Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA DIFERENCIJALNE JEDNAČINE

Integracioni mnozitelj

[inlmath]\left(1+x\right)y\mathrm dx+\left(1-y\right)x\mathrm dy=0[/inlmath]

Integracioni mnozitelj

Postod milosuchiha » Subota, 08. Oktobar 2016, 15:20

Radili smo integracioni mnozitelj i nakon toga profesor nam je dao sledeci primjer za vjezbu: [inlmath]2\cdot x\cdot y+5\cdot\text{arctg }x=C[/inlmath]. E sad, ja ne znam kojim metodom bi se ovo radilo jer se prvi put susrecemo s ovim. Do sada su zadaci bili sa izvodom, i trebalo je naci opste resenje, [inlmath]C[/inlmath].
 
Postovi: 26
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Integracioni mnozitelj

Postod Onomatopeja » Subota, 08. Oktobar 2016, 15:29

Ovo sto si napisao nije diferencijalna jednacina, te ne znam stvarno na sta si mislio. Pojasni malo svoje pitanje. Takodje, i ova tvoja recenica za opste resenje je malo cudna (opste resenje zavisi od konstante, ali to nije konstanta).
 
Postovi: 613
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 588 puta

Re: Integracioni mnozitelj

Postod milosuchiha » Subota, 08. Oktobar 2016, 15:55

Prenosim samo ono sto nam je profesor rekao. A mislio sam na nacin resavanja, gdje smo trazili ili konstantu ili opste resenje, kako vec. Mozda nije mislio da je to diferencijalna jednacina, ali nam je tako postavio zadatak.
 
Postovi: 26
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

  • +1

Re: Integracioni mnozitelj

Postod Onomatopeja » Subota, 08. Oktobar 2016, 16:03

Onda jasno formulisi kako zadatak glasi, jer za ovako postavljen zadatak ne verujem da ti iko moze ista pomoci (razumem ja da je profesorova rec zakon, ali sam apsolutno ubedjen da on nije ovako postavio zadatak). Da ne pominjem i to da se jedna od tacaka Pravilnika odnosi i na jasnu formulaciju samih problema koje postavljate.
 
Postovi: 613
Zahvalio se: 15 puta
Pohvaljen: 588 puta

Re: Integracioni mnozitelj

Postod milosuchiha » Subota, 08. Oktobar 2016, 16:13

Bukvalno nam je rekao rijesite sledecu jednacinu za vjezbu, i dao pomenuti zadatak. Stvarno ne znam je li to mislio, ali ipak je prije toga drzao 3 sata predavanja.
 
Postovi: 26
Zahvalio se: 1 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Integracioni mnozitelj

Postod Daniel » Nedelja, 09. Oktobar 2016, 18:30

milosuchiha je napisao:Bukvalno nam je rekao rijesite sledecu jednacinu za vjezbu, i dao pomenuti zadatak.

Pa, reši je. Na desnoj strani grupiši sabirke koji ne sadrže [inlmath]y[/inlmath], na levoj ostavi samo sabirak koji sadrži [inlmath]y[/inlmath], zatim podeli obe strane sa [inlmath]2x[/inlmath] (naravno, posebno diskutuj za [inlmath]x=0[/inlmath]) i dobićeš [inlmath]y=[/inlmath] (neki izraz u kojem figuriše [inlmath]C[/inlmath] i figuriše [inlmath]x[/inlmath]), što predstavlja familiju krivih [inlmath]y=f(x)[/inlmath], tj. po jednu krivu za svaku vrednost [inlmath]C[/inlmath]. I to je rešenje za ovako postavljen zadatak.

Naravno, ovo nema nikakve veze s diferencijalnim jednačinama, i ni ja ne verujem da zadatak zaista ovako glasi. Onomatopeja ti je ispravno odgovorio i stvarno ne vidim šta ovde više nije jasno.

Raspitaj se ili kod profesora, ili kod svojih kolega, kako ovaj zadatak zaista glasi (ne samo kako glasi jednačina, već i tekst zadatka, tj. šta se u zadatku tačno traži), pa kad to budeš učinio obavesti me privatnom porukom kako bih ovu temu otključao.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na DIFERENCIJALNE JEDNAČINE

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 15:38 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs