Kompleksni broj

PostPoslato: Nedelja, 09. Jun 2019, 12:36
od Aleksa001
Ako kompleksan broj [inlmath]z[/inlmath] zadovoljava jednakost [inlmath]z+\overline{z}=12+3i[/inlmath] tada je [inlmath]|z|[/inlmath] jednako?
Ja sam dobio da je [inlmath]x=6+\frac{3}{2}i[/inlmath] i ne znam sta treba raditi dalje

Re: Kompleksni broj

PostPoslato: Nedelja, 09. Jun 2019, 15:11
od miletrans
Moram da te pitam, da li si siguran da zadatak glasi ovako? Razmisli, da li zbir nekog kompleksnog broja i njemu konjugovanog kompleksnog broja može da sadrži imaginarnu jedinicu? I kako si došao do rešenja koje si napisao? Pretpostavljam da umesto [inlmath]x[/inlmath] treba da piše [inlmath]z[/inlmath] (ali, ako je to rešenje za [inlmath]z[/inlmath], ono nije tačno). Daj nam neki detalj, pa da vidimo gre "škripi".

Re: Kompleksni broj

PostPoslato: Utorak, 11. Jun 2019, 08:55
od Daniel
miletrans je napisao:I kako si došao do rešenja koje si napisao? Pretpostavljam da umesto [inlmath]x[/inlmath] treba da piše [inlmath]z[/inlmath] (ali, ako je to rešenje za [inlmath]z[/inlmath], ono nije tačno).

Rekao bih da je radio po formuli [inlmath]z+\overline z=2x[/inlmath], s tim da je prevideo da, što ti reče, [inlmath]z+\overline z[/inlmath] ne može imati imaginaran deo (tj. da tekst zadatka ili ima grešku, ili predstavlja trik-pitanje). Ali, svakako bi bilo najbolje da se Aleksa001 javi i odgovori.