Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKI FORUM „MATEMANIJA“ – UOPŠTENO O RADU FORUMA LATEX

Skraćivanje

Softver instaliran na forumu za pregledno pisanje matematičkih formula
– uputstvo, saveti, pitanja i odgovori...

Skraćivanje

Postod ubavic » Četvrtak, 30. Maj 2013, 21:36

Interesuje me da li je moguće skraćivanje članova u nekom izrazu, tj. obična kosa crta. Pogledao sam rešenje na ovom linku, ali na ovom forumu ne radi.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +2

Re: Skraćivanje

Postod Daniel » Četvrtak, 30. Maj 2013, 22:44

Odlično pitanje. :thumbup:
Zasad, s ovom verzijom Latexa koja je trenutno instalirana (jsMath) to nije moguće. I meni je ta opcija mnogo puta dosad zatrebala i našao sam te „cancel“-pakete koji omogućavaju skraćivanje, ali oni zahtevaju napredniju verziju Latexa, tj. jsMath-ovog naslednika, MathJax. Ovih dana sam, lokalno, na svom kompu, baš i isprobavao tu novu verziju i nameravam da je instaliram na forum, ali za to bih ipak sačekao nekoliko dana da prođe ova gužva oko mature, zbog eventualnih problema koji su, iako malo verovatni, uvek mogući kad je neka nova instalacija u pitanju, da se ne bi nešto nepredviđeno desilo baš kad je maturantima forum najpotrebniji... A kad tu novu verziju Latexa budem instalirao, zajedno s njom ću instalirati i cancel-paket, pa će skraćivanje izraza biti moguće upotrebom komande \cancel.

U međuvremenu, sa sadašnjom verzijom, kratiti možete samo po jedan karakter (tj. jedno slovo ili jednu cifru) upotrebom komande \not, kao što je to prikazano na ovom šaljivom primeru: :)[dispmath]\frac{\sqrt 2}{2}=\frac{\sqrt{\not 2}}{\not 2}=\sqrt\quad[/dispmath]
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Skraćivanje

Postod Daniel » Utorak, 04. Jun 2013, 01:05

I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

  • +1

Re: Skraćivanje

Postod ubavic » Petak, 07. Jun 2013, 21:37

Super je nova verzija Latexa, odlično šljaka. Sve pohvale za trud.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Skraćivanje

Postod eseper » Utorak, 16. Jul 2013, 20:29

Da ne otvaram novu temu, tek danas primjetih da se Latex u postu zumira klikom miša na na taj kod. Baš zgodno :)
Korisnikov avatar
eseper  OFFLINE
 
Postovi: 623
Lokacija: Split
Zahvalio se: 342 puta
Pohvaljen: 51 puta

  • +1

Re: Skraćivanje

Postod Daniel » Utorak, 16. Jul 2013, 20:38

To sam baš i napisao ovde. :)
Po difoltu je postavljeno na levi klik, a ti u svom browseru možeš birati i da bude samo prelazak mišem (hover) ili double-click, kako ti je zgodnije. A može i da se potpuno isključi.
To se podešava desnim klikom na bilo koju matematičku formulu → Math Settings → Zoom Trigger.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na LATEX

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 16:37 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs