Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA INTEGRALI

Integral sqrtxln^2xdx

[inlmath]\int xe^x\mathrm dx[/inlmath]

Integral sqrtxln^2xdx

Postod Gamma » Petak, 10. April 2015, 00:09

U pitanju je ovaj integral. Njega sam radio također preko dvostrukog integrala. Ali nije u pitanju kružni integral. Već obična parcijalna integracija dva puta koja se radi. Prva [inlmath]u=\ln^2x[/inlmath] i [inlmath]\mathrm dv=\sqrt x\mathrm dx[/inlmath]. Druga [inlmath]u=\ln x[/inlmath] i [inlmath]\mathrm dv=\sqrt x\mathrm dx[/inlmath].Pomoću ove dvije parcijalne integracije riješim integral i naravno dobijem tačno rješenje. Nikada se nisam susreto da moram dva puta raditi parcijalnu integraciju a da se i jedna i druga mogu riješiti.U predhodnim primjerima smo radili kružne ali ovo još nisamo.Pitanje je uopšte kako se radi integral ovoga tipa? Mislim da je moj način ispravan. Možda sam pogrešno određivo [inlmath]u[/inlmath] i [inlmath]\mathrm dv[/inlmath]. Mislim možda se moglo odrediti rješenje iz prvoga integrala.
[dispmath]\int\sqrt x\ln^2x\mathrm dx=[/dispmath]
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Integral sqrtxln^2xdx

Postod Daniel » Subota, 11. April 2015, 00:16

Ispravno si radio.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Integral sqrtxln^2xdx

Postod Gamma » Subota, 11. April 2015, 10:36

Mada meni je ta dvostruka parcijalna integracija bila nekako neobična. Ali najbitnije je da mi je postupak ispravan.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta


Povratak na INTEGRALI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 09:03 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs