Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKI FORUM „MATEMANIJA“ – UOPŠTENO O RADU FORUMA LATEX

LateX Editor

Softver instaliran na forumu za pregledno pisanje matematičkih formula
– uputstvo, saveti, pitanja i odgovori...

LateX Editor

Postod stevan95 » Ponedeljak, 10. Februar 2014, 23:03

Pade mi na pamet da pronađem neki program u kom bih lako mogao da beležim zadatke i čuvam ih na računaru, a da to bude u LateX-u.

Našao sam ovaj sajt: http://www.latexeditor.org/download_main.html

Skinuo sam najnoviji editor, ali mi stil pisanja formula ne liči mnogo na ovaj ovde na forumu, pa me interesuje da li je LateX kakav poznajemo (na forumu) svojstven samo za upotrebu na forumima ili pak postoji neki editor u kome bismo formule pisali identično kao ovde?
Uključite logiku i uživajte u matematici! :D
stevanpetrov.wordpress.com
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 140
Lokacija: Vršac
Zahvalio se: 166 puta
Pohvaljen: 71 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: LateX Editor

Postod ubavic » Ponedeljak, 10. Februar 2014, 23:59

Pisanje formula je veoma slično kao i na forumu. Ali pre nego što napišeš formule, moraš napisati komande koje definišu novi dokument, naslov, paragraf, itd.. Na primer, jedan minimalan text sa formulama bi izgledao ovako:

Kôd: Obeleži sve
\documentclass[12pt]{article}
\usepackage{amsmath}
\title{\LaTeX}
\begin{document}
  \maketitle
  \LaTeX{} is a document preparation system for the \TeX{}
  typesetting program.

  \begin{align}
    E_0 &= mc^2                              \\
    E &= \frac{mc^2}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}}
  \end{align}
\end{document}


Moderni editori, automatski dodaju sve ove tagove po nekom određenom šablonu (najčešće se koristi AMS šablon (American Mathematical Society )). Tako da na tebi ostaje samo da kuckaš tekst i formule, kao što bi to radio i u MS Wordu. Naravno možeš šablone modifikovati, tako da odgovaraju tvojim potrebama. Komande koje koristiš za formule su slične onima koje koristiš ovde. Jedina razlika je u tome što ih više ne stavljaš između equation i InlineMath tagova već između nekih drugih tagova (najčešće se koristi samo znak $, ili \begin{}). Za početak će ti biti možda najlakše da radiš u jednom od WYSIWYG (What You See Is What You Get) editora, koji prikazuju i kod i kompajliran fajl istoremeno. Kada se uhodaš moći ćeš da pišeš ceo kod u najobičnijem text editoru, i uz upotrebu nekog malog programčića kompajliraš Latex kod u pdf (moraš veoma paziti na komande, zagrade...). Probaj da koristiš Lyx , mada svi editori su veoma slični. :wink2:
Jednom pročitah blog, gde je lik opisao kako hvata beleške na predavanjima uz pomoć latexa. Tvrdio je da je neuopredivo brži od kolega koji su pisali na papiru.....
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: LateX Editor

Postod stevan95 » Utorak, 11. Februar 2014, 22:09

Zanimljivo :)

Hvala na preporučenom editoru, skidam ga.
Uključite logiku i uživajte u matematici! :D
stevanpetrov.wordpress.com
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 140
Lokacija: Vršac
Zahvalio se: 166 puta
Pohvaljen: 71 puta

  • +1

Re: LateX Editor

Postod atp » Sreda, 22. Februar 2017, 21:40

Dobar editor je takodje i TexMaker. Ima fin autocomplete, sa strane vidite pdf kako izgleda u par klikova. Takodje postoji i Overleaf. Preko nje lakse mozete saradjivati sa nekim u pisanju rada, isto jako dobar editor, a i ne mora nista da se instalira.
atp  OFFLINE
 
Postovi: 16
Zahvalio se: 8 puta
Pohvaljen: 12 puta

  • +1

Re: LateX Editor

Postod ubavic » Subota, 12. Decembar 2020, 14:52

Napisao sam tekst LaTeX za 21. vek u kom je između ostalog pojašnjena istorija LaTeX-a i razlika između LaTeX-a kojeg koristimo na forumu (Mathjax) i "standardnog" LaTeX-a.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta


Povratak na LATEX

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:36 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs