Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica RAZNO MATEMATIČKI SOFTVER

Grafici funkcija (Ploteri)

Grafici funkcija (Ploteri)

Postod milosacimovicmld » Utorak, 14. Januar 2014, 15:41

Poštovani,
Da li me, molim Vas, možete uputiti na neki program koji radi kao ploter? Dakle, program koji crta grafike funkcija i koji takodje ima mogućnost da slike grafika posle import-ujem u Microsoft Word i sl. Primetio sam takodje da ljudi izbacuju slike svojih funkcija. Kako i preko kog programa ih plotiraju(crtaju)? Hvala unapred.
 
Postovi: 38
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 6 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Grafici funkcija (Ploteri)

Postod Milovan » Utorak, 14. Januar 2014, 15:48

Za crtanje grafika ti i Wolphram alpha može poslužiti.
http://www.wolframalpha.com/

Svakako možeš da odradiš "save", pa posle ubaciš sliku u Word document sa "insert picture".

Ovo je takođe jedna dobra opcija:
http://fooplot.com/#W3sidHlwZSI6MCwiZXE ... EwMDB9XQ--

Ako hoćeš program koji bi instalirao na svoj računar, preopručio bih:
Microsoft Mathemtatics
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=15702
Korisnikov avatar
Milovan  OFFLINE
 
Postovi: 568
Zahvalio se: 356 puta
Pohvaljen: 704 puta

Re: Grafici funkcija (Ploteri)

Postod milosacimovicmld » Utorak, 14. Januar 2014, 16:00

Hvala na odgovoru. Imam Microsoft Mathematics i Mathematica 9 od Wolfram Alpha, kao i MATLAB i odusevljen sam. Medjutim, imam problem da na grafiku oznacim tacku, liniju, sam grafik, druge oznake itd.. Da li postoji nacin u jednostavnim namenama Word-a da ubacim tekst na sliku? Ali siguran sam da postoji elegantniji nacin. Ukratko, radim maturski iz matematike na temu izvoda i primene izvoda i trebam da napravim slike koje ce se slagati sa onim sto pisem kako bih dokazao teoreme. Hvala jos jednom.
 
Postovi: 38
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: Grafici funkcija (Ploteri)

Postod ubavic » Utorak, 14. Januar 2014, 16:59

Ja bih još preporučio i: Desmos zato što je veoma brz i radi on line. Preko njega možeš crtati neke jednostavnije grafike. Ali nije baš profesionalan.

Za označivanje grafika imaš dve opcije:
1) Da ubaciš grafik u neki od image editora npr. Photoshop, Gimp, Paint, Corel Draw ... Mnogo jednostavnija opcija, ali ti je ne bi preporučio, zato što ovi programi nisu baš predviđeni za to.
2) Da instaliraš gnuplot ili neki sličan program koji je namenjen samo za crtanje i obeležavanje grafika. Mislim da od gnuplota nećeš naći bolji program (još je i besplatan i podražava LaTex ). Jedina mana mu je što je malo komplikovan za korišćenje, mada se može savladati za jedan dan.

I preporučio bih ti da ako znaš Latex, da rad napišeš u nekom od Latex editora, pošto formule mnogo lepše i profesionalnije deluju nego u MS Wordu. Više od 90% svih stručnih radova koji se napišu iz matematike i fizike, pišu se u latexu. ;) Ako bude trebala pomoć tu smo.


EDIT: I zaboravih GeoGebru. Ovo ti je možda najjednostavnija opcija.
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Grafici funkcija (Ploteri)

Postod milosacimovicmld » Sreda, 15. Januar 2014, 11:24

Hvala Vam puno. Vase smernice su mi bile od velike pomoci. Ne mogu Vam zahvaliti dovoljno gospodo ubavic i Milovan.
 
Postovi: 38
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: Grafici funkcija (Ploteri)

Postod munshi » Subota, 26. April 2014, 21:12

Nemojte zanemarivati programče GeoGebra, jaka je za funkcije i krivulje, kako u prikazu tako i raznim izračunima, algebri funkcija, kompoziciji, numeričkom i tabličnom prikazu. Izravno se prenosi u Word vektorska grafika koju bez opasnosti od nazubljenosti možete po volji smanjivati. Producira osim svg formata, pdf, png, emf i naravno formate za LaTeX. Ali i aplet kojim možete interaktivno manipulirati na mobilnim uređajima.

Evo za primjer slike i formule koju je moguće dobiti s dvije kratke naredbe i uklopit će se tu u forum kao nijedan drugi program

Slika
munshi  OFFLINE
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 6 puta

Re: Grafici funkcija (Ploteri)

Postod ubavic » Subota, 26. April 2014, 22:34

Nismo je zanemarili. Spomenuo sam je u mom prethodnom postu, možda nedovoljno za takav jedan program. Geogebra je odličan programčić, sa mnogim mogućnostima. Često sam ga koristio. Jedino mu zameram što je pisan u Javi i što još ne podržava 3D... :)
ubavic  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 623
Zahvalio se: 385 puta
Pohvaljen: 641 puta

Re: Grafici funkcija (Ploteri)

Postod munshi » Subota, 26. April 2014, 23:06

Zahvaljujuć Javi bila je interaktivna na webu, a sada se prebacuje aplet u HTML5 pa je vidljiv i na mobilnim uređajima.
beta verzija 5.0 već sasvim solidno radi 3D, za ilustraciju evo malo talijanske tjestenine
munshi  OFFLINE
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 6 puta


Povratak na MATEMATIČKI SOFTVER

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 10:35 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs