Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA INTEGRALI

Integral e^3xcos2xdx

[inlmath]\int xe^x\mathrm dx[/inlmath]

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod desideri » Četvrtak, 09. April 2015, 17:51

Gamma je napisao:Kada smo već kod toga kružnoga integrala ja sam kod ova integrala koristio iste oznake za smjenu [inlmath]t[/inlmath] i diferencijale. Sada ne znam kada bi to neko pregledao da li bi stvaralo neku zabunu? Koristio sam iste oznake namjerno jer se dobije odmah isti diferencijal [inlmath]\mathrm du[/inlmath].

Ma nema to veze, Gamma, u pravu si što olakšavaš sebi. Nijedan profesor ti to ne bi zamerio.
E, sad, ako baš i zameri, i nije neki profesor :D .
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Gamma » Četvrtak, 09. April 2015, 18:04

Uvijek je bolje malo skratiti kada se može :wink:
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Ilija » Četvrtak, 09. April 2015, 18:48

Apsolutno se slazem sa @desideri da je bolje znati princip i uraditi dve parcijalne, nego bubati formule napamet. :thumbup:
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Gamma » Četvrtak, 09. April 2015, 18:57

Evo da ne otvaram novu temu bez veze. Imam jedan integral koji se svodi na ovaj. Može se svesti preko kosinusa polovičnog ugla pa onda na istu foru kružna integracija. Prvo se svede na dva integrala pa onda se drugi rješava kružnom integracijom. Pitanje je da li se ovaj integral može ikako drugačije riješiti?
[dispmath]\int e^x\cos^2x\,\mathrm dx=[/dispmath]
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

  • +1

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Sinisa » Četvrtak, 09. April 2015, 19:19

ne moze, parcijalnom integracijom svedes ovaj integral na "nesta" [inlmath]-[/inlmath] "integral koji si postavio na pocetku ove teme"... umjesto [inlmath]\cos2x[/inlmath] stoji [inlmath]\sin2x[/inlmath] ali to ne igra neku bitnu ulogu, to opet rastavljas parcijalnom integracijom i znas vec sta slijedi...

ja nikad nisam cuo za taj pojam "kruzna integracija", mislim to je sve u sklopu parcijalne integracije... rastavis integral, imas istu nepoznatu sa obije strane jednakosti i to je to... mislim da taj pojam ne postoji :D
Sinisa  OFFLINE
 
Postovi: 628
Zahvalio se: 74 puta
Pohvaljen: 399 puta

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Gamma » Četvrtak, 09. April 2015, 19:31

Rastavio sam ja to sve. I uradio naravno rješenje je tačno. Nisam rekao da mi nije jasno kako da ga svedem. Samo sam pitao da li posotji još ikakav način. Kao što kažu bolje jedan zadatak na više načina nego više zadataka na isti način !
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

  • +1

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Ilija » Četvrtak, 09. April 2015, 19:57

Posto vidim da sam uneo pometnju :D, samo da razjasnim. Integral sa pocetka, kao i ovaj sada, resava se parcijalnom integracijom. Posto kod nje postoji vise karakteristicnih tipova integrala (u zavisnosti od toga sta se uzima kao [inlmath]u[/inlmath], a sta kao [inlmath]\mathrm dv[/inlmath]), za ovaj tip integrala postoji taj izraz kruzni integral jer se parcijalna integracija mora ponoviti dva ili vise puta za resavanje integrala.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Gamma » Četvrtak, 09. April 2015, 20:14

I ja sam prvi put čuo za taj pojam. Odaklen ti ? Iz neke knjige ili ? Dok na netu nema ništa o tome.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Integral e^3xcos2xdx

Postod Ilija » Četvrtak, 09. April 2015, 21:28

Znam da sam negde odavno procitao, ali mislim da je to samo posluzilo kao naziv da bi se opisalo da se radi o vise uzastopnih parcijalnih integracija u integralu. Ne verujem da je to neki strucni naziv za integral takve vrste.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Prethodna

Povratak na INTEGRALI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 09:51 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs