Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Zadatak sa iracionalnom jednacinom

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Zadatak sa iracionalnom jednacinom

Postod Mrtavozbiljan » Subota, 21. Januar 2017, 22:47

Da li moze neko da mi pomogne oko ovog zadatka? U pitanju je zadatak sa proslogodisnjeg prijemnog ispita na medicinskom fakultetu u Nisu.
Za realna resenja jednacine tacan je iskaz:
(a) jednacina ima jedno pozitivno resenje
(b) jednacina ima dva resenja, jedno pozitivno i jedno negativno
(c) jednacina ima dva pozitivna resenja
(d) jednacina ima dva negativna resenja
(e) jednacina nema resenja
[dispmath]\sqrt{x\cdot\sqrt[5]x}-\sqrt[5]{x\cdot\sqrt x}=56[/dispmath]
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 21. Januar 2017, 23:59, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija Latexa
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Zadatak sa iracionalnom jednacinom

Postod Daniel » Subota, 21. Januar 2017, 23:59

Pozdrav, dobro došao na forum.
Kreni tako što ćeš, nakon postavljanja uslova definisanosti, iskoristiti sledeće osobine stepenovanja i korenovanja:
[dispmath]\sqrt[n]x=x^{\frac{1}{n}}\\
x^a\cdot x^b=x^{a+b}\\
\left(x^a\right)^b=x^{ab}[/dispmath] Nakon toga ćeš već videti koju smenu treba da uvedeš...

Molim te da ubuduće zadatke koje postavljaš malo i dodatno prokomentarišeš, u skladu s tačkom 6. Pravilnika. Potrebno je da konkretizuješ za koji tačno deo u rešavanju ti je potrebna pomoć. To sam ti sad progledao kroz prste jer ti je prvi post, a i koristio si Latex, što je pohvalno (mada sam ti ga korigovao – čisto da znaš, sve ono što ide pod koren potrebno je staviti u vitičaste zagrade (ne u oble), kako bi to npr. bilo napisano kao [inlmath]\sqrt[5]{x\cdot\sqrt x}[/inlmath], a ne kao [inlmath]\sqrt[5](x\cdot\sqrt x)[/inlmath]).

Radi ovakvih zadataka, preporučujem ti da pogledaš i ovaj tutorijal o stepenovanju i korenovanju.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Zadatak sa iracionalnom jednacinom

Postod Mrtavozbiljan » Nedelja, 22. Januar 2017, 13:14

Hvala na odgovoru, i izvinjavam se zbog ovih gresaka. Uspeo sam da resim zadatak.
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 2 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 22:48 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs