Korisnički Kontrolni Panel
Pogledajte svoj profil
Pogledajte svoje postove
ČPP
Prijavite se

Matematički forum na kojem možete da diskutujete o raznim matematičkim oblastima, pomognete drugima oko rešavanja zadataka, a i da dobijete pomoć kada vam zatreba


















Index stranica OSTALE MATEMATIČKE OBLASTI MATEMATIKA U INFORMATICI

Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Brojni sistemi, Bulova algebra, binarna aritmetika itd.

Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Postod Miladin Jovic » Sreda, 12. Novembar 2014, 22:08

[inlmath](10011000110,0001)_2=(?)_8[/inlmath]
Dobio sam da je to [inlmath]2306,08[/inlmath] Nisam siguran oko ovog decimalnog dela.
Poslednji put menjao Daniel dana Četvrtak, 13. Novembar 2014, 00:07, izmenjena samo jedanput
Razlog: Ispravljen naziv teme
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Sharuj ovu temu na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter Share on MySpace MySpace Share on Google+ Google+
  • +1

Re: Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Postod Gamma » Sreda, 12. Novembar 2014, 23:43

Ja ovde ne vidim nigdje heksadecimalni brojni sistem.Samo vidim binarni i oktalni.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Postod Miladin Jovic » Četvrtak, 13. Novembar 2014, 00:03

Lapsus,bla je tabela, pa tamo ima i polje za heksadekadni sistem; treba mi pomoć oko pretvatanja iz binarnog u oktalni. Zamolio bih administratore da isprave. Izvinite.
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

  • +1

Re: Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Postod Gamma » Četvrtak, 13. Novembar 2014, 00:22

Evo sada sam malo bolje pogledao.Kiksnuo si negdje rješenje treba da bude [inlmath]2306.04[/inlmath] u oktalnom brojnom sistemu.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Postod Miladin Jovic » Četvrtak, 13. Novembar 2014, 06:50

Ako može objašnjenje oko ovog decimalnog dela, to mi je i bio problem, je l' se kod razlomlnenih uvek kodira sa leve na desnu, ili sa desne na levu stranu?
Zaslužni forumaš
 
Postovi: 378
Zahvalio se: 243 puta
Pohvaljen: 138 puta

Re: Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Postod Gamma » Četvrtak, 13. Novembar 2014, 21:26

Ni ja nisam 100% siguran za pretvaranje,da ne lupam najbolje bi bilo da sečekaš nekoga stručnijeg od mene da ti odgovri. Ono rješenje je tačno 100%. Samo treba doći do njega.
Gamma  OFFLINE
 
Postovi: 1009
Zahvalio se: 183 puta
Pohvaljen: 239 puta

Re: Provera jednog zadatka u vezi prevođenja iz binarnog u oktalni

Postod Daniel » Petak, 14. Novembar 2014, 00:38

Pošto se [inlmath]8[/inlmath] (baza oktalnog sistema) može napisati kao treći stepen dvojke, pretvaranje iz binarnog u oktalni sistem vršimo tako što levo i desno od zareza grupišemo po svake tri binarne cifre – i to tako da levo od zareza (celobrojni deo) grupisanje vršimo zdesna nalevo, a desno od zareza grupisanje vršimo sleva nadesno. U svakom slučaju, grupisanje vršimo od zareza. Konkretno:
[dispmath]10|011|000|110,000|1[/dispmath]
U nepopunjenim grupama (onima koje nemaju tri binarne cifre) dopišemo nule na odgovarajuća mesta, tako da i u njima dobijemo tri binarne cifre:
[dispmath]{\color{blue}0}10|011|000|110,000|1{\color{blue}00}[/dispmath]
i onda svaku od tih grupa kodujemo odgovarajućim oktalnim kodom:
[dispmath]2306,04[/dispmath]


Da tvoj rezultat [inlmath]2306,08[/inlmath] nije ispravan mogao si zaključiti i proverom. U opštem slučaju, kod brojnog sistema s osnovom [inlmath]n[/inlmath], prvo mesto desno od zareza ima težinu [inlmath]\frac{1}{n}[/inlmath] (što znači da će vrednost cifre koja se nađe na tom mestu biti pomnožena sa [inlmath]\frac{1}{n}[/inlmath], sledeće mesto udesno ima težinu [inlmath]\frac{1}{n^2}[/inlmath], pa sledeće [inlmath]\frac{1}{n^3}[/inlmath] itd. Dakle, kod binarnog sistema to su, redom, [inlmath]\frac{1}{2},\frac{1}{4},\frac{1}{8},\ldots[/inlmath] U tvom primeru se jedina jedinica desno od zareza nalazi na poziciji težine [inlmath]\frac{1}{16}[/inlmath], što znači da će vrednost tog binarnog broja (ako bismo je posmatrali u dekadnom sistemu) biti neki ceo broj plus [inlmath]\frac{1}{16}[/inlmath].
E sad da vidimo rešenje koje si ti dobio kao oktalnu vrednost, [inlmath]2306,08[/inlmath]. Tu se jedina cifra desno od zareza koja nije nula, a to je [inlmath]8[/inlmath], nalazi na mestu težine [inlmath]\frac{1}{8^2}[/inlmath], tj. [inlmath]\frac{1}{64}[/inlmath]. Prema tome, njena vrednost bi bila [inlmath]8\cdot\frac{1}{64}=\frac{1}{8}[/inlmath], što bi značilo da je vrednost tog broja u dekadnom sistemu neki ceo broj plus [inlmath]\frac{1}{8}[/inlmath]. A to se ne poklapa s onime što smo malopre zaključili za polazni binarni broj.
I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it. – Mark Twain
Korisnikov avatar
Daniel  OFFLINE
Administrator
 
Postovi: 9300
Lokacija: Beograd
Zahvalio se: 5151 puta
Pohvaljen: 4951 puta


Povratak na MATEMATIKA U INFORMATICI

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Index stranicaTimObriši sve kolačiće boarda
Danas je Četvrtak, 28. Mart 2024, 11:40 • Sva vremena su u UTC + 1 sat
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod – www.CyberCom.rs