Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Odnos stranica paralelograma

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Re: Odnos stranica paralelograma

Postod jojovanana » Nedelja, 01. Jul 2018, 02:41

Oglašava se i autor teme, sa maaalim zakašnjenjem. :D
I ja sam dobila taj odgovor, međutim, u zbirci je rešenje
[inlmath]\frac{3}{2}[/inlmath].
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Odnos stranica paralelograma

Postod Daniel » Nedelja, 01. Jul 2018, 07:11

Pa, jesi li pokušala da zadatak uradiš obrnutim redosledom – da odrediš odnos dijagonala ako je odnos stranica taj koji piše u rešenju, tj. [inlmath]3:2[/inlmath]?

Uvek kad imaš rezultat koji treba da se dobije, uz tekst zadatka obavezno napiši i njega – tačka 11. Pravilnika!
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Odnos stranica paralelograma

Postod jojovanana » Nedelja, 01. Jul 2018, 17:54

Nisam. Pokušaću, pa ću javiti kako sam prošla. :)
 
Postovi: 21
Zahvalio se: 3 puta
Pohvaljen: 2 puta

Re: Odnos stranica paralelograma

Postod Daniel » Ponedeljak, 02. Jul 2018, 13:36

OK, da skratim priču, treba da se dobije [inlmath]\frac{AC}{BD}=\frac{\sqrt{19}}{\sqrt7}[/inlmath].
Znači, zadati odnos dijagonala nije [inlmath]\frac{AC}{BD}=\frac{\sqrt{19}}{\sqrt{\color{red}17}}[/inlmath] već [inlmath]\frac{AC}{BD}=\frac{\sqrt{19}}{\sqrt{\color{red}7}}[/inlmath]. I sâm sam se čudio da se dobijaju onako nezgodni, „duguljasti“ paralelogrami (kakve sam nacrtao).
Ili je u tekstu zadatka u zbirci štamparska greška, ili si pogrešno prepisala tekst iz zbirke.
Ali, ni tada [inlmath]\frac{AB}{AD}=\frac{3}{2}[/inlmath] nije jedino rešenje, već postoji i rešenje [inlmath]\frac{AB}{AD}=\frac{2}{3}[/inlmath], budući da nije dat uslov da stranica [inlmath]AB[/inlmath] mora biti duža od stranice [inlmath]AD[/inlmath].
Da je zadatak umesto „odrediti odnos stranica [inlmath]\frac{AB}{AD}[/inlmath]“ glasio „odrediti odnos duže i kraće stranice paralelograma“, e tada bi [inlmath]\frac{3}{2}[/inlmath] bilo jedino rešenje.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Prethodna

Povratak na GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 64 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 21:59 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs