Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA LIMESI

Limes tezi konacnom broju sa leve i/ili desne strane

[inlmath]\lim\limits_{x\to\infty}x\left(\sqrt{x^2+a^2}-x\right)[/inlmath]

Limes tezi konacnom broju sa leve i/ili desne strane

Postod Batonja » Petak, 16. Februar 2018, 18:52

[dispmath]f(x)=\begin{cases}
2\cdot x+1, & x\le1\\
3\cdot x-1, & x>1\end{cases}[/dispmath] E sad kad ispitujem ovde da li je f-ja neprekidna, trazim limes leve i limes desne strane za limes kada [inlmath]x[/inlmath] tezi [inlmath]1[/inlmath] sa leve strane (minus) dobijam [inlmath]3[/inlmath] a kada [inlmath]x[/inlmath] tezi [inlmath]1[/inlmath] sa desne strane (plus) [inlmath]2[/inlmath], f-ja ima prekid 2. vrste posto limesi ne teze istom broju bla bla bla to mi je ok. Ali kada zamenjujem sa desne ili sa leve strane, ok je da npr za [inlmath]1[/inlmath] sa plus strane pisem [inlmath]1,000001[/inlmath] a za [inlmath]1[/inlmath] sa minus strane pisem [inlmath]0.99999999[/inlmath]? Ova leva strana mi malo deluje neprirodno i valjda se uplasim posto se sa [inlmath]1[/inlmath] pomerim na [inlmath]0.99999[/inlmath] :D , da li ima neka fja u kojoj moram da pazim kada pustam limese u ovakvim slucajevima?
Poslednji put menjao Daniel dana Petak, 16. Februar 2018, 23:30, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latex-tagova
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Limes tezi konacnom broju sa leve i/ili desne strane

Postod Corba248 » Petak, 16. Februar 2018, 22:29

Batonja je napisao:E sad kad ispitujem ovde da li je f-ja neprekidna, trazim limes leve i limes desne strane za limes kada [inlmath]x[/inlmath] tezi [inlmath]1[/inlmath] sa leve strane (minus) dobijam [inlmath]3[/inlmath] a kada [inlmath]x[/inlmath] tezi [inlmath]1[/inlmath] sa desne strane (plus) [inlmath]2[/inlmath], f-ja ima prekid 2. vrste posto limesi ne teze istom broju bla bla bla to mi je ok.

Pitanje nisam najbolje razumeo, ali je ovo svakako prekid prve, a ne druge vrste. Prekid druge vrste bi postojao ako granična vrednost ne bi postojala ili bila beskonačna. Ako su leva i desna granična vrednost funkcije [inlmath]f(x)[/inlmath] kada [inlmath]x\to a[/inlmath] konačne i jednake, ali različite od [inlmath]f(a)[/inlmath] onda funkcija u tački [inlmath]a[/inlmath] ima otklonjiv prekid što je samo specijalan slučaj prekida prve vrste.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 314
Zahvalio se: 37 puta
Pohvaljen: 352 puta


Povratak na LIMESI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron

Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Utorak, 19. Mart 2024, 05:59 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs