Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Eksponencijalna jednačina

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Eksponencijalna jednačina

Postod nikola011 » Utorak, 15. Mart 2016, 21:03

Treba mi pomoć oko ova dva primera. Prvi sam krenuo da radim, ali ne znam kako dalje, drugi ne znam ni da započnem. Tek smo danas krenuli sa eksponencijalnom.

Prvi:
[dispmath]\sqrt{2^x\sqrt[3]{4^x\cdot(0,125)^{\frac{1}{x}}}}=4\cdot\sqrt[3]2[/dispmath][dispmath]\sqrt{2^x\sqrt[3]{2^{2x}\cdot\left(\frac{1}{8}\right)^{\frac{1}{x}}}}=2^2\cdot\sqrt[3]2[/dispmath]
Drugi:
[dispmath]\left(\left(\sqrt[5]{27}\right)^{\frac{x}{4}}-\sqrt{\frac{x}{3}}\right)^{\frac{x}{4}+\sqrt{\frac{x}{3}}}=\sqrt[4]{3^7}[/dispmath]
 
Postovi: 78
Zahvalio se: 65 puta
Pohvaljen: 18 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Eksponencijalna jednačina

Postod desideri » Utorak, 15. Mart 2016, 21:40

@nikola011,
temu sam premestio u rubriku Algebra gde realno i spada jer su ovo poznati zadaci s prijemnih ispita na tehničkim fakultetima koji se ubrajaju u oblast "Algebarski izrazi". Uostalom i ti si tražio premeštanje teme (u pp) tako da sam ti samo izašao u susret, nadam se uz obostrano razumevanje.

Za sada ti odgovaram ovako:
U prvom zadatku sve svedi na osnovu [inlmath]2[/inlmath] i na levoj i na desnoj strani i izjednači eksponente.
U drugom zadatku sve svedi na osnovu [inlmath]3[/inlmath] i na levoj i na desnoj strani i izjednači eksponente.
E ovo ne pije vodu u drugom zadatku osim ako si pogrešno nakucao [inlmath]\frac{x}{3}[/inlmath] a trebalo bi da je [inlmath]\frac{1}{3}[/inlmath].
Inače je drugačije, no ispravi me ako grešim.
To je opšti princip kod eksponencijalnih jednačina.
p.s. Dobro ti je ovo [inlmath]\frac{1}{8}[/inlmath] ali zar to nije [inlmath]2^{-3}[/inlmath] ?
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

  • +1

Re: Eksponencijalna jednačina

Postod desideri » Utorak, 15. Mart 2016, 22:04

Da se doreknem:
Mislim da je postavka drugog zadatka ovakva:
[dispmath]\left(\left(\sqrt[5]{27}\right)^{\frac{x}{4}}\cdot\sqrt{\frac{1}{3}}\right)^{\frac{x}{4}+\sqrt{\frac{x}{3}}}=\sqrt[4]{3^7}[/dispmath]
To mi je logičnije nego da je kao što si ti napisao:
nikola011 je napisao:Drugi:
[dispmath]\left(\left(\sqrt[5]{27}\right)^{\frac{x}{4}}-\sqrt{\frac{x}{3}}\right)^{\frac{x}{4}+\sqrt{\frac{x}{3}}}=\sqrt[4]{3^7}[/dispmath]

Ali u svakom slučaju te molim da potvrdiš postavku (svoju) drugog zadatka.
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Eksponencijalna jednačina

Postod nikola011 » Četvrtak, 28. April 2016, 17:36

Izvinjavam se na kasnom odgovoru - ne sećam se kako je glasila originalna postavka zadatka, no moguće je da si u pravu. U svakom slučaju hvala na pomoći :thumbup:
 
Postovi: 78
Zahvalio se: 65 puta
Pohvaljen: 18 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 01:35 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs