Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA INTEGRALI

Dvostruki integral

[inlmath]\int xe^x\mathrm dx[/inlmath]

Dvostruki integral

Postod enaa » Petak, 02. Jun 2017, 16:21

[dispmath]I=\int_a^b \sin \sqrt r^2 r\mathrm dr[/dispmath]
Kako rjesiti ovaj dio integrala [inlmath]\sin r^2 dr[/inlmath] u granicama od [inlmath]\pi do 4\pi[/inlmath]
jel se to moze rijesiti preko formula za integrale [inlmath]\int \sin(x)^n\mathrm dx[/inlmath] ?
enaa  OFFLINE
 
Postovi: 46
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Dvostruki integral

Postod enaa » Petak, 02. Jun 2017, 16:37

nisam nikako uspila u latexu staviti granice od [inlmath]\pi[/inlmath] do [inlmath]4\pi[/inlmath] pa sam ovako napisala
enaa  OFFLINE
 
Postovi: 46
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Dvostruki integral

Postod bole » Nedelja, 04. Jun 2017, 16:57

Postavka zadatka je malo nezgodna za procitati, valjda sam uspio dešifrovati, stavicu samo osnovne instrukcije za rjesavanje zadatka
[dispmath]\int\limits_0^{4\pi}\left(\sin\sqrt r\right)^2\cdot r\cdot\mathrm dr[/dispmath] Ovo [inlmath]\left(\sin\sqrt r\right)^2[/inlmath] moze se napisati kao,
[dispmath]\left(\sin\sqrt r\right)^2=\frac{1}{2}\bigl(1-\cos\left(2\cdot\sqrt{r}\right)\bigr)[/dispmath] nakon toga se uvede smjena [inlmath]t=\sqrt{r}[/inlmath]. Dalje se rjesava pomocu parcijalne integracije i smjena. Tu formulu nikad nisam koristio, uvijek sam išao dužim putem, ali ona se ovdje koliko ja vidim ne može primijeniti, problem pravi [inlmath]r[/inlmath] sa kojim se množi sinus.
bole  OFFLINE
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 76
Lokacija: Banja Luka
Zahvalio se: 29 puta
Pohvaljen: 91 puta


Povratak na INTEGRALI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 46 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 12:53 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs