Uprostiti izraz

PostPoslato: Ponedeljak, 26. Februar 2018, 18:29
od Lago
Uprostiti izraz [inlmath]\left(\frac{1}{2}\right)^{-8}\cdot16^{-2}+2^{-3}(0,2)^6\cdot50+\left(\frac{1}{3}\right)^{-2}\cdot\left(81^{-2}\right)^\frac{1}{4}[/inlmath].

Rezultat: [inlmath]3[/inlmath]


Nikako ne mogu da dobijem [inlmath]3[/inlmath]. Uvek kad radim dobijem neke razlomke sa ogromnim brojevima. Ako moze neko da mi pomogne? Hvala unapred. :D

Re: Uprostiti izraz

PostPoslato: Ponedeljak, 26. Februar 2018, 19:12
od Daniel
Pa, hajde napiši kako si radio da vidimo i da ti ukažemo na grešku. Iz ovog što si napisao, ne možemo znati gde ti je greška.
Molim, bez caps-a u naslovu teme.
Korigovao sam ti i pravopis – posle tačke, znaka pitanja itd. obavezno ide razmak.

Re: Uprostiti izraz

PostPoslato: Ponedeljak, 26. Februar 2018, 19:34
od Lago
Nije probem da napisem, ali ja sam nov na ovom forumu pa mi ovaj jezik "Latex" dodje pomalo tezak. Samo za ovaj zadatak mi je bilo potrebno 10 min. da ga napisem :lol: .
Ako nije problem da pokusa neko da ga resi i da mi pokaze postupak.

Re: Uprostiti izraz

PostPoslato: Ponedeljak, 26. Februar 2018, 20:45
od bole
Rezultat ovako postavljenog zadatka je [inlmath]2.0004[/inlmath]. Možeš li provjeriti postavku da ne treba umjesto
[dispmath]2^{-3}(0,2)^6\cdot50[/dispmath] stajati
[dispmath]2^{-3}(0,2)^6\cdot50^3[/dispmath] sa ovom izmjenom rezultat je [inlmath]3[/inlmath]. Druga dva člana u izrazu se lako srede i svaki pojedinačno daje [inlmath]1[/inlmath].

p.s. Pozdrav svima nakon dužeg vremena.

Re: Uprostiti izraz

PostPoslato: Ponedeljak, 26. Februar 2018, 21:09
od Lago
Greska je u zadatku. Ovo je zadatak iz "Zbirka zadataka iz MATEMATIKE za pripremu na Vojnu akademiju".
Bas pise u zadatku:
[dispmath]2^{-3}(0,2)^6\cdot50[/dispmath]
Bole, hvala ti puno na pomoci :D

Re: Uprostiti izraz

PostPoslato: Ponedeljak, 26. Februar 2018, 21:10
od Daniel
@Lago, preporučujem ti ovaj tutorijal, u kojem imaš sva pravila koja su ti potrebna za rešavanje ovakvih tipova zadataka.

Re: Uprostiti izraz

PostPoslato: Ponedeljak, 26. Februar 2018, 21:20
od Lago
@Daniel, hvala puno na pomoci. :D