Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA INTEGRALI

Neodredjeni integral

[inlmath]\int xe^x\mathrm dx[/inlmath]

Neodredjeni integral

Postod politicar123 » Nedelja, 16. April 2017, 23:01

Pozdrav svim vrednim ljudima, ako bi neko bio u mogucnosti da mi pomogne sa ovim integralom, bio bih mu zahvalan :D
[dispmath]\int\left(\frac{24\sqrt[3]x+9}{16\sqrt[3]{x^2}+4\sqrt[3]x+2}\right)\mathrm dx[/dispmath] Nadam se da sam ispostovao sva pravila :D
 
Postovi: 16
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 3 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Neodredjeni integral

Postod Daniel » Ponedeljak, 17. April 2017, 04:32

Pozdrav i tebi. :)

politicar123 je napisao:Nadam se da sam ispostovao sva pravila :D

Sva, izuzev tačke 6, koja je i najvažnija... :pravila: :P

Da li uočavaš koju konstantu odmah možeš da izvučeš ispred integrala i koja ti se smena nameće kao najlogičnija?

P.S. Zagrada u ovom zapisu ti je suvišna.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod politicar123 » Ponedeljak, 17. April 2017, 11:04

Meni je delovao ovaj integral lako ali sam se uvek nekako zapetljao. Znaci kada bih izdvojio [inlmath]\frac{3}{2}[/inlmath] dobio bih
[dispmath]\frac{3}{2}\int\frac{8\sqrt[3]x+3}{8\sqrt[3]{x^2}+2\sqrt[3]x+1}\,\mathrm dx[/dispmath] pa onda mozda da je smena [inlmath]t=\sqrt[3]x[/inlmath] ?
 
Postovi: 16
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 3 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod Daniel » Ponedeljak, 17. April 2017, 13:45

Upravo to. Nakon te smene dobićeš racionalnu funkciju kod koje je stepen polinoma u brojiocu veći od stepena polinoma u imeniocu. Potrebno je da izvršiš transformaciju kojom dobijaš razlomak kod kojeg je stepen polinoma u brojiocu manji od stepena polinoma u imeniocu, a taj postupak je opisan na početku ovog posta.
Nakon toga, pošto kvadratni trinom u imeniocu neće imati realne nule, primenjuješ postupak koji je opisan u ovom postu.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod politicar123 » Utorak, 18. April 2017, 16:20

Hvala :D
 
Postovi: 16
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 3 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod politicar123 » Sreda, 19. April 2017, 00:50

Sad sam uzeo da radim zadatak i kad krenem da sredjujem polinom, tj. da "napravim" da stepen u brojiocu bude manji od stepena u imeniocu ne ide. Kada ubacim smenu i sve dalje kako ide i dodjem do trenutka sredjivanja polinoma zapucam se jer:
[dispmath]\frac{8t^3+3t^2}{8t^2+2t+1}=\frac{t\left(8t^2+2t+1\right)+t^2-t}{8t^2+2t+1}[/dispmath] mi se stalno vrti ovaj [inlmath]t^2[/inlmath] nikako da ga se oslobodim
 
Postovi: 16
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 3 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod Daniel » Sreda, 19. April 2017, 08:20

Dobro si krenuo. To će ti, znači, biti jednako [inlmath]\displaystyle t+\frac{t^2-t}{8t^2+2t +1}[/inlmath]. Ovaj drugi sabirak, tj. razlomak, sad napišeš kao [inlmath]\displaystyle\frac{1}{8}\cdot\frac{8t^2-8t}{8t^2+2t +1}[/inlmath], pa onda kao [inlmath]\displaystyle\frac{1}{8}\cdot\frac{8t^2+2t+1-10t-1}{8t^2+2t +1}[/inlmath]...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Neodredjeni integral

Postod politicar123 » Sreda, 19. April 2017, 10:20

Da, da, čim vidim da ima vise posla i da mi nije resenja nije ocigledno, ja odmah stanem :D Hvaala :D
 
Postovi: 16
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 3 puta


Povratak na INTEGRALI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:06 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs