Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Eksponencijalna jednacina

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod nemanja98 » Četvrtak, 09. Februar 2017, 02:33

zdravo treba mi pomoc oko ove jednacine
to jest objasnjenje
[dispmath]\frac{1}{16}\cdot2^{7-4x}=\left(\sqrt2\right)^{5x+3}[/dispmath] hvala unapred
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod Daniel » Četvrtak, 09. Februar 2017, 03:22

Potrebno je da obe strane svedeš na jednake osnove, nakon čega možeš da izjednačiš eksponente. To jest, da dobiješ oblik [inlmath]2^{\text{nešto1}}=2^{\text{nešto2}}[/inlmath], odakle sledi [inlmath]\text{nešto1}=\text{nešto2}[/inlmath].
Da bi to učinio, primeni osobine stepenovanja:
[inlmath]\frac{1}{a}=a^{-1}\\
a^b\cdot a^c=a^{b+c}\\
\sqrt[n]a=a^{1/n}\\
\left(a^b\right)^c=a^{b\cdot c}[/inlmath]
Preporučujem ti da pogledaš i temu o stepenovanju i korenovanju, vrlo je korisna za ovakve tipove zadataka.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod nemanja98 » Četvrtak, 09. Februar 2017, 12:46

hvala vam puno totalno jasno.
sve pohvale za admine ovog foruma jer mi mnogo pomaze u pripremi prijemnog ispita iz matematike
mnogo vam hvala.
naravmo i za one koje mi pomazu u objasnjenju zadataka hvala vam
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod nemanja98 » Četvrtak, 09. Februar 2017, 23:54

ne razumem kako da nadjem interval za ovu jednacinu
uradio sam je dobio sam da je [inlmath]x=\frac{3}{13}[/inlmath]
i sad ne razume taj interval kako da odredim
Poslednji put menjao Daniel dana Petak, 10. Februar 2017, 17:01, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa – tačka 13. Pravilnika
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod miletrans » Petak, 10. Februar 2017, 00:06

Koji interval? Uradio si jednačinu i dobio si broj koji je njeno rešenje (i to, koliko vidim, tačno). Nemaš kod ovakvih zadataka interval, jednakost je tačna za [inlmath]x=\frac{3}{13}[/inlmath] i nije tačna ni za jedno drugo realno [inlmath]x[/inlmath]. Ako bi imao nejednačinu, onda bi govorili o intervalu [inlmath]x[/inlmath] u kome je data nejednakost tačna. Ali, da ne razglabam ovako na "prazno", najbolje da napišeš nejednačinu koja ti pravi probleme, pa da je rešavamo zajedno.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod nemanja98 » Petak, 10. Februar 2017, 16:38

pise ovako:

resenje jednacine *pa jednacina koju sam napisao* pripada intervalu:

to me buni
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod Daniel » Petak, 10. Februar 2017, 17:01

E, upravo zato je vrlo bitno napisati kompletan tekst zadatka, od prve do poslednje reči, kao i ponuđene odgovore, kako ne bi dolazilo do ovakvih zabuna. :)
Čim zadatak ovako glasi, onda su sigurno ponuđeni i neki intervali. Hajd napiši časkom koji su to ponuđeni intervali, pa ćemo onda na tvoje pitanje lakše i odgovoriti.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod nemanja98 » Petak, 10. Februar 2017, 19:22

imam samo resenje [inlmath]\left(-1,\frac{4}{3}\right)[/inlmath]
u buducnosti bicu jasniji i precizniji
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod Daniel » Petak, 10. Februar 2017, 19:38

U originalnoj verziji zadatka sigurno je bilo ponuđeno više intervala od kojih ti treba da zaokružiš tačan.
Ti očigledno imaš neku verziju zadatka iz koje su izostavljeni ti ostali intervali, a napisan samo onaj koji je tačan.
OK, recimo da su ponuđeni intervali [inlmath](-2,-1][/inlmath], [inlmath]\Bigl(-1,\frac{4}{3}\Bigr)[/inlmath] i [inlmath]\Bigl[\frac{4}{3},2\Bigr)[/inlmath]. I ti sad treba da odrediš u kom se od ta tri intervala nalazi rešenje [inlmath]x=\frac{3}{13}[/inlmath] koje si dobio. Nekako najlakše je da za svoje rešenje odmah uočiš da je veće od nule, a takođe možeš videti i da je manje od jedinice (jer je imenilac veći od brojioca). Odatle vidiš da od ponuđenih intervala, to rešenje pripada intervalu [inlmath]\Bigl(-1,\frac{4}{3}\Bigr)[/inlmath] – jer čim je veće od nule mora biti veće i od [inlmath]-1[/inlmath], a čim je manje od jedinice mora biti manje i od [inlmath]\frac{4}{3}[/inlmath] (koji je veći od jedinice).
Ako se s ovime ne snalaziš baš najbolje, onda preporučujem da sve te vrednosti (granice ponuđenih intervala i rešenje koje si dobio) skiciraš na brojevnoj pravi kako bi uočio šta je tu manje/veće od čega.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod nemanja98 » Petak, 10. Februar 2017, 19:54

aha kapiram sad.
ja sam mislio da postoje neke formule nesto za izracunavanje, ali sve je na bazi logike
 
Postovi: 8
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Prethodna

Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 15:00 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs