Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA FUNKCIJE

Kvadratna funkcija pod korenom

[inlmath]f\left(x\right)=x^3+\ln\left|x+1\right|[/inlmath]

Kvadratna funkcija pod korenom

Postod NoReason » Subota, 23. Januar 2016, 16:16

trazi se njamanja vrednost funkcije http://prntscr.com/9tskrj , e sada ja predpostavljam da je rezultat 1 jer ne vidim zasto nebi drugi koren mogao da bude 0, ali mi treba pomoc kako se tacno radi zadatak :D
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 23. Januar 2016, 16:40, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dopuna naslova teme
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod Daniel » Subota, 23. Januar 2016, 16:31

Pozdrav. Ajd molim te, lepo otkucaj taj zadatak u Latexu, onako kako je to i predviđeno tačkama 13. i 14. Pravilnika foruma.
Tim pre, što zbog nečitkosti na ovoj slici nije baš jasno kako tačno izraz glasi (šta je pod manjim korenom, šta nije, gde su minusi, gde nisu itd.)
Detaljno uputstvo za Latex imaš ovde – naravno, ne moraš čitati sve, za ovaj izraz ti je dovoljno prvih par pasusa i onaj deo koji se odnosi na stepenovanje i na korenovanje.

Sredi to, pa krećemo da radimo...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod Ilija » Subota, 23. Januar 2016, 16:34

Ne bih da ispadne da trolujem, ali mene zadivljuje nacin postavljanja zadataka od strane novih clanova foruma. :)

Zadatak u vidu slike, a jos, verovatno, napisano u Paint-u. Takodje, ni pravopis nije na nivou.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod Daniel » Subota, 23. Januar 2016, 16:38

Eh, da je to prvi takav slučaj... :roll:

Nov je član, imaće vremena da to popravi... Za početak, bar je lepo postavio pitanje, ako zanemarimo to sa slikom. ;)
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod Ilija » Subota, 23. Januar 2016, 16:44

Daniel je napisao:Za početak, bar je lepo postavio pitanje, ako zanemarimo to sa slikom. ;)

Svakako. :)
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod desideri » Subota, 23. Januar 2016, 21:52

Nema razloga iliti smisla (No Reason) da se tema ne zaključa. :)
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod NoReason » Nedelja, 24. Januar 2016, 19:21

ja se stvarno izvinjavam, ne znam ni kako da ispravim poruku pa cu napisati novu :D
Trazi se najmanja vrednost funkcije a funkcija glasi :
[dispmath]-\sqrt{4-\sqrt{3x^2+4\sqrt{3x}+4}}+3[/dispmath]
 
Postovi: 7
Zahvalio se: 5 puta
Pohvaljen: 1 puta

  • +1

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod Daniel » Nedelja, 24. Januar 2016, 21:45

E tako, sad je mnogo bolje. :thumbup: Inače, poruku je moguće editovati samo u prvih 15 minuta od trenutka objavljivanja (doskora je taj rok bio pet minuta).

Tvoje razmišljanje bi bilo u redu kada bi izraz pod unutrašnjim korenom, [inlmath]3x^2+4\sqrt{3x}+4[/inlmath], mogao za određene vrednosti [inlmath]x[/inlmath] imati vrednost nula.
Međutim, možemo lako uočiti da on ne može biti nula: sabirak [inlmath]3x^2[/inlmath] ne može biti negativan, takođe ni sabirak [inlmath]4\sqrt{3x}[/inlmath] ne može biti negativan, tako da ni njihov zbir, [inlmath]3x^2+4\sqrt{3x}[/inlmath], ne može biti negativan. Samim tim, ni izraz [inlmath]3x^2+4\sqrt{3x}+4[/inlmath], ne da ne može biti negativan, već ne može biti ni manji od četvorke.
Ali, može biti jednak četvorci onda kada je [inlmath]x=0[/inlmath].

Eto, mislim da sam već sasvim dovoljno rekao, :) možeš li sad da odrediš minimalnu vrednost zadate funkcije?
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod hugo » Četvrtak, 24. Mart 2016, 16:35

Na koji nacin se resava ovaj zadatak, koja je ideja?
hugo  OFFLINE
BANOVAN (klon)
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Kvadratna funkcija pod korenom

Postod desideri » Četvrtak, 24. Mart 2016, 19:40

Data je ideja pre dva meseca za rešavanje ovog zadatka od strane Daniela.
Nije mi jasno tvoje pitanje, mogao bih ovo podvesti pod trolovanje.
Poslednji put menjao desideri dana Nedelja, 27. Mart 2016, 20:32, izmenjena samo jedanput
Razlog: korekcija "tri meseca" na "dva meseca"
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Sledeća

Povratak na FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 15:31 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs