Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod jmatija98 » Četvrtak, 15. Jun 2017, 17:01

Ivice [inlmath]AB[/inlmath], [inlmath]AD[/inlmath], [inlmath]AA_1[/inlmath] pravouglog paralelepipeda [inlmath]ABCDA_1B_1C_1D_1[/inlmath] su redom [inlmath]2[/inlmath], [inlmath]3[/inlmath], [inlmath]4[/inlmath]. Kosinus oštrog ugla između dijagonala [inlmath]AC_1[/inlmath] i [inlmath]BD_1[/inlmath] jednak je:
[inlmath]A)\;\frac{21}{29}\quad[/inlmath] [inlmath]B)\;\frac{3}{5}\quad[/inlmath] [inlmath]C)\;\frac{3}{4}\quad[/inlmath] [inlmath]D)\;\frac{31}{29}\quad[/inlmath] [inlmath]E)\;\frac{7}{25}\quad[/inlmath] [inlmath]N)\;\text{ne znam}[/inlmath]

Tacan odgovor je pod [inlmath]A[/inlmath]

Za ovaj zadatak nemam nikakvu ideju jer nemam ugao osnove, pa me zanima da li se uopste radi preko geometrije ili ima neka druga caka, tipa vektori ili nesto. Inace zadatak je sa Prijemnog na MATF Beograd 2013. Hvala unapred!
 
Postovi: 17
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod Nađa » Četvrtak, 15. Jun 2017, 17:19

Da nije mozda resenja pod [inlmath]A[/inlmath] ali sa znakom minus?
Nađa  OFFLINE
 
Postovi: 255
Zahvalio se: 137 puta
Pohvaljen: 108 puta

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod Nađa » Četvrtak, 15. Jun 2017, 17:20

Ja sam dobila kao pod [inlmath]A[/inlmath] ali sa minusom.
Prvo sam izracunala dijagonalu osnove kvadra, [inlmath]d=\sqrt{13}[/inlmath], dijagonala [inlmath]AC_1=\sqrt{29}[/inlmath], povukla sam te dijagonale prostorne, i kada spustim normalu na stranicu [inlmath]AB[/inlmath] dobijam pravougli trougao, sa polovinom trazenog ugla..
[dispmath]\cos\frac{\alpha}{2}=\frac{1}{\frac{\sqrt{29}}{2}}[/dispmath] i na kraju za [inlmath]\cos\alpha[/inlmath] dobijam [inlmath]\cos\alpha=-\frac{21}{29}[/inlmath]
Nađa  OFFLINE
 
Postovi: 255
Zahvalio se: 137 puta
Pohvaljen: 108 puta

  • +1

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod Nađa » Četvrtak, 15. Jun 2017, 17:42

Pogresila sam, jos od crtanja slike :D
Sad dobijam tacno...gledas cetvorougao [inlmath]ABC_1D_1[/inlmath] i on je pravougaonik, [inlmath]AB=2[/inlmath], [inlmath]AC_1=\sqrt{29}[/inlmath] kao sto sam vec napisala bila...posmatras ugao [inlmath]\angle BD_1A[/inlmath] on je polovina trazenog, oznacicu ga sa [inlmath]\alpha[/inlmath]... iz pravouglog trougla [inlmath]ABD_1[/inlmath] sledi da je [inlmath]\sin\frac{\alpha}{2}=\frac{2}{\sqrt{29}}[/inlmath]
Lako izracunas [inlmath]\cos\alpha=1-2\left(\sin\frac{\alpha}{2}\right)^2=1-2\cdot\left(\frac{2}{\sqrt{29}}\right)^2=\frac{21}{29}[/inlmath]
Poslednji put menjao Nađa dana Četvrtak, 15. Jun 2017, 17:44, izmenjena samo jedanput
Nađa  OFFLINE
 
Postovi: 255
Zahvalio se: 137 puta
Pohvaljen: 108 puta

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod Nađa » Četvrtak, 15. Jun 2017, 17:44

Nadam se da ti je jasno sada :D
Nađa  OFFLINE
 
Postovi: 255
Zahvalio se: 137 puta
Pohvaljen: 108 puta

  • +1

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod Daniel » Četvrtak, 15. Jun 2017, 17:53

U redu su oba načina. Nego si kod prvog načina posmatrala tup ugao između te dve prave, umesto da posmatraš oštar ugao (u zadatku je naglašeno da se traži kosinus oštrog ugla).
Naravno, kosinus oštrog ugla mora biti pozitivan, a kosinus tupog ugla negativan, tako da si već po tom minusu mogla videti da rezultat ne može odgovarati traženom oštrom uglu.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod jmatija98 » Četvrtak, 15. Jun 2017, 18:01

A kako si nasla dijagonalu osnove?
Kako znas da je troguao [inlmath]ABD_1[/inlmath] pravougli?
I kako znas da je ugao [inlmath]BD_1A[/inlmath] bas polovina trazenog?

Predpostavljam da su glupa pitanja tako da se u startu izvinjavam al totalno mi je nejasan zadatak
 
Postovi: 17
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 1 puta

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod Nađa » Četvrtak, 15. Jun 2017, 18:22

Izvinjavam se Daniele, posle sam to shvatila xD ali ne mogu da obrisem taj post sada xD
Nađa  OFFLINE
 
Postovi: 255
Zahvalio se: 137 puta
Pohvaljen: 108 puta

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod Nađa » Četvrtak, 15. Jun 2017, 18:27

Pa osnova ti je pravougaonik, gde znas obe njegove stranice :) [inlmath]a=2[/inlmath] [inlmath]b=3[/inlmath] i preko Pitagorine teoreme izracunas dijagonalu :D Pa ako sam rekla da je pravougaonik [inlmath]ABC_1D_1[/inlmath] zar nije logicno da je trougao [inlmath]BD_1A[/inlmath] pravougli? Dati pravougaonik ima [inlmath]4[/inlmath] prava ugla :) samo povuci dijagonalu [inlmath]BD_1[/inlmath] pa mi reci da li je trougao [inlmath]ABD_1[/inlmath] prav? :) ;)
Samo lepo nacrtaj sliku kvadra i sve ce ti biti jasno :) , sve se sa slike vidi. Kada god nemas ideju sta da radis, a imas podatke date za skicu, crtaj, to ti je moj savet :)
Nađa  OFFLINE
 
Postovi: 255
Zahvalio se: 137 puta
Pohvaljen: 108 puta

  • +1

Re: Kosinus ostrog ugla izmedju dijagonala paralelepipeda

Postod jmatija98 » Četvrtak, 15. Jun 2017, 21:48

Nisam shvatio da je pravougli paralelepiped ustvari kvadar.. hvala
 
Postovi: 17
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 1 puta

Sledeća

Povratak na GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 46 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 13:17 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs