Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI GEOMETRIJA

Simetrijska ravan poliedra

[inlmath]\triangle ABC\sim\triangle A'B'C'[/inlmath]

Simetrijska ravan poliedra

Postod Jelena93 » Sreda, 21. Novembar 2018, 20:16

Moze li neko da mi objasni kako se radi sledeci zadatak, ili da uradi?

1. Dat je kvadar čije su stranice [inlmath]a[/inlmath], [inlmath]b[/inlmath] i [inlmath]c[/inlmath] i važi [inlmath]c^2>a^2+b^2[/inlmath]. Neka je [inlmath]\pi[/inlmath] simetrijska ravan jedne od njegovih dijagonala. Pokazati da ravan [inlmath]\pi[/inlmath] seče samo ivice dužine [inlmath]c[/inlmath] i naći udaljenost presečnih tačaka od donje osnove kvadra (pravougaonik sa stranicama [inlmath]a[/inlmath] i [inlmath]b[/inlmath]).

Zadatak je iz Krugove zbirke za 3.godinu. (137.) Nije mi jasan ni 139. Kod njega je u pitanju piramida.

Bila bih zahvalna da mi neko objasni kako da uradim zadatak, ne shvatam sta predstavlja presek te ravni (simetrijske?) i kvadra.
Poslednji put menjao miletrans dana Sreda, 21. Novembar 2018, 20:44, izmenjena samo jedanput
Razlog: Dodavanje LaTex-a
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+

Re: Simetrijska ravan poliedra

Postod Daniel » Subota, 24. Novembar 2018, 19:00

Vidim da ti je kolega korigovao post, zamoliću te da ubuduće koristiš Latex.

Situacija opisana u zadatku predstavljena je na slici levo. Rastojanja presečnih tačaka od donje osnove kvadra obeležena su sa [inlmath]x[/inlmath] i [inlmath]y[/inlmath] (naspramne presečne tačke su, naravno, na rastojanjima [inlmath]c-x[/inlmath] i [inlmath]c-y[/inlmath] od donje osnove).

kvadar.png
kvadar.png (7.35 KiB) Pogledano 687 puta

Radi određivanja rastojanja [inlmath]x[/inlmath] prvo uoči podudarnost crvenog i žutog trougla na slici u sredini, a zatim primeni Pitagorinu teoremu na žuti troguao na desnoj slici.
Slično i za rastojanje [inlmath]y[/inlmath].

Jelena93 je napisao:Nije mi jasan ni 139. Kod njega je u pitanju piramida.

Nov zadatak u zasebnu temu (tačka 10. Pravilnika), uz navođenje kompletnog teksta zadatka (tačka 11. Pravilnika).
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta

Re: Simetrijska ravan poliedra

Postod Jelena93 » Četvrtak, 29. Novembar 2018, 20:18

Hvala puno.
 
Postovi: 2
Zahvalio se: 0 puta
Pohvaljen: 0 puta


Povratak na GEOMETRIJA

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 50 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 14:15 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs