Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI ALGEBRA

Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

[inlmath]a^2-b^2=\left(a+b\right)\left(a-b\right)[/inlmath]

Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod mateja » Petak, 13. Novembar 2020, 14:03

Pozdrav, pre nego sto objasnim o cemu se radi zelim da kazem da sam nov na forumu, ovo mi je prvi post i nisam siguran da li uopste postavljam ovo na pravo mesto. Unapred se izvinjavam...

Radi se o zadacima za vezbu iz zbirke za prijemni ispit iz matematike, FTN 2019...
Tekst zadatka je Uprostiti izraz.
Dodjem do odredjenog dela i ne mogu da nastavim dalje.
Nadam se da neko moze da mi pomogne. :)
[dispmath]\left(\frac{x\sqrt x-y\sqrt y}{x-\sqrt x\sqrt y}-\frac{x-y}{\sqrt x+\sqrt y}\right)\cdot\left(\frac{\sqrt x\sqrt y+2x}{3x}\right)^{-1}[/dispmath] Resenje zadatka je
[dispmath]3\sqrt y[/dispmath]
mateja  OFFLINE
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod Frank » Petak, 13. Novembar 2020, 14:18

Pozdrav! Dobro došao na forum!
Bi li mogao pokazati svoj postupak, pa da vidimo kako možemo pomoći?
Frank  OFFLINE
 
Postovi: 502
Zahvalio se: 223 puta
Pohvaljen: 380 puta

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod mateja » Petak, 13. Novembar 2020, 16:54

Hvala!
Naravno.
Ovo je poslednji pokusaj, siguran sam sad vec skrenuo sa puta i vise mi nista ne pada na pamet...
Saljem u obliku linka. Pokusao sam pomocu latexa, ali, ne poznajem dovoljno dobro sintaksu, ali je ovo previse i konstantno izbacuje greske. Nadam se da je ovo u redu...
http://prntscr.com/vip71y
Poslednji put menjao Daniel dana Petak, 13. Novembar 2020, 21:46, izmenjena samo jedanput
Razlog: Uklanjanje suvišnog citata – tačka 15. Pravilnika
mateja  OFFLINE
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +2

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod Frank » Petak, 13. Novembar 2020, 17:36

Sve je tačno što si napisao. Kako bismo se lakše sporazumeli, tvoj postupak ću otukucati u LaTex-u:
[dispmath]\left(\frac{x\sqrt x-y\sqrt y}{x-\sqrt x\sqrt y}-\frac{x-y}{\sqrt x+\sqrt y}\right)\cdot\left(\frac{\sqrt x\sqrt y+2x}{3x}\right)^{-1}=\\
=\left(\frac{x\sqrt x-y\sqrt y}{x-\sqrt{xy}}-\frac{x-y}{\sqrt x+\sqrt y}\right)\cdot\frac{3x}{\sqrt{xy}+2x}=\\
=\left(\frac{\left(\sqrt x\right)^3-\left(\sqrt y\right)^3}{x-\sqrt{xy}}-\frac{x-y}{\sqrt x+\sqrt y}\right)\cdot\frac{3x}{\sqrt{xy}+2x}=\\
=\left(\frac{\left(\sqrt x-\sqrt y\right)\left(x+\sqrt{xy}+y\right)}{x-\sqrt{xy}}-\frac{x-y}{\sqrt{x}+\sqrt{y}}\right)\cdot\frac{3x}{\sqrt{xy}+2x}=[/dispmath] Dakle, ti si do ovog koraka došao. Ja ću ti dati mali hint kako da dovršiš zadatak, pa ti pokušaj sam:
[dispmath]x-\sqrt{xy}=\left(\sqrt{x}\right)^2-\sqrt x\sqrt y=\sqrt x\cdot\left(\sqrt x-\sqrt y\right)\\
x-y=\left(\sqrt x\right)^2-\left(\sqrt y\right)^2=\cdots[/dispmath] Naravno, ako treba dodatna pomoć, slobodno reci.
Ovi hintovi važe pod pretposavkom da je [inlmath]x,y\ge0[/inlmath]. (u suprotnom izraz ne bi bio definisan u realnom domenu)
NAPOMENA:
[inlmath]a=\sqrt{a^2},\;a\ge0\\
a=-\sqrt{a^2},\;a<0[/inlmath]

BTW LaTex u uvodnom postu ti je odličan...
Frank  OFFLINE
 
Postovi: 502
Zahvalio se: 223 puta
Pohvaljen: 380 puta

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod mateja » Petak, 13. Novembar 2020, 18:29

Hvala puno! Dosao sam do tacnog rezultata. Napomena mi je jasna takodje. :) Hvala jos jednom!
Poslednji put menjao Daniel dana Petak, 13. Novembar 2020, 21:47, izmenjena samo jedanput
Razlog: Uklanjanje suvišnog citata – tačka 15. Pravilnika
mateja  OFFLINE
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod Daniel » Petak, 13. Novembar 2020, 22:08

@mateja
Dobrodošlica i od mene.

Frank je napisao:Ovi hintovi važe pod pretposavkom da je [inlmath]x,y\ge0[/inlmath]. (u suprotnom izraz ne bi bio definisan u realnom domenu)

[inlmath]x>0[/inlmath], [inlmath]y\ge0[/inlmath] i [inlmath]x\ne y[/inlmath]. Budući da je ovo zadatak s prijemnog, a na prijemnom su tekstovi zadataka uvek sročeni sa savršenom preciznošću, prilično sam ubeđen (mada googlanjem nisam taj prijemni uspeo da nađem) da su ovi uslovi napisani u originalnom tekstu zadatka. Ako ipak nisu, onda je to ogroman propust.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod mateja » Subota, 14. Novembar 2020, 13:15

Ovaj zadatak je iz zbirke zadataka za prijemni ispit, nije konkretan prijemni ispit. Tekst zadatka je "Uprosti izraz:", bez ikakkvih uslova... :frown:
mateja  OFFLINE
 
Postovi: 4
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod Daniel » Subota, 14. Novembar 2020, 15:15

Da, u zbirkama je sve moguće. Na prijemnima se ipak tekstovi zadataka više puta temeljno prekontrolišu...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod Acim » Nedelja, 22. Novembar 2020, 22:44

Pozdrav,
Još jedan trik bih ti savetovao;
kada vidiš u zadatku
[dispmath]x\sqrt{x}-y\sqrt{y}[/dispmath] Ti možeš da izdvojiš [inlmath]\sqrt x[/inlmath] i [inlmath]\sqrt y[/inlmath] ispred zagrade i dobiješ;
[dispmath]\sqrt{xy}\left(\sqrt{x}-\sqrt{y}\right)[/dispmath]
Acim  OFFLINE
 
Postovi: 370
Zahvalio se: 221 puta
Pohvaljen: 55 puta

  • +1

Re: Operacije sa algebarskim izrazima – zadatak

Postod Frank » Ponedeljak, 23. Novembar 2020, 08:25

@Acim, dva "izraza" koja si naveo nisu identički jednaka.
Frank  OFFLINE
 
Postovi: 502
Zahvalio se: 223 puta
Pohvaljen: 380 puta

Sledeća

Povratak na ALGEBRA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 45 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:48 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs