Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Eksponencijalne nejednacine

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Eksponencijalne nejednacine

Postod Beginner » Utorak, 11. Oktobar 2016, 14:54

Nije mi bas najjasnije kada se znak kod eksponencijalni nejednacina mjenja pa ako moze neko pojasnjenje?

Npr:
[inlmath]-x<100\quad\Big/(-1)[/inlmath]

[inlmath]x>-100[/inlmath]

To shvatam kad je [inlmath]x[/inlmath] negativan pa postane pozitivan.
A ostalo pomalo sam zbunjen.
 
Postovi: 13
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Eksponencijalne nejednacine

Postod desideri » Utorak, 11. Oktobar 2016, 15:31

Mislim da je najbolje da razmotrimo ovako, preko primera:

  • [inlmath]x[/inlmath] je negativan broj. Primer:
    [inlmath]-5<100\quad\Big/(-1)\\
    5>-100[/inlmath]
    Dobro, ovo si i ti rekao da je jasno, sasvim je i očigledno uostalom.
    [inlmath][/inlmath]
  • [inlmath]x[/inlmath] je pozitivan broj. Primer:
    [inlmath]5<100\quad\Big/(-1)\\
    -5>-100[/inlmath]
    [inlmath][/inlmath]
  • [inlmath]x[/inlmath] je nula. Mislim da bi primer mogao i sam da napišeš.
p.s. Mala primedba: Ovo nije zadatak iz eksponencijalnih nejednačina, već njegov fragment, ako dobro pretpostavljam. Nema ovde ni "e" od eksponenta. Što reče Daniel neki dan, ne bi trebalo da ostali koji gledaju bilo čiji post budu prinuđeni da pretpostavljaju. (Parafraziram :) )
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Eksponencijalne nejednacine

Postod desideri » Utorak, 11. Oktobar 2016, 16:06

I da se doreknem:
Pogledaj ovu temu i to ne uvod u vezi s teorijom verovatnoće, već samo matematički postupak. To je čista eksponencijalna nejednačina. Uzmi u obzir da je logaritam broja manjeg od [inlmath]1[/inlmath] negativan, pa se deli negativnim brojem, kao i u tvom primeru.
p.s. Najbolje je da postuješ ceo zadatak koji te buni, jer ovo što si napisao u uvodnom postu nije eksponencijalna nejednačina. Do navedenog primera se verovatno dođe u toku rada, no ja ne mogu da gledam u pasulj kakva je postavka zadatka. Moguće je da će tema biti premeštena u odgovarajuću rubriku, no zaista nije zgoreg da napišeš taj zadatak od početka.
Eksponencijalna nejednačina je ona nejednačina kod koje je nepoznata [inlmath]x[/inlmath] u eksponentu. Na stepen [inlmath]x[/inlmath].
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Eksponencijalne nejednacine

Postod Daniel » Utorak, 11. Oktobar 2016, 16:48

@Beginner
  • Smer znaka nejednakosti ostaje nepromenjen kada obe strane nejednačine pomnožimo (ili podelimo) pozitivnom vrednošću;
  • Smer znaka nejednakosti se menja kada obe strane nejednačine pomnožimo (ili podelimo) negativnom vrednošću.

Ni meni nije jasno kakve veze ovo tvoje pitanje ima s eksponencijalnim nejednačinama. Molim za pojašnjenje.

Beginner je napisao:[inlmath]-x<100\quad\Big/(-1)[/inlmath]

[inlmath]x>-100[/inlmath]

To shvatam kad je [inlmath]x[/inlmath] negativan pa postane pozitivan.

Nigde ne vidim da je [inlmath]x[/inlmath] bilo negativno pa postalo pozitivno. Vidim samo da je leva strana nejednačine glasila [inlmath]-x[/inlmath] pa postala [inlmath]x[/inlmath], ali to je nešto sasvim drugo i nema nikakve veze s ovim što si napisao.
Molim te da se izražavaš precizno. Ovo nije ni istorija, ni književnost, već – matematika.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Eksponencijalne nejednacine

Postod Beginner » Utorak, 11. Oktobar 2016, 17:44

Izvinite ako nisam bio jasan. Ja sada se pripremam za test i sve mi je jasno osim eksponencijalni nejednacina, mislim kod promjne znaka. Vjezbam zadatke i na kraju kad pogledam rezlutat u rjesenjima znak bude razlicit od onoga sto ja dobijem, a ostali brojevi budu u redu to znaci da sam negdje trebao znak da mjenjam.Znam da prijer sto sam naveo nije eksponencijalna ne-jed, cilj je bio da objasnim sta shvatam.
 
Postovi: 13
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Eksponencijalne nejednacine

Postod Daniel » Utorak, 11. Oktobar 2016, 17:55

Beginner je napisao:Ja sada se pripremam za test i sve mi je jasno osim eksponencijalni nejednacina, mislim kod promjne znaka.

Ako ti je sve jasno osim eksponencijalnih nejednačina, zbog čega si onda dao primer obične nejednačine (koja bi, po ovome što si rekao, trebalo da ti je jasna)?
Na ovaj način trošiš i svoje i naše vreme. Zaista ne možemo da gatamo i da „gledamo u pasulj“ na kom mestu ti se potkrade greška, ako ovde ne priložiš tačno taj zadatak koji ti je problematičan, kao i svoj kompletan postupak. Tačka 11. Pravilnika.
Ako hoćeš, uradi tako, a ako ne – onda žao mi je, al' ne možemo pomoći.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:35 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs