Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Dokazati da je cetvorougao paralelogram

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Dokazati da je cetvorougao paralelogram

Postod Ivan » Nedelja, 27. Maj 2018, 17:05

Zadatak kaze: Tačke [inlmath]M[/inlmath] i [inlmath]N[/inlmath] su središta stranica [inlmath]BC[/inlmath] i [inlmath]CD[/inlmath] konveksnog četvorougla [inlmath]ABCD[/inlmath]. Ako prave [inlmath]AM[/inlmath] i [inlmath]AN[/inlmath] dele dijagonalu [inlmath]BD[/inlmath] na tri jednaka dela onda je četvorougao [inlmath]ABCD[/inlmath] paralelogram. Dokazati.
Pokusao sam da dokazem da se dijagonale polove koristeci teoremu o srednjoj liniji i nekoliko slicnosti, ali nisam uspeo
Izvinjavam se zbog toga sto ne koristim Latex ali nisam jos uvek dovoljno vest u radu sa njim.
Hvala unapred!
Poslednji put menjao Daniel dana Utorak, 29. Maj 2018, 01:47, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje inline Latex-tagova
Ivan  OFFLINE
 
Postovi: 1
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Dokazati da je cetvorougao paralelogram

Postod Daniel » Utorak, 29. Maj 2018, 01:48

Što se Latexa tiče, ovde nisi imao potrebu ni za kakvim Latex-komandama, sve što je trebalo da uradiš to je da oznake tačaka, duži itd. uokviriš Latex-tagovima, kao što sam ja sad korigovao u tvom postu.

Tačke preseka duži [inlmath]AM[/inlmath] s dijagonalom [inlmath]BD[/inlmath] i duži [inlmath]AN[/inlmath] s dijagonalom [inlmath]BD[/inlmath] označimo sa [inlmath]E[/inlmath] i [inlmath]F[/inlmath], respektivno.
Spojimo tačke [inlmath]C[/inlmath] i [inlmath]F[/inlmath]. Na stranici [inlmath]AB[/inlmath] odredimo tačku [inlmath]G[/inlmath] takvu da duž [inlmath]CG[/inlmath] sadrži tačku [inlmath]E[/inlmath]:

cetvorougao.png
cetvorougao.png (1.4 KiB) Pogledano 513 puta

Neka moja smernica bi bila da preko sličnosti trouglova dokažeš da je [inlmath]AECF[/inlmath] paralelogram, a odatle se lako dokazuje i da je [inlmath]ABCD[/inlmath] paralelogram.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 54 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 15:01 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs