Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA FUNKCIJE

Ispitivanje funkcije

[inlmath]f\left(x\right)=x^3+\ln\left|x+1\right|[/inlmath]

Ispitivanje funkcije

Postod lola123 » Subota, 10. Jun 2017, 17:13

da li neko zna da uradi ovu funkciju : y=ln((1-x)/(x+5)).
treba odrediti definiciono podrucje f-e, ispitati ponasanje f-e na krajevima intervala definisanosti i u tackama prekida f-e, ispitati konveknost(konkavnost) te odrediti prevojne tacke ako ih ima. laik sam za matematiku, pa ako moze po koracima. Hvala :D :D :D
lola123  OFFLINE
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Ispitivanje funkcije

Postod miletrans » Subota, 10. Jun 2017, 19:09

Ako si laik za matematiku, ne počinje se učenje od ispitivanja funkcija. To bi bilo kao da hoces da ucis da voziš, pa sedneš u formulu. U konkretnom slučaju:
[dispmath]y=\ln\frac{1-x}{x+5}[/dispmath] (priznaj da izgleda bolje od onoga što si ti napisao), hajde da zajedno krenemo od oblasti definisanosti. Koji uslov mora da ispuni izraz pod logaritmom da bi logaritam bio definisan? Ili, drugim rečima, za koje brojeve je definisan logaritam? Dalje, koji uslov mora da bude ispunjen da bi razlomak bio definisan? Hajde da krenemo odavde, pa cemo stavku po stavku...
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Ispitivanje funkcije

Postod lola123 » Subota, 10. Jun 2017, 21:12

ne bih ja ucila odmah funkcije da me muka nije natjerala :lol: treba mi bas ovaj primjer, da bi razlomak bio definsan nazivnik mora biti razlicit od nule, u ovom slucaju razlicit od [inlmath]-5[/inlmath], nadam se da ne grijesim :D
Poslednji put menjao Daniel dana Subota, 10. Jun 2017, 21:30, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova
lola123  OFFLINE
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Ispitivanje funkcije

Postod miletrans » Subota, 10. Jun 2017, 21:25

Nazivnik mora da bude različit od nule, odnosno u ovom slučaju, [inlmath]x[/inlmath] ne sme da bude jednako [inlmath]-5[/inlmath]. To je jedan od uslova da ova funkcija bude definisana. Drugi uslov je (to sam spomenuo i u prethodnom postu) da sam logaritam bude definisan. Da ti malo pomognem: brojnik i nazivnik moraju da budu istog znaka. Šta to znači? Kakvog će znaka biti ceo razlomak u tom slučaju?
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Ispitivanje funkcije

Postod Daniel » Subota, 10. Jun 2017, 21:27

@lola123 To što te muka naterala ne oslobađa te obaveze da se pridržavaš forumskih pravila. Tačka 13. Pravilnika nalaže upotrebu Latexa, a tačka 6. da ne tražiš od forumaša da ti rade ceo zadatak po koracima, već da napišeš šta si uradila, šta ti je od toga nejasno, gde je zapelo itd. Znači, ne da mi radimo, već da ti radiš a da ti mi pomažemo.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:43 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs