Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA INTEGRALI

Neodredjeni integral

[inlmath]\int xe^x\mathrm dx[/inlmath]
  • +2

Re: Neodredjeni integral

Postod Ilija » Ponedeljak, 30. Maj 2016, 15:37

desideri je napisao:Zašto se ovde komplikuje? :(
Po Demidoviču, po Ljašku, po Merkleu i Šamiju i po još bar hiljadu autora ovo je tablični integral

Neki profesori ne dopustaju da se ovo koristi kao tablicni integral. Tako sam ja bar cuo. Da li je istina, ne znam. Ja sam mogao da ga koristim kao tablicni (tj. moja profesorka matematike je dopustala), a cak sam i trazio njegovo izvodjenje u ovoj temi.

Svakako nije na odmet provezbati integral i ovako, ali @Batonja ako se dopusta koriscenje ovog integrala kao tablicnog onda nema razloga da komplikujes.
The difference between stupidity and genius is that genius has its limits. — Albert Einstein
Ilija  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 505
Lokacija: Beograd, Srbija
Zahvalio se: 170 puta
Pohvaljen: 452 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Neodredjeni integral

Postod Daniel » Ponedeljak, 30. Maj 2016, 18:04

Batonja je napisao:kako znas da treba da uvedes za smenu [inlmath]z-t[/inlmath] umesto samog [inlmath]z[/inlmath] kako da znam kad uvodim ovakvu smenu?
xyz je napisao:[dispmath]\text{smjena: }\sqrt{t^2-1}=z-t;\\
z=\sqrt{t^2-1}+t;[/dispmath]

To je tzv. Ojlerova smena.

Ilija je napisao:Neki profesori ne dopustaju da se ovo koristi kao tablicni integral. Tako sam ja bar cuo. Da li je istina, ne znam.

Potvrđujem, na osnovu ličnog iskustva (Matematička gimnazija – doduše, pre dosta vremena).
Svakako ne bih korisnicima preporučio da ovaj integral olako tretiraju kao tablični, dok prethodno ne provere sa svojim profesorom.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod Onomatopeja » Ponedeljak, 30. Maj 2016, 20:41

Nikada nisam pamtio te „tablicne“ integrale, ali sam zato pamtio postupke za njihovo resavanje (a to mi je bilo i bitnije, ideje). Naravno, vremenom sam i zapamtio vecinu tih tablicnih, tj. njihove rezultate, ali to nije bila stvar volje, vec njihove ceste upotrebe.
 
Postovi: 613
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 588 puta

  • +1

Re: Neodredjeni integral

Postod desideri » Ponedeljak, 30. Maj 2016, 23:21

Pa dobro, stvar odluke profesora.
Na Matemaniji u Danielovom tutorijalu koji je super nije naveden ovaj integral koji sam pomenuo kao tablični.
Prema tome, zvaničan stav Matemanije je da nije tablični.
To sam zaključio iz postova kolega iz moderatorskog tima i postova zaslužnih korisnika, kao i svih ostalih korisnika.
Izdvajam svoje mišljenje i tvrdim da je tablični.
No svakako proverite kod predmetnog profesora.
Ilija je baš u pravu. :thumbup:
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod Batonja » Sreda, 01. Jun 2016, 16:07

Licno ne volim da pamtim tablicne integrale tj da ih ucim napamet u potpunosti se slazem sa ovom konstatacijom ako smem da se pozovem na citat :D
Onomatopeja je napisao:Nikada nisam pamtio te „tablicne“ integrale, ali sam zato pamtio postupke za njihovo resavanje (a to mi je bilo i bitnije, ideje).

Iz tog razloga mi je drazi ovaj postupak koji je naveo "xyz". @Daniel skapirao sam smenu zahvaljujem na uputama :D.
Inace ako mi dodje [inlmath]\int\frac{\mathrm dx}{\sqrt{x^2\pm1}}[/inlmath] na prijemnom a ne setim se da uvedem smenu, trebalo bi da se setim da pitam jel mogu da ga gledam kao tablicni :D.
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 02. Jun 2016, 10:46, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija pravopisa – između interpunkcije (tačke, zareza...) i naredne rečenice uvek ide razmak (belina).
Batonja  OFFLINE
 
Postovi: 94
Zahvalio se: 44 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod spiros100t » Sreda, 28. Decembar 2016, 08:34

Moze li mi neko reci kako na najjednostavniji nacin da resim integral od (x+2) / (x^2 - 2x) ....
Pokusavali smo preko parcijalne integracije, metoda smene...i ne ide.
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod Daniel » Sreda, 28. Decembar 2016, 10:38

Molim te da koristiš Latex, onako kako ga (što si i mogao uočiti) koriste i ostali članovi. A i kako je predviđeno tačkom 13. Pravilnika.

Ovo je integral racionalne funkcije, i takvi integrali su obrađeni u ovoj temi, koju ti preporučujem da proučiš. Ukoliko i nakon toga budeš imao neko pitanje oko ovog konkretnog integrala, najbolje je da ga u toj temi i postaviš.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod Miroslav » Sreda, 22. Mart 2017, 14:11

Ja sam novi ovde pa se nadam da ce te imati malo razumevanja dok se ne uhodam malo.Imam problem sam jednim integralom pa se nadam da ce neko da pomogne.Naizgled izgleda trivijalno,ali eto ubih se i nikako ne mogu da dobije tacno resenje iako sam blizu gresim u nekoji sitnici.Integral glasi ovako:

integral dx/x*(1+x^2)^1/2
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Neodredjeni integral

Postod desideri » Sreda, 22. Mart 2017, 14:37

Nejasna je postavka zadatka jer nije korišćen Latex (tačka 13. pravilnika foruma).
Molim te da postaviš zadatak pravilno, jer mi je ovako polujasno.
Ako je ono što mislim, pomnoži brojilac i imenilac s [inlmath]x[/inlmath] i uvedi smenu: [inlmath]x^2+1=t^2[/inlmath]
Korisnikov avatar
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 1542
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 1097 puta
Pohvaljen: 864 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod Daniel » Sreda, 22. Mart 2017, 14:50

@Miroslav
U redu, prihvatam izvinjenje, tako da ti neću dirati post, iako ovako napisane postove uklanjamo.
Uputiću te da pročitaš Pravilnik foruma, u njemu je precizirano kako pitanja na ovom forumu treba postavljati.
Tačkom 13. je predviđena obavezna upotreba Latexa, kako bi matematički izrazi bili pregledni i nedvosmisleni. Da li ovaj integral koji si napisao treba ovako da glasi? [inlmath]\displaystyle\int\frac{\mathrm dx}{x\sqrt{1+x^2}}[/inlmath]
Tačkom 6. je predviđeno da treba da pokažeš na koji način si pokušavao da rešiš zadatak. Pošto kažeš da grešiš u nekoj sitnici, možemo li videti kako si radio, kako bismo ti mogli reći i koje su to sitnice?

Budući da držimo i do pravilnog pisanja na forumu (tačka 5), dve sugestije:
  • ćete se piše spojeno (jer je to skraćeni oblik od hoćete);
  • nakon tačke i nakon zareza, a pre naredne rečenice/reči, uvek ide razmak.

P.S. Videh sad da je u međuvremenu Desideri (sasvim ispravno) odgvorio.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

PrethodnaSledeća

Povratak na INTEGRALI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 05:50 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs