Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Jednacina sa parametrom

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Jednacina sa parametrom

Postod Mila Maric » Nedelja, 01. Oktobar 2017, 15:43

prijemni MATF- 2012

Jednačina [inlmath]\left|−x^2+5x−4\right|=ax[/inlmath] ima četiri realna rešenja ako i samo ako parametar [inlmath]a[/inlmath] pripada intervalu:
Resenje je: [inlmath](0,1)[/inlmath]
Pocela sam resavam od izraza koji je u apsolutnoj vrednosti tako sto sam dobila da je izraz veci ili jednak nuli za [inlmath]x\in(1,4)[/inlmath] i manji od nule za [inlmath]x\in(-\infty,1)\cup(4,+\infty)[/inlmath]. Zatim sam u prvom slucaju stavila [inlmath]−x^2+5x−4=ax[/inlmath], kada malo sredim i stavim da determinanta mora biti veca od nule, dobijem da je [inlmath]a\in(-\infty,1)\cup(9,+\infty)[/inlmath], a u drugom slucaju [inlmath]-\left(−x^2+5x−4\right)=ax[/inlmath], dobijem da je [inlmath]a\in(-9,-1)[/inlmath]. I sad ne znam sta dalje i da li se zadatak resava na mozda neki drugaciji nacin.
 
Postovi: 22
Zahvalio se: 20 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Jednacina sa parametrom

Postod Daniel » Nedelja, 01. Oktobar 2017, 16:39

Kad pitaš za neki zadatak s prijemnog, pogledaj prvo na stranici s prijemnim ispitima da li je taj zadatak možda već rešen negde na forumu – konkretno, ovaj zadatak smo imali ovde.
Ako bude još nešto ostalo nejasno u vezi s tim zadatkom, nastavljamo u toj temi koju sam linkovao. A ovde možemo lock. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 55 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:02 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs