Eksponencijalna jednacina s apsolutnom vrednoscu

PostPoslato: Petak, 21. Jun 2019, 15:32
od jedandvatri
Koliko realnih resenja ima jednacina:
[dispmath]|x+2|^{x^2+3x}=(x+2)^{x+14}[/dispmath] SKroz sam zaboravio kako se ovo diskutuje, a nigde po netu ne mogu da nadjem eksponencijalne sa apsolutnim vrednostima u osnovi...

Re: Eksponencijalna jednacina s apsolutnom vrednoscu

PostPoslato: Petak, 21. Jun 2019, 15:55
od Jovan111
Pozdrav! Ja bih to logaritmovao i pored dobijenih rešenja neophodno bi bilo prodiskutovati o slučajevima navedenim u drugom delu ovog posta :)



P.S. Neophodno je navesti i rešenje zadatka ukoliko ga poseduješ, pa te molim da ga navedeš u narednom postu ;)

Re: Eksponencijalna jednacina s apsolutnom vrednoscu

PostPoslato: Petak, 21. Jun 2019, 16:01
od jedandvatri
Resenje je [inlmath]2[/inlmath] :)

Re: Eksponencijalna jednacina s apsolutnom vrednoscu

PostPoslato: Petak, 21. Jun 2019, 16:14
od Jovan111
Važi. Sada treba da logaritmuješ (proizvoljna osnova) obe strane i postaviš uslove pod kojima su logaritmi definisani, i da posmatraš kako se oni preklapaju sa uslovima za oslobađanje od apsolutne vrednosti. Rešavanjem ćeš dobiti rešenja [inlmath]x_1=-1[/inlmath] (što je ujedno i rešenje specijalnog slučaja kada su obe osnove jednake jedinici) i [inlmath]x_2=-1+\sqrt{15}[/inlmath]. Pored toga bi trebalo proveriti i dodatne uslove, koje sam već pominjao, ali oni neće u ovom slučaju dati dodatna rešenja. Ako negde zapne, javi ;)

Re: Eksponencijalna jednacina s apsolutnom vrednoscu

PostPoslato: Nedelja, 27. Jun 2021, 14:30
od Zisti1912
Moze neko da mi objasni sta dobijam logaritmovanjem ove jednacine, kako da se olobodim apsolutne zagrade? Kako se to radi? Molim za pomoc.