Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Skraćivanje razlomaka

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Skraćivanje razlomaka

Postod xyzzyx » Nedelja, 09. Jun 2019, 10:14

Zdravo, imam problem sa jednim zadatkom, u pitanju je skraćivanje razlomaka. Pitanje je koliko ima prirodnih brojeva [inlmath]n[/inlmath] za koje se razlomak može skratiti. Ako neko može da mi da ideju na koji način. Ne želim da dajem odmah razlomak da mi neko rešava jer to nije cilj matematike i ovog foruma :)
Pokušao sam preko [inlmath]a=b\cdot q[/inlmath] ali nije išlo. Mogu dati razlomak, ako treba.
Metodom probe sam dobio da može da se skrati za [inlmath]n=7[/inlmath] (možda je to i jedino rešenje).
Hvala unapred.
xyzzyx  OFFLINE
BANOVAN (klon)
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Skraćivanje razlomaka

Postod Jovan111 » Nedelja, 09. Jun 2019, 15:50

Pozdrav! Navedi, molim te, potpun, precizan i tačan tekst zadatka (kojim se jasno kazuje šta zadatak nudi od podataka, a šta traži, u tom konkretnom slučaju), a zatim šta te konkretno muči kod tog zadatka, kao i šta si ti pokušao da učiniš (što si, sa te strane, donekle i učinio) :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 136
Zahvalio se: 45 puta
Pohvaljen: 161 puta

  • +1

Re: Skraćivanje razlomaka

Postod Daniel » Utorak, 11. Jun 2019, 22:45

Mislim da neće biti u mogućnosti, jer sam mu, po osnovu tačke 24. Pravilnika (kloniranje naloga), upravo banovao kako ovaj klonirani (xyzzyx), tako i originalni nalog (ogi12345).

Tačku 11. sam mu oprostio. :aureola:
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 46 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 06:56 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs