Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica MATEMATIČKA ANALIZA POLINOMI

Ostatak deljenja polinoma sa x-m

[inlmath]P\left(x\right)=a_nx^n+a_{n-1}x^{n-1}+\cdots+a_2x^2+a_1x+a_0[/inlmath]

Ostatak deljenja polinoma sa x-m

Postod Danica » Sreda, 12. Jul 2017, 20:02

Ostatak deljenja polinoma [inlmath]6x^3+(m+4)\cdot x^2-2x-1[/inlmath] sa [inlmath]x-m[/inlmath] jednak je [inlmath]8[/inlmath]. Naci vrednosti [inlmath]x[/inlmath] i [inlmath]m[/inlmath].
Unapred se izvinjavam ukoliko sam napravila gresku prilikom unosenja podataka. Ovo mi je prva tema na ovom forumu, nadam se da mi niko ne zamera haha.
Pokusala sam na vise nacina da uradim ovaj zadatak (npr ubacivanjem vrednosti [inlmath]x=m[/inlmath]), jednostavno ne ide. Dobro bi mi dosla pomoc. :D
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 12. Jul 2017, 22:01, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa; korekcija pravopisa
Danica  OFFLINE
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Ostatak deljenja polinoma sa x-m

Postod miletrans » Sreda, 12. Jul 2017, 21:01

[dispmath]P(x)=6x^3+(m+4)x^2-2x-1[/dispmath] Pretpostavljam da ovako treba da glasi polinom. Ovo što si ti otkucala trebalo je uokviriti equation (ili inlinemath) tagovima (samo klikni na odgovarajuće polje pre nego što uneseš jednačinu). Nije mi baš najjasnije ovo "odrediti [inlmath]x[/inlmath]". Što se tiče određivanja parametra [inlmath]m[/inlmath], ne bi trebalo da bude problema. Podeli polinom binomom [inlmath]x-m[/inlmath] i ostatak koji dobiješ izjednači sa brojem [inlmath]8[/inlmath]. Nadam se da znaš kako se dele polinomi, šta je ostatak pri deljenju polinoma i kog (maksimalnog) stepena po [inlmath]x[/inlmath] taj ostatak može da bude.
Kada smo odredili parametar [inlmath]m[/inlmath], eventualni nastavak zadatka bi mogao da bude "oderediti nule polinoma" (tada bismo ovo rešavali kao jednačinu trećeg stepena). Proveri kako tačno glasi taj deo zadatka.

Ako hoćeš da radiš ovako kako si ti počela, koristeći [inlmath]x=m[/inlmath], onda iskoristi Bezuov stav da je [inlmath]P(m)=8[/inlmath]. Drugim rečima, u polinomu napiši [inlmath]m[/inlmath] umesto [inlmath]x[/inlmath], sredi sve lepo i izjednači sa brojem [inlmath]8[/inlmath]. Odatle odrediš vrednost [inlmath]m[/inlmath].

Na oba načina bi trebalo da dobiješ isti rezultat, a stvar je "ukusa" koji ćeš da koristiš.
Globalni moderator
 
Postovi: 601
Zahvalio se: 54 puta
Pohvaljen: 692 puta

Re: Ostatak deljenja polinoma sa x-m

Postod Danica » Sreda, 12. Jul 2017, 21:12

Da, to sam htela da napisem haha. Zadatak mi je poslala drugarica koja je inace Poljakinja, pa se malo zapetljala u prevodu izgleda. Sada sam je pitala, i kaze da je mislila na nule kao sto ste vi pretpostavili. Kako bih delila polinom sa [inlmath]x-m[/inlmath]? Da li mozete da mi malo pojasnite taj deo ako nije problem?
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 12. Jul 2017, 22:03, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje Latexa; korekcija pravopisa
Danica  OFFLINE
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Ostatak deljenja polinoma sa x-m

Postod Danica » Sreda, 12. Jul 2017, 21:21

Resila sam, zanemarite prethodni odgovor, zaista vam hvala na ukazanoj pomoci.
Poslednji put menjao Daniel dana Sreda, 12. Jul 2017, 22:03, izmenjena samo jedanput
Razlog: Korekcija pravopisa
Danica  OFFLINE
 
Postovi: 3
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Re: Ostatak deljenja polinoma sa x-m

Postod Daniel » Sreda, 12. Jul 2017, 21:59

Pre postavljanja zadatka trebalo je da pročitaš Pravilnik foruma, što ću te svakako zamoliti da učiniš. Pogotovo tačke 6. i 13.
Detaljno uputstvo za Latex imaš ovde.

Iako si zadatak rešila, preporučujem ti ovaj post, u kojem je na primeru pokazano i objašnjeno deljenje polinoma.

Molim te i da obratiš pažnju na pravopis. Nakon zareza, tačke, uzvičnika, upitnika... uvek ide razmak pre naredne reči/rečenice. Znači, ne

Resila sam,zanemarite prethodni odgovor,zaista vam hvala na ukazanoj pomoci.

već

Resila sam, zanemarite prethodni odgovor, zaista vam hvala na ukazanoj pomoci.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na POLINOMI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 19:03 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs