Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Eksponencijalna jednacina

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod Daniel » Sreda, 21. Jun 2017, 21:21

Nađa je napisao:Resiti jednacinu glasi zadatak [inlmath]5^{x-1}=5\cdot5^{2-x}=26[/inlmath]

@Daniele, jesam :) i dobija se tacno za one dve vrednosti koje sam dobila,

Znači, ako sam te dobro razumeo, uvrstiš one dve vrednosti koje si dobila ([inlmath]x=1[/inlmath] i [inlmath]x=3[/inlmath]) u jednačine [inlmath]5^{x-1}=5\cdot5^{2-x}=26[/inlmath] i dobiješ da su jednačine zadovoljene?
E to me mnogo zanima da vidim, bi l' pokazala taj postupak?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod Nađa » Sreda, 21. Jun 2017, 21:26

Evo postupka, verujem da ce moja sledeca reakcija biti :facepalm:
[dispmath]x=3\;\Longrightarrow\;5^2=1=26\;\Longrightarrow\;25=26-1\;\Longrightarrow\;25=25[/dispmath][dispmath]x=1\;\Longrightarrow\;1=5^2=26\;\Longrightarrow\;25=26-1\;\Longrightarrow\;25=25[/dispmath] Nisu sve tri zadovoljene bile xD ali kada prebacim jedinicu kod [inlmath]26[/inlmath] onda jesu xD
Nađa  OFFLINE
 
Postovi: 255
Zahvalio se: 137 puta
Pohvaljen: 108 puta

Re: Eksponencijalna jednacina

Postod Daniel » Sreda, 21. Jun 2017, 21:32

Ne, to će biti moja reakcija. :facepalm:
Nađa je napisao:[dispmath]x=3\;\Longrightarrow\;{\color{red}5^2=1=26}\;\Longrightarrow\;25=26-1\;\Longrightarrow\;25=25[/dispmath][dispmath]x=1\;\Longrightarrow\;{\color{red}1=5^2=26}\;\Longrightarrow\;25=26-1\;\Longrightarrow\;25=25[/dispmath]


Korisnica Nađa banovana na 24 časa – simbolično, radi opomene. Sledeći put će biti na duže.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Prethodna

Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 14:15 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs