Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Duzina stranice romba – probni prijemni MATF 2018.

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Re: Duzina stranice romba – probni prijemni MATF 2018.

Postod Griezzmiha » Četvrtak, 02. Jul 2020, 18:40

U pravu si Daniele, mogu postaviti pitanje malo bolje, nadam se.. Izvini na mojoj nesmotrenosti i lose srocenom pitanju. U sustini meni je evidentno ugao, koje prave tacke [inlmath]DBE[/inlmath] ocigledno ostar, odnosno nije prav... Pretpostavljam da postoje neke pojedinosti pravila koje se spominje duz ove teme, pa me zanima kako ste tvrdili za izvestan ugao koji nas zanima u zadatku, da je prav, kad primer koji napomenuh ocigledno nije... Nadam se da je sad malo jasnije objasnjeno ono sto me buni.

Ono sto mi mozda ima smisla je sledece.... Iz svega navedenog mozda ugao [inlmath]DBE[/inlmath] nije prav zato sto se jedna od tacaka nalazi na drugoj strani u odnosu na precnik (voleo bih da cujem da li je to zapravo ono na osnovu cega zakljucujete), ali kako cete znati da tacka [inlmath]A[/inlmath] zasigurno odgovara potrebnoj definiciji (nisam ni siguran sta je definicija zapravo, dosta nagadjam)... Ali ako idem u dobrom pravcu zakljucio bih da se tacka koja gradi ugao moze biti i na samom precniku (tj. na kruznoj liniji ali ni sa leve ni sa desne strane), svasta sam mozda sada i nalupao, ali nadam se da je mozda lakse sada uvideti gde gresim i sta me to buni.
Korisnikov avatar
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 48 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Duzina stranice romba – probni prijemni MATF 2018.

Postod Daniel » Petak, 03. Jul 2020, 10:01

Griezzmiha je napisao:Nadam se da je sad malo jasnije objasnjeno ono sto me buni.

Naprotiv, sad je još nejasnije. :crazy:

Griezzmiha je napisao:pa me zanima kako ste tvrdili za izvestan ugao koji nas zanima u zadatku, da je prav

Možeš li umesto „izvestan ugao“ da navedeš koji je to konkretan prav ugao za koji te zanima dokaz da je prav?

Griezzmiha je napisao:Ono sto mi mozda ima smisla je sledece.... Iz svega navedenog mozda ugao [inlmath]DBE[/inlmath] nije prav zato sto se jedna od tacaka nalazi na drugoj strani u odnosu na precnik

Ovo donekle naslućujem šta si hteo da pitaš (ukoliko ne grešim). Periferijski ugao [inlmath]\angle DBE[/inlmath] je oštar zbog toga što je tačka [inlmath]E[/inlmath] krajnja tačka prečnika [inlmath]AE[/inlmath], dok se tačka [inlmath]D[/inlmath] kružnice i teme [inlmath]B[/inlmath] ugla [inlmath]\angle DBE[/inlmath] nalaze sa raznih strana prečnika [inlmath]AE[/inlmath].
Da su tačka [inlmath]D[/inlmath] i teme [inlmath]B[/inlmath] s iste strane prečnika [inlmath]AE[/inlmath], tada bi periferijski ugao [inlmath]\angle DBE[/inlmath] bio tup.
A da se tačka [inlmath]D[/inlmath] poklapa s tačkom [inlmath]A[/inlmath], tada bi periferijski ugao [inlmath]\angle DBE[/inlmath] bio prav (jer bi to tada bio periferijski ugao nad prečnikom).

Griezzmiha je napisao:ali kako cete znati da tacka [inlmath]A[/inlmath] zasigurno odgovara potrebnoj definiciji (nisam ni siguran sta je definicija zapravo, dosta nagadjam)...

Definiciji čega?

Griezzmiha je napisao:zakljucio bih da se tacka koja gradi ugao

Šta znači da tačka gradi ugao? :think1:

Griezzmiha je napisao:moze biti i na samom precniku (tj. na kruznoj liniji ali ni sa leve ni sa desne strane)

S leve/desne strane u odnosu na šta?

Ne, stvarno ne možemo ovako... Treba uvek pre slanja svog posta da pročitaš sve što si napisao – stavivši se u poziciju onog ko će to čitati i ko treba da razume to što je napisano – i da koriguješ sve što uočiš da može biti nejasno.
Ako želiš da ti se pomogne, onda moraš sve ovo prevesti na razumljiviji jezik... A ako ne, onda ništa...
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Duzina stranice romba – probni prijemni MATF 2018.

Postod Griezzmiha » Petak, 03. Jul 2020, 22:58

Pokusao sam da slikom ukljucim sto vise uglova koji su sacinjeni krajnjim tackama precnika sa nekom tackom na desnoj/levoj strani odnosno periferiji... Mozda nije bas precnik, ali sam pokusao da ga skiciram sto je preciznije moguce... Ako uzmemo u obzir da je precnik, znacice da su svi ovi uglovi zaista pravi?

90 stepeni.png
90 stepeni.png (7.05 KiB) Pogledano 282 puta
Korisnikov avatar
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 48 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Duzina stranice romba – probni prijemni MATF 2018.

Postod Griezzmiha » Petak, 03. Jul 2020, 23:05

90 stepeni 2.png
90 stepeni 2.png (4.83 KiB) Pogledano 282 puta

...Jos ovom slikom zelim da eventualno dopunim nesto nedoreceno... Periferijskim uglovima nazivamo, pretpostavljam, samo one uglove koji su sacinjeni od dve kranje tacke na precniku (sto bi u ovom slucaju bile [inlmath]C[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath]) sa nekom trecom tackom na periferiji... Mislim da sam shvatio konacno, skice su mi pomogle da i sam razumem.
Korisnikov avatar
 
Postovi: 112
Zahvalio se: 48 puta
Pohvaljen: 2 puta

  • +1

Re: Duzina stranice romba – probni prijemni MATF 2018.

Postod Daniel » Subota, 04. Jul 2020, 21:04

Griezzmiha je napisao:Ako uzmemo u obzir da je precnik, znacice da su svi ovi uglovi zaista pravi?

Da, jer su to sve periferijski uglovi nad prečnikom.

Griezzmiha je napisao:Periferijskim uglovima nazivamo, pretpostavljam, samo one uglove koji su sacinjeni od dve kranje tacke na precniku

Ne mora na prečniku. Ako kraci periferijskog ugla sadrže dve krajnje tačke prečnika, onda je to periferijski ugao nad prečnikom. Ali, možemo imati periferijski ugao nad bilo kojom tetivom. A prečnik je samo jedna od tetiva kruga.

Griezzmiha je napisao:(sto bi u ovom slucaju bile [inlmath]C[/inlmath] i [inlmath]B[/inlmath]) sa nekom trecom tackom na periferiji...

To se kaže na kružnici, a ne na periferiji (mada je ovaj put (za divno čudo) jasno šta si hteo reći).

Znači, da rezimiramo:
  • Centralni ugao nad tetivom [inlmath]AB[/inlmath] – to je ugao čije je teme u centru kruga, a čiji jedan krak sadrži tačku [inlmath]A[/inlmath] a drugi krak tačku [inlmath]B[/inlmath].
  • Periferijski ugao nad tetivom [inlmath]AB[/inlmath] – to je ugao čije je teme na kružnici, a čiji jedan krak sadrži tačku [inlmath]A[/inlmath] a drugi krak tačku [inlmath]B[/inlmath].
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Prethodna

Povratak na GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 50 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Petak, 29. Mart 2024, 00:28 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs