Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA FUNKCIJE

Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

[inlmath]f\left(x\right)=x^3+\ln\left|x+1\right|[/inlmath]

Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod miljan1403 » Petak, 29. Maj 2020, 18:07

Probni prijemni ispit MATF – 14. jun 2014.
9. zadatak


Nisam siguran da li je ovo trebalo da se stavi u kategoriju "Izvod funkcije", ukoliko jeste, ja se iskreno izvinjavam.
Zadatak ide ovako: Dat je skup funkcija [inlmath]\displaystyle f\left(x\right)=\frac{4x^3}{p^2}-3x+p[/inlmath], [inlmath]p\ne0[/inlmath]. Tačke lokalnih maksimuma funkcija leže na pravoj:
Rešenje je: [inlmath]y=-4x[/inlmath]

Moja prva ideja je bila da nađem izvod funkcije, ali nisam siguran da sam ga uradio dobro. Najviše me zbunjuje to kako da gledam [inlmath]p[/inlmath] u izvodu. :kojik:
Hvala svima na pomoći :D
 
Postovi: 115
Zahvalio se: 85 puta
Pohvaljen: 7 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod primus » Subota, 30. Maj 2020, 04:46

Da bi tačka [inlmath]x_0[/inlmath] koja pripada domenu funkcije bila lokalni maksimum te funkcije potrebno je da prvi izvod funkcije u toj tački bude nula, a drugi izvod funkcije u toj tački bude manji od nule. Dakle, imaš dva uslova: [inlmath]f'(x_0)=0[/inlmath] i [inlmath]f''(x_0)<0[/inlmath]. Parametar [inlmath]p[/inlmath] pri određivanju izvoda posmatraj kao konstantu.
Plenus venter non studet libenter
Korisnikov avatar
primus  OFFLINE
 
Postovi: 232
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 278 puta

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod Daniel » Subota, 30. Maj 2020, 10:41

Rekao bih da u tekstu zadatka postoji propust. Za [inlmath]p>0[/inlmath] zaista se dobije da tačke lokalnih maksimuma leže na pravoj [inlmath]y=-4x[/inlmath] (ili preciznije, na polupravoj [inlmath]y=-4x[/inlmath], [inlmath]x\in(-\infty,0)[/inlmath]). Međutim, za [inlmath]p<0[/inlmath] dobije se da tačke lokalnih maksimuma leže na pravoj [inlmath]y=0[/inlmath] (ili preciznije, na polupravoj [inlmath]y=0[/inlmath], [inlmath]x\in(-\infty,0)[/inlmath]).

Bilo bi u redu ili kada bi bio dat uslov [inlmath]p>0[/inlmath], ili kada bi funkcija glasila [inlmath]f(x)=\frac{4x^3}{p^2}-3x+|p|[/inlmath], [inlmath]p\ne0[/inlmath].

Ja sam ovaj zadatak (kao i ceo taj prijemni) svojevremeno prepisao s linka na kojem je bio objavljen taj probni prijemni, ali je sadržaj na tom linku u međuvremenu uklonjen. Zamolio bih ako neko ima kod sebe taj probni prijemni, ako može da fotka taj zadatak i da ga pošalje, kako bismo proverili.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod miljan1403 » Ponedeljak, 01. Jun 2020, 17:42

Da li je [inlmath]f'(x_0)=\frac{12x^2-3p^2}{p^2}[/inlmath]? Ili ja negde grešim? :D
Radio sam ovako:
[dispmath]f'(x_0)=\frac{\left(4x^3\right)'\cdot p^2-\left(4x^3\right)\left(p^2\right)'}{p^4}-3[/dispmath] Da li je to u redu?
 
Postovi: 115
Zahvalio se: 85 puta
Pohvaljen: 7 puta

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod Daniel » Ponedeljak, 01. Jun 2020, 17:51

Nije u redu. :nene: Lepo ti je čovek naglasio:
primus je napisao:Parametar [inlmath]p[/inlmath] pri određivanju izvoda posmatraj kao konstantu.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod miljan1403 » Ponedeljak, 01. Jun 2020, 18:07

Video sam da mi je to naglasio, ali očigledno nešto ne radim kako treba... :think1:
Da li se to radi ovako:
[dispmath]f'(x_0)=\frac{4}{p^2}\cdot\left(x^3\right)'-3[/dispmath] Ali tako dobijam isto rešenje, tako da verovatno ni to nije dobro :facepalm:
Može neko da uradi za mene jer ja stvarno ne razumem šta radim pogrešno?
 
Postovi: 115
Zahvalio se: 85 puta
Pohvaljen: 7 puta

  • +1

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod Daniel » Ponedeljak, 01. Jun 2020, 18:18

Pa dobro, ako u formulu za izvod količnika uvrstiš [inlmath]\left(p^2\right)'=0[/inlmath] (što zaista važi ako [inlmath]p[/inlmath] posmatraš kao konstantu), onda se dobija tačan izraz za prvi izvod. Ali, ako već [inlmath]p[/inlmath] posmatraš kao konstantu, onda se postavlja pitanje zašto uopšte raditi preko formule za izvod količnika.
OK, našao si ispravan izraz za prvi izvod (naravno, još malo ga sredi). Zatim nađi njegov prvi izvod, i to će biti drugi izvod. On treba da bude manji od nule kako bismo imali lokalni maksimum, što je uslov zadatka, odakle nađeš kom intervalu mora pripadati [inlmath]x[/inlmath]. Umeš li to da uradiš?
Hajde uradi prvo to, pa idemo dalje.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod miljan1403 » Ponedeljak, 01. Jun 2020, 18:44

Daniel je napisao:OK, našao si ispravan izraz za prvi izvod (naravno, još malo ga sredi).

Pretpostavljam da si hteo da odredim: [inlmath]x=\pm\frac{p}{2}[/inlmath]

Daniel je napisao:Zatim nađi njegov prvi izvod, i to će biti drugi izvod.

Sredio sam prvi izvod i dobio:
[dispmath]f''(x)=\left(\frac{12x^2}{p^2}-3\right)'[/dispmath][dispmath]f''(x)=\frac{12}{p^2}\cdot2x[/dispmath]
Daniel je napisao:On treba da bude manji od nule kako bismo imali lokalni maksimum

On će imati lokalni maksimum za [inlmath]x<0[/inlmath]? Zar ne?
 
Postovi: 115
Zahvalio se: 85 puta
Pohvaljen: 7 puta

  • +1

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod Daniel » Utorak, 02. Jun 2020, 19:36

Dovde je sve OK. Pošto si našao [inlmath]x[/inlmath]-koordinate lokalnih maksimuma, sad odrediš i njihove [inlmath]y[/inlmath]-koordinate (uvrštavajući [inlmath]x[/inlmath]-koordinatu koju si odredio, u početni izraz za funkciju), i na kraju je preostalo da nađeš još vezu između [inlmath]y[/inlmath]-koordinate i [inlmath]x[/inlmath]-koordinate.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Tačke lokalnih maksimuma – probni prijemni MATF 2014.

Postod miljan1403 » Četvrtak, 11. Jun 2020, 09:31

Dobio sam da su:
[dispmath]f\left(\frac{p}{2}\right)=0\;\land\;f\left(-\frac{p}{2}\right)=\frac{4p}{2}[/dispmath] I onda sam primetio da se [inlmath]x[/inlmath] nalazi u drugoj jednačini:
[dispmath]f\left(-\frac{p}{2}\right)=\frac{4p}{2}\;\Longrightarrow\;y=\frac{4p}{2}\;\Longrightarrow\;y=\frac{p}{2}\cdot4\;\Longrightarrow\;y=4x[/dispmath]
Ali treba da bude [inlmath]y=-4x[/inlmath]. Gde grešim? :D
Izvinjavam se što ovako kasno odgovaram, nisam mogao zbog maturskih ispita.
 
Postovi: 115
Zahvalio se: 85 puta
Pohvaljen: 7 puta

Sledeća

Povratak na FUNKCIJE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 18:00 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs