Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Broj celobrojnih rešenja eksponencijalne nejednačine – drugi probni prijemni FON 2019.

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Broj celobrojnih rešenja eksponencijalne nejednačine – drugi probni prijemni FON 2019.

Postod Coda63 » Petak, 21. Jun 2019, 01:51

Drugi probni prijemni ispit FON – 20. jun 2019.
9. zadatak


Pozdrav,
Moze li pomoc oko resavanja, 9. zadatka na drugom probnom prijemnom koji glasi:
Broj svih celobrojnih resenja nejednacine:
[dispmath]8\cdot3^{x+\sqrt{x}}+9^{\sqrt{x}+1}\ge9^x[/dispmath] Ja sam pokusala da resim pomoc smene, tako sto sam prvo delila sa [inlmath]3^x[/inlmath], a kasnije sam probala sa [inlmath]3^\sqrt{x}[/inlmath] medjutim ne dobijam tacan broj resenja..
Tacan odgovor je [inlmath]5[/inlmath].
Hvala unapred!
P.S Ideja za forum je ekstra, mnogo mi pomaze! Hvala vam!
P.S.S Izvinjavam se ako Latex nije dobar...
Poslednji put menjao Daniel dana Petak, 21. Jun 2019, 15:29, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dopuna naziva teme; dodavanje linka ka zadatku
Coda63  OFFLINE
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Broj celobrojnih rešenja eksponencijalne nejednačine – drugi probni prijemni FON 2019.

Postod Daniel » Petak, 21. Jun 2019, 13:33

Pozdrav, zadatak se rešava vrlo lako nakon deljenja obe strane nejednačine sa [inlmath]9^x[/inlmath] (kako bismo, je li, na desnoj strani dobili samo jedinicu), nakon čega se, uz malo sređivanja, ovo svede na kvadratnu nejednačinu po [inlmath]3^{\sqrt x-x}[/inlmath].

Zadatak sam iz „Prijemnih ispita“ premestio u „Algebru“ jer tu spada, a tebe bih zamolio da obratiš pažnju na tačku 9. Pravilnika (naslov teme).

Hvala na pohvalama za forum. :)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Broj celobrojnih rešenja eksponencijalne nejednačine – drugi probni prijemni FON 2019.

Postod Coda63 » Petak, 21. Jun 2019, 14:41

Hvala puno! Znala sam da je u pitnaju nesto lako...
Coda63  OFFLINE
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 43 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:50 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs