Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA POLINOMI

Podijeliti polinom

[inlmath]P\left(x\right)=a_nx^n+a_{n-1}x^{n-1}+\cdots+a_2x^2+a_1x+a_0[/inlmath]

Podijeliti polinom

Postod indira-aa » Četvrtak, 16. Maj 2013, 20:35

Podijeliti polinom [dispmath]P(x)[/dispmath] polinomom [dispmath]Q(x):[/dispmath]
a) Hornerova shema
[dispmath]P(x)=3x^4+4x^3-14x^2+4x+3[/dispmath]
[dispmath]Q(x)=x-3.[/dispmath]
Ja dobijem ostatak [inlmath]240[/inlmath]??

I sta onda kad popunim tabelu sta onda trebam??

b)[dispmath]P(x)=6x^4-2x^3-11x^2+1[/dispmath]
[dispmath]Q(x)=2x^2-3x+2.[/dispmath]
Kada podijelim ova dva polinoma na standardni nacin dobijem ostatak [dispmath]\frac{-11}{4}x+\frac{15}{2},[/dispmath] a količnik [dispmath]3x^2+\frac{7}{2}x-\frac{13}{4}[/dispmath]

Onda dijelim polinom [inlmath]Q(x)[/inlmath] s ostatkom, pa dobijem:
količnik[dispmath]\frac{-8}{11}x+\frac{108}{121}[/dispmath] i ostatak [dispmath]\frac{-568}{121}[/dispmath] sto mi je nelogicno i dalje mi ne ide onda ://
 
Postovi: 259
Zahvalio se: 78 puta
Pohvaljen: 3 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Podijeliti polinom

Postod Daniel » Petak, 17. Maj 2013, 00:47

indira-aa je napisao:a) Hornerova shema
[dispmath]P(x)=3x^4+4x^3-14x^2+4x+3[/dispmath]
[dispmath]Q(x)=x-3.[/dispmath]
Ja dobijem ostatak [inlmath]240[/inlmath]??

:correct:

indira-aa je napisao:I sta onda kad popunim tabelu sta onda trebam??

To ti ne možemo reći, dok nam ne navedeš tačan tekst zadatka.

indira-aa je napisao:b)[dispmath]P(x)=6x^4-2x^3-11x^2+1[/dispmath]
[dispmath]Q(x)=2x^2-3x+2.[/dispmath]
Kada podijelim ova dva polinoma na standardni nacin dobijem ostatak [dispmath]\frac{-11}{4}x+\frac{15}{2},[/dispmath]

:wrong: Treba da se dobije [inlmath]-\frac{67}{4}x+\frac{15}{2}[/inlmath].

indira-aa je napisao:a količnik [dispmath]3x^2+\frac{7}{2}x-\frac{13}{4}[/dispmath]

:correct:

indira-aa je napisao:Onda dijelim polinom [inlmath]Q(x)[/inlmath] s ostatkom, pa dobijem:
količnik[dispmath]\frac{-8}{11}x+\frac{108}{121}[/dispmath] i ostatak [dispmath]\frac{-568}{121}[/dispmath] sto mi je nelogicno i dalje mi ne ide onda ://

Šta se tačno traži u zadatku, primena Euklidovog algoritma, ili šta? Molim te, uvek napiši kompletan tekst zadatka, kako ne bismo morali da nagađamo.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Podijeliti polinom

Postod indira-aa » Petak, 17. Maj 2013, 06:14

Šta se tačno traži u zadatku, primena Euklidovog algoritma, ili šta? Molim te, uvek napiši kompletan tekst zadatka, kako ne bismo morali da nagađamo.

ne ne, zadatak pise samo podijeliti polinom [inlmath]P(x)[/inlmath] polinomom [inlmath]Q(x)[/inlmath],, pod a) Hornerovom semom, a pod b obicno podijeliti polinom..
 
Postovi: 259
Zahvalio se: 78 puta
Pohvaljen: 3 puta

Re: Podijeliti polinom

Postod Daniel » Petak, 17. Maj 2013, 08:00

Zašto si onda pod b) radila Euklidov algoritam? On ti služi samo za određivanje NZD-a, a NZD se ovde ne traži.

Kao što napisah, pod b) si dobila ispravan količnik, a ostatak ti ne valja. Proveri postupak.

Pod a), kad popuniš tabelu, brojevi u drugom redu, od prvog do pretposlednjeg, predstavljaju koeficijente količnika, dok poslednji (krajnji desni) broj u drugom redu predstavlja ostatak. Ostatak je, naravno, konstanta, budući da je delilac polinom prvog stepena a znamo da ostatak mora biti manjeg stepena nego delilac.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Podijeliti polinom

Postod indira-aa » Petak, 17. Maj 2013, 22:49

Daniel je napisao:Zašto si onda pod b) radila Euklidov algoritam? On ti služi samo za određivanje NZD-a, a NZD se ovde ne traži.

Kao što napisah, pod b) si dobila ispravan količnik, a ostatak ti ne valja. Proveri postupak.

Dobila sam sad ostatak i kolicnik kao u tebe, i trebam li ja raditi dalje dok ne dobijem ostatak nula ili je to to :)
 
Postovi: 259
Zahvalio se: 78 puta
Pohvaljen: 3 puta

  • +1

Re: Podijeliti polinom

Postod Daniel » Subota, 18. Maj 2013, 21:24

Verovatno misliš na Euklidov algoritam. Ne, nema potrebe dalje da radiš. Euklidov algoritam se koristi onda kad treba da pronađemo NZD dva polinoma, a pošto se u ovom zadatku traži samo da se izvrši deljenje polinoma, za Euklidovim algoritmom nema potrebe.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Podijeliti polinom

Postod indira-aa » Subota, 18. Maj 2013, 21:54

Aa ona nam je rekla da s tim uradimo, pa tako posto sam dobila ostatak i kolicnik kao u tebe, zanimalo me da li moram ici dalje dok ne dobijem [inlmath]0[/inlmath], ili je polinom podijeljen.uredu uredu,, hvala
 
Postovi: 259
Zahvalio se: 78 puta
Pohvaljen: 3 puta


Povratak na POLINOMI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: nikolajovanovicc i 30 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 20:50 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs