačenog fajla, mislim da bi takvi, ne trepnuvši, kačili i višemegabajtne slike... :facepalm:
I veličina u pikselima, kao i kompresija, regulisani su tačkom 14, tako da je zbog toga definitivno ne bih ukidao.

A bila je u proteklom periodu i opšteprihvaćena praksa da se kače slike sa samo jednom formulom, čiji bi sadržaj bez problema mogao biti otkucan u jednoj Latex-liniji... To je, čak i uz razumne dimenzije slike u pikselima, i uz razumnu kompresiju, opet čisto razbacivanje prostorom na serveru.
Zbog toga je Ubavic, moram da ga pohvalim zbog toga, :thumbup: u rubrikama koje moderiše, sve slike s takvim sadržajem prekucavao u Latex, a zatim ih uklanjao, čime je ostvarena primetna ušteda u prostoru.

Meni lično je, budući da svako veče radim backup foruma (kako baze, tako i fajl-sistema) na svoj harddisk, prilično bitno da se ostvari što veća ušteda u prostoru, na koju najviše utiču upravo prikačeni fajlovi. A druga stvar, iako je Matemanija trenutno na hostingu na kojem nam disk-kvota ne predstavlja problem, nikad se ne zna hoću li nekad u budućnosti iz nekog razloga morati da je selim na drugi hosting server koji će možda imati manju disk-kvotu, koja bi nam tada takođe mogla postati ograničavanjući faktor... Zato sam u svakom slučaju za što veću uštedu u prostoru na serveru.

Isto tako sam i protiv kačenja slika na imagehosting-servere (što i Eseper reče), kako sadržaj Matemanije ne bi zavisio od dostupnosti i funkcionalnosti raznih imagehosting-servera na koje su kačene slike sa zadacima ili njihovim rešenjima. Jedan od tih servera „pukne“ – i ta tema na Matemaniji ostane „okrnjena“.

Sve smo ovo imali u vidu kada smo, kao moderatorski tim, sastavljali tu tačku 14.

I takođe sam mislio da napišem, što me takođe Eseper preduhitrio, :) da, iako u Pravilniku to nije rečeno, praktikujemo da tolerišemo neprimenjivanje tačke 14 (i ne samo tačke 14) novim članovima u par prvih njihovih postova, naravno uz opomenu da pročitaju Pravilnik. To ste dosad i mogli videti u temama koje su pokretali novi članovi. Mislim da je to OK, dok se malo ne upoznaju s forumom.

O ovom izuzetku od pravila što je Eseper spomenuo, kada na slici ima baš dosta teksta, takođe sam i ja bio razmišljao. Možda bi se u takvim situacijama i moglo dozvoliti kačenje slike s takvim sadržajem, kako korisnici ne bi morali da prekucavaju čitave stranice teksta... Videću to s ostalim moderatorima, pa javljam.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +2

Re: 14. pravilo, prijedlog

Postod blake » Subota, 16. Novembar 2013, 00:32

Razumno...
Valjda neću dobit ban :mrgreen:
blake  OFFLINE
 
Postovi: 371
Lokacija: Split, Croatia
Zahvalio se: 127 puta
Pohvaljen: 96 puta

  • +1

Re: 14. pravilo, prijedlog

Postod maxaa » Ponedeljak, 18. Novembar 2013, 15:30

Da se nadovezem na temu (prosto moram to da uradim) :D u potpunosti podrzavam pravilo iz vec navedenih razloga od strane Daniela i eseper-a. U pocetku sam i sam bio lenj i mrzelo me je da kucam kilometarske kodove, dok se nisam navikao i poceo da se sluzim copy/paste varijantom, doduse jos nisam ovladao latex-om ni trenicinu onoga sto bi mi trebalo, ali ono osnovno mi sluzi sasvim dovoljno.

Razlog, zasto sam se nadovezao na temu je taj, sto sam postao clan ETF-ovog foruma koji ne podrzava Latex, i sad kada zatrazim pomoc u vezi nekog zadatka (npr iz OET-a), ljudi odgovore naravno u obicnom kodu, bez upotrebe latex-a, e sad problem je taj sto je zadatak obiman i ima da se raspise ceo papir A4 formata samo za deo zadatka, pa kad sve to tako iskucano vidite na ekranu (bez latexa naglasavam) zaboli vas glava :D

Zbog toga podrzavam pravilo i mislim da je sasvim korektno. :)
Obrazovanje, to je ono, što ostane, nakon što osoba zaboravi sve, što je naučila u školi.
Albert Einstein
Korisnikov avatar
maxaa  OFFLINE
 
Postovi: 176
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 98 puta
Pohvaljen: 20 puta

  • +2

Re: 14. pravilo, prijedlog

Postod Daniel » Subota, 23. Novembar 2013, 09:59

Prihvaćen je Eseper-ov "amandman" :) i tačka 14. je dopunjena, tako da je dopušteno, ali samo u izuzetnim situacijama i uz prethodno odobrenje moderatora, kačiti i slike sa zadacima.
Takođe, uneta je i dopuna kojom se i na PDF-ove i ostale dokumente primenjuju ista ograničenja kao i na slike.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na PITANJA, PREDLOZI, ZAPAŽANJA...

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:26 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs